2. el otomobil alacaklar dikkat! Yeni düzenleme geliyor

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında (Trafik Sigortası) tarife uygulama esasları Eylül ayından itibaren değişiyor. İkinci el araç alacaklar daha önce 15 gün satıcının sigortasını kullanabilirken, değişiklikle yeni alıcının aracı aldığı gün sigortasını yaptırması gerekiyor.

2. el otomobil alacaklar dikkat! Yeni düzenleme geliyor
2. el otomobil alacaklar dikkat! Yeni düzenleme geliyor
GİRİŞ 01.09.2019 10:31 GÜNCELLEME 01.09.2019 10:31
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası yani bilinen adıyla Trafik Sigortası'nda tarife uygulama esasları Eylül ayı itibari ile değişiyor. Bundan sonra ikinci el araç alacak olanlar, satıcıdan aracı alır almaz sigorta yaptırması gerekecek. Yapılan değişiklik hakkında bilgiler veren ve Düzce´de sigorta acentesi olarak hizmet veren Sigortacı Barış Gümüş, daha önce satıcıların 15 günlük sigortalarının kullanıldığı fakat alıcının 15 gün içerisinde sigorta yaptırmadığında yaptığı kaza ve benzeri işlerin satıcının sigortasına yansıdığını ve satıcının daha sonraki araç alışında priminde sıkıntı yaşadığı için düzenleme yapıldığını dile getirdi.
 
Gümüş, "15 Günlük sigorta trafik sigortası içindeki teminattı. Yani noter satışından sonra satıcının trafik sigortasını yeni alıcı 15 gün süre ile kullanabiliyordu. Şu anda da kullabiliyor ama Eylül ayı itibari ile bu 15 günlük kısmı artık kullanamayacak. Yeni alıcı anında aldığı gün sigortasını kesmek zorunda kalacak. Yasa ile bu duyurulmuş durumda. Eylül itibari ile bu uygulama başlamış olacak. Burada şöyle düşünülmüştü. Yeni alıcının mağdur olmaması için yıllardır böyle bir uygulama yapılıyordu. İnsanlar başka illerde veya noterden çıktıklarında hemen sigortalarını yaptırmıyorlardı. Aldıkları kişinin sigortalarını kullanabiliyorlardı. Bu alıcılar için bir avantaj ama satıcılar için bir dezavantaj oluşturmaya başlamıştı. Dezavantajı şu satıcılar için; kendilerinin sigortaları kullanıldığı için herhangi bir kaza anında ödeme satıcı tarafındaki sigortadan yapıldığı için o kişi daha sonra araç aldığında farklı pirim artışı ile karşı karşıya kaldığı için bu sıkıntı oluşturmaya başladı. Dolayısı ile de devlet ve hazine bunu düzenleyerek yeni bir düzenleme ile alıcıların artık sigortalarını hemen kesmesini istiyor. Yani satıcının 15 günlük sigortasını Eylül ayından itibaren kimse kullanamayacak" dedi.
 

 

 

KAYNAK: DHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
OTOMOBİL
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • selim 3 ay önce Şikayet Et
  bence yerinde bir düzenleme olmuş tebrik ediyorum
  Cevapla
 • erdi 3 ay önce Şikayet Et
  bu düzenleme sanırım tekrar gelecek ama emin değilim
  Cevapla
 • Kerem Toprak 3 ay önce Şikayet Et
  Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim
  Cevapla
 • Muro 3 ay önce Şikayet Et
  Sigorta kaskodan pahalı bu ülkede tek bir kasko olsun okada r zengin degiliz
  Cevapla
 • Erhan Bey 3 ay önce Şikayet Et
  Bu sigorta işi de dahil araç alım satımında fiyatlar iyice şişirildi.Devlet her zaman alıcağını almışını garantiye alıp vereceğini geciktirme derdinde.Bugün 4 cm karelik sadece boya isteyen bir yere eksper 650 tl para yazdı.Kaza yapmayandan kaza yapanın parasını tahsil ediyorlar.Aracın sıfırı110 bin 16 yaşındaki 70 bin.Şişirin bakalım nereye kadar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle