Türkiye'ye övgü dolu sözler: 'Hep birlikte tüm dünyaya göstereceğiz'

Türkiye'nin eş başkanlığını yapacağı 17-18 Aralık 2019'da Cenevre'de düzenlenecek Küresel Mülteci Forumu'nun Direktörü Daniel Endres, "Türkiye'nin mülteciler konusunda nasıl örnek olduğunu forumda dünyaya hep birlikte göstereceğiz." dedi.

Türkiye'ye övgü dolu sözler: 'Hep birlikte tüm dünyaya göstereceğiz'
Türkiye'ye övgü dolu sözler: 'Hep birlikte tüm dünyaya göstereceğiz'
GİRİŞ 12.09.2019 20:15 GÜNCELLEME 12.09.2019 20:16
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

Endres, İsviçre'deki Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında konuştu.

 

 

Foruma Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılmasının resmileştiğini aktaran Endres, ayrıca Kosta Rika Devlet Başkanı ile Pakistan Başbakanı'nın katılımının da teyit edildiğini ifade etti.

"İLHAM KAYNAĞI OLACAK"

 

 

Endres, Küresel Mülteci Forumu'na Türkiye'nin eş başkanlık yapmasıyla ilgili ise "Türkiye'nin mülteciler konusunda nasıl örnek olduğunu forumda dünyaya hep birlikte göstereceğiz. Türkiye'nin mültecilere yaptığı mükemmel ev sahipliği, mülteci barındıran diğer ülkelere ilham kaynağı olacak." değerlendirmesinde bulundu. 

Dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülkenin Türkiye olduğunun altını çizen Endres, Türkiye'deki mültecilerin toplumla kaynaşmasının üst düzeyde olduğunu vurguladı.

Endres, mültecilerin genelde gittikleri ülkelerde yüksek öğretimden mahrum bırakıldığına işaret ederek şunları kaydetti:

"DİĞER ÜLKELER TÜRKİYE'DEN CESARET ALACAK"

"Küresel olarak yüksek öğretim oranı yüzde 37 iken bu mültecilerde sadece yüzde 3 civarında. Ama Türkiye'de 20 bin mülteci Türk vatandaşlarıyla aynı haklara sahip olarak üniversitelerde eğitim alabiliyor. Bu, Türkiye'nin forumda sunacağı harika bir örnek. Diğer ülkeler de (Türkiye'dekine) benzer uygulamadan cesaret alacak."

17-18 Aralık 2019'da Cenevre'de düzenlenecek foruma Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de katılması bekleniyor. 

Açılışını BM Genel Sekreteri  Antonio Guterres'in yapacağı foruma hükümet temsilcileri, yerel organizasyonlar, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve mültecilerden oluşan bin 200 kişinin katılması planlanıyor. 

ERDOĞAN ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU

Forumun eş başkanlığını yapacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Tüm paydaşları, adil yük ve sorumluluk anlayışı kapsamında Türkiye'nin eş başkanlığında aralık ayında yapılacak Küresel Mülteci Forumu'na en üst düzeyde katılarak mülteciler için mesuliyet üstlenmeye davet ediyorum." çağrısında bulunmuştu.

Dünyada 68,5 milyonun üzerinde zorla yerlerinden edilmiş insan, 26 milyona yakın mülteci ve 3 milyon civarında sığınmacının doğup büyüdükleri topraklardan uzakta hayata tutunma mücadelesi verdiğini belirten Erdoğan, çoğu zaman ölümü göze alarak açlıktan, çatışmalardan, iç savaş ve fakirlikten kaçan bu insanlara yardım eli uzatmanın insanlık onuru ve vicdanın gereği olduğunu ifade etmişti.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Daniel Endres
YAZDIR
YORUMLAR 53
 • Vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  Bizi gaza getiriyorlar.
  Cevapla
 • memo 5 ay önce Şikayet Et
  yav batililar kendi komsusuna hayiri yok. cok nadir komsulara yardim eden. umrundami beles karn doyurayim. medeniyet ancak islamda dir. ve malasef Katar ve Türkiye haric pek insanligi düsünen ülke bulunmamakta.
  Cevapla
 • Sivaslı 5 ay önce Şikayet Et
  Fakir fukaranın kanını emip mülteci konumuna düşürenler mülteciler kendi ülkelerine gelmesinler, kendi hayat standartları düşmesin diye Türkiye'yi poh pohlamaktan başka birşey yapmıyorlar. Savaşı isteyenler sırtlamalı bu yükü. Başta ABD, Avrupa, Rusya ve İran
  Cevapla
 • Delü 5 ay önce Şikayet Et
  Övelimde... Kapıları açmasın güzellemesi... Çakaaaalll....lar. Övmeyin.. Destek olun... Savaştan, müslümsnları birbirine kırdırmaktan vazgeçin, DÜNYA huzur bulsun.
  Cevapla
 • Türkiye, 5 ay önce Şikayet Et
  Sevgili Daniel Endres, Türkiye artık gaz ile çalışmıyor. Biz bu pof poflarla karar vermiyoruz. Vicdani sorumluluklarımızı yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu güne kadar tüm olup bitene gözünü kapatan Avrupa, forum da yapılacak açıklamalarla mı ikna olacak, kaldı ki, niyetleri ikna olmak değil, Avrupa'nın korktuğu mülteci sorunu Türkiye'nin üzerinde yük, hem mültecileri yükleyip, hemde Ülkenin dört bir tarafından ablukaya almaya çalışılması, asıl amaçlarını ortaya koymaktadır. Biz yine de seni seviyoruz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle