Çin'den 400 milyar dolarlık dev hamle

Çin’in ABD’nin yaptırım uyguladığı sektörler de dahil olmak üzere İran’a 400 milyar dolar yatırım yapması bekleniyor.

Çin'den 400 milyar dolarlık dev hamle
Çin'den 400 milyar dolarlık dev hamle
GİRİŞ 09.09.2019 18:38 GÜNCELLEME 09.09.2019 18:38
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif’in Ağustos ayında Pekin ziyareti sırasında İran ve Çin’in 2016 yılında imzaladığı 25 yıllık stratejik ortaklık anlaşması güncellendi.

 

5 YIL İÇERİSİNDE YAPILABİLİR

Petroleum Economist dergisi İran Petrol Bakanlığından bir kaynağa dayandırılan bir raporunda, anlaşma kapsamında Çin’in zengin doğal kaynaklara sahip İran’a 400 milyar dolar yatırım yapmasının beklendiğini ve bu yatırım ilk 5 yıl içerisinde yapılabileceğini kaydetti.

Dergide yer alan rapora göre, anlaşma ABD dolarıyla ödeme yapılmadan petrol ve gaz sektörünün küresel dengesinde potansiyel maddi bir kaymaya, hidrokarbon sektöründe ise sismik bir kaymaya işaret ediyor.

 

 

Anlaşma kapsamında Çin'in İran'ın petrol, gaz ve petrokimya sektörlerini geliştirerek 280 milyar dolar yatırım yapması, taşımacılık ve endüstriyel altyapı iyileştirmesi için ise 120 milyar dolar yatırım yapması öngörülüyor.

Rapora göre, Çin İran’a enerji ve petrokimya projelerini korumak üzere 5 bin asker gönderecek.

Yatırımlarla birlikte İran’ın diplomatik ve ekonomik konumunu iyileştirmesi ayrıca ABD'nin yaptırımlarını yeniden uygulamaya koymasıyla durdurulan enerji projelerini yeniden başlatmaya geçmesi bekleniyor. Anlaşmaya göre, Çin ayrıca İran’ın petrokimya projelerine personel ve ekipman tedariki konusunda potansiyel olarak tekelleşecek. Çin ayrıca, İran’dan petrol, gaz ve kimyasal ürünleri en az yüzde 12 indirim ile alabilecek.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Artuk 3 ay önce Şikayet Et
  Çin'in sermayesini kim kontrol ediyor? Siynoistler hımmm... Peki İran ile "sözde" mücadele eden kim yine Siyonistler. E nasıl oluyor o zaman? Çünkü oyun hep aynıydı İRAN İslam dünyasının en büyük truva atlarından birisi. Hepsi bu!
  Cevapla
 • Gunduz 3 ay önce Şikayet Et
  Bize niye yapmıyorlar.
  Cevapla
 • TR2023 3 ay önce Şikayet Et
  sionistlerin iran ile isbirliginin kanitidir iste bu.. baska söze gerek yok.. iranin itrail ile, dingiltere ile coni ile kavgasida danisikli dövüsten ve sadece gürültü yapan bos tenekeden baska birsey degil.. Aklinca müslümanlari kandiriyorlar iste..
  Cevapla
 • usta 3 ay önce Şikayet Et
  süper Amerika çatlasın
  Cevapla
 • hakan acar 3 ay önce Şikayet Et
  güzel haber, abd siyonizmi kudurur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle