Türkiye ve Rusya'dan dolara karşı ilk hamle

Türkiye ve Rusya, 2016 yılından buyana ön çalışmalarını sürdürdükleri yerel para birimi ile ticaretin ilk adımını atıyor.

Türkiye ve Rusya'dan dolara karşı ilk hamle
Türkiye ve Rusya'dan dolara karşı ilk hamle
GİRİŞ 05.09.2019 11:44 GÜNCELLEME 05.09.2019 11:45
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Bu hamleye göre Türk lirası ve Rus rublesi ticarette kullanılacak. İlk etapta Rusya’dan 60 bin ton tahılın Türkiye'ye tedarikini konu alan ihalenin mali bedeli ruble olarak ödenecek. Daha önceki alımlarda dolar kullanılırken, bu alım Rusya ve Türkiye’nin ruble üzerinden yaptığı ilk anlaşma olacak.

Son yıllarda lira ve rublenin dolar karşısında değer kaybetmesi, küresel ekonomideki yavaşlama ve kriz, daralan ithalat ve ihracatı hareket geçirmek, yaşanan pazar kaybını engellemek için Türk ve Rus tarafları harekete geçirdi. Teknik hazırlıklar tamamlandı.

 

 

İLK SEVKİYAT BU AY

3 Eylül’de 250 bin ton Rus tahılının Karadeniz ve Akdeniz limanlarına tedariki konulu ihale, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından Ankara'da düzenlendi. İhale şartlarına göre Rus mahsullerinin teslimi 10 ila 27 Eylül tarihlerinde Mersin Limanı’na yapılacak. Ödemeler ise ruble üzerinden gerçekleşecek. İhaleyi kazanan İsviçreli Grain Export SA şirketi, ilk sevkiyatta 60 bin tonluk tahılın Türkiye'ye tedarik edecek.

 

 

KUR RİSKİNE ‘YEREL’ KALKAN

Şirket yöneticileri, Türk tarafıyla anlaşmanın Rus rublesi üzerinden yapıldığını, ‘ekonomik fayda’ sağlamak adına yerel para birimi üzerinden ticaretin tercih edildiğini söyledi. Böylelikle ihalelerin daha şeffaflaştığı, döviz kurundaki dalgalanmalardan kaynaklanabilecek riskler azalttığını belirttiler.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bir süre önce yaptığı açıklamada, Rusya ile yapılan ticarette ulusal para birimlerinin kullanımını artırmayı hedeflediklerini söylemişti.

KAYNAK: HABERTÜRK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 33
 • Erdoğan 3 ay önce Şikayet Et
  haydi Bismillah
  Cevapla
 • Osmanlı 3 ay önce Şikayet Et
  Yalnız artık bu tarım ürünlerin de atılım yapılmalı rusya bizden domatesdir şudur budur almayı kesti kendi üretti.Bizim de bu ürünleri üretmemiz lazım.Savaş zamanı veya ambargo zamanı nerden bulup da alıcaz iran durumuna düşmeyelim.Allah bizlere bu güzel toprakları nasip etmiş her şey yetişiyor maşAllah kıymetini bilelim.
  Cevapla
 • kelem 3 ay önce Şikayet Et
  Biz zaten tarım ülkesiyiz; Rus'tan neden tahıl ithal ediyoruz ki ?
  Cevapla
 • Metin 3 ay önce Şikayet Et
  Bakin bu konu çok yanlış anlaşılıyor. Bizim buğdayimız bize zaten yetiyor ve artıyor. ithal edilen buğday makarna un ve diğer ünlü mamul olarak hazırlanıp diğer ülkelere dış ticaret yani ihracat olarak değerlendiriliyor. Gelen un ihraç kayıtlı undur. Bunu Turkiyeye zararı yok faydası var.
  Cevapla
 • Ali 3 ay önce Şikayet Et
  Senin evde bir sürü buğday var ama sen hep aynı kişiden domates alıyorsun o senden tarım ürünü almıyor. Ona birşeyler satman gerekmezmi. Hep tek yönlümü ticaret olur
  Cevapla
 • maarem 3 ay önce Şikayet Et
  off offf onlar bizden niye domates alıyor, ya nelere takılıyorsunuz yav
  Cevapla
 • Maslandag 3 ay önce Şikayet Et
  Çok uzun sürdü yahu. Demek ki ABD engel olmak için çok savaştı.
  Cevapla
 • evet_isyan 3 ay önce Şikayet Et
  Peki ama Ruble'nin dolar karşısındaki dalgalanması 6 ay bir yıl sürecek böyle bir mevzuda nasıl bir seyir izler? Karmaşık konular ama inşallah çözülür de her alış veriş için dolar aramaktan kurtulur ülkemiz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle