Yumurtacı Irak’tan umudunu kesti! Yeni rota Afrika

Irak'ın ithalatını durdurması üzerine sektörde kriz yaşayan yumurta üreticileri, rotasını Afrika'ya çevirdi.

Yumurtacı Irak’tan umudunu kesti! Yeni rota Afrika
Yumurtacı Irak’tan umudunu kesti! Yeni rota Afrika
GİRİŞ 25.08.2019 12:31 GÜNCELLEME 25.08.2019 14:03
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Yumurta üreticileri, yaz başında Irak hükümetinin ithalatı durdurmasının ardından girdiği krizi yeni pazarlara açılmakla aşmaya çalışıyor.

 

 

Yumurta ihracatında Hollanda’nın ardından dünya ikincisi olan Türk yumurta sektörü bu yıl yaşadığı krizi pazar ağını genişleterek aşacak. Bu kapsamda Afrika, pazarını mercek altına alan sektör Irak’a yaptığı yüzde 82’lik ihracatı kara kıta ülkelerine yayacak. Üreticilerin bir başka hedefi ise bugüne kadar ihracat yapamadıkları Avrupa ülkeleri olacak. 

Dünya yumurta üretiminde payı yüzde 4’ler seviyesinde olan ve ihracat açısından zayıf görünen Afrika’yı radarına alan yumurta üreticileri fırsatları değerlendirmek için adımlar atıyor. Bugüne kadar ürettikleri yumurtanın yüzde 82’sini Irak pazarına ihraç ettikleri için bu ülkenin aldığı ithalatı durdurma kararı sonrasında ‘Yeni ülkelerle ihracat pazarı çeşitlendirilmeli’ dersini çıkaran üreticiler Afrika pazarına açılmak için Ticaret Bakanlığı ve Ticaret Odalarından bilgiler alıyor. Türkiye’nin konumu bakımından yüksek yumurta tüketimi yapan ülkelere yakın olmasının avantajını değerlendirmek isteyen üreticiler, Afrika’nın yanı sıra Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine de daha güçlü adımlar atarak açılmayı planlıyor.

 

 

DÜNYADA DURUM NASIL?

Yumurta ithalatında en büyük pazar, 438 bin ton ithalat ile Almanya. Almanya’nın en önemli tedarikçisi ise Hollanda. Almanya, ithalatının yüzde 80’ini Hollanda’dan karşılıyor. Yumurta için ikinci önemli pazar ise Irak.

BAĞDAT’TAN CEVAP BEKLENİYOR

Irak hükûmetinin mayıs ayında yumurta ithalatını durdurma kararı sonrasında, yumurta sektörü zor duruma girmiş ve çökme noktasına gelmişti. Söz konusu sorun için üst düzey görüşmeler yapılırken son olarak Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, Irak Tarım Bakanı ile bir araya geldi. Büyükelçi Yıldız görüşmelerde sorunun çözümü için Iraklı bakana talepte bulunarak, kendisini Türkiye’ye davet etti.

50 MİLYON TURİST FORMÜLÜ

Yumurta üreticilerinin bir hedefi de ülkemizi her yıl ziyaret eden yaklaşık 50 milyon turistin günlük yumurta tüketimini artırıcı girişimlerin içinde olmak. Böyle bir durumda iç piyasa tüketiminin de artırılacağı düşünülüyor.

YEM FİYATLARI ARTIYOR

Sektör temsilcilerinin dile getirdiği ve çözüm bekleyen temel sorunlar ise şöyle sıralanıyor:

-Yem hammaddelerinin fiyatı yükseliyor. Mısır ve soya küspesinin yarısından fazlası yurtdışından ithal ediliyor.

-Damızlıkta dışa bağımlılık söz konusu. Geçen yıl ithal edilen bin 780 ton damızlık yumurta için 29 milyon dolar ödendi.

-İhracatta pazar çeşitliliği dar. Bu konuda çalışmalar hızlandırılmalı.

-Çevre sorunu olarak görülen tavuk dışkısı atıklarının ber taraf edilmesi konusunda köklü çalışmalar yapılmalı.

-Toptan yumurta satışlarında yüzde 8 olan KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi talep ediliyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Öğretmen 5 ay önce Şikayet Et
  Üretici kendi vatandaşına kazık atarken düşünecekti bunu. Bu millete hainlik edenin mutlaka cezası olur. Dolar yükseldi diye 20 liraya sattıkları bir koli yumurta şimdi 9.90... Demek ki yumurta kolisinin dışındaki naylon değilmiş mesele (yumurta üreticileri birliği başkanına lafım) Şimdi vatandaş doya doya yesin. Ayrıca 17-18 liraya satan varsa hala, almayın. Zincir ucuzluk marketlerinden alışveriş yapın. Oralarda bahsettiğim fiyattan satılıyor. Piyasayı terbiye edecek olan vatandaştır. Bile bile kandırılırsan bu düzen devam eder.
  Cevapla
 • oktay 5 ay önce Şikayet Et
  olmus yemin torbası 95₺
  Cevapla
 • Selçuk K. 5 ay önce Şikayet Et
  Almanyadaki girişimci Türklere sesleniyorum, Almanyanın bu açığını siz doldurun Hollandanın önünü kesin.
  Cevapla
 • Şimal Kartalı 5 ay önce Şikayet Et
  toptanda viyolü 5 6 tl ye düştü markette halen 19 TL
  Cevapla
 • Nazmi 5 ay önce Şikayet Et
  Bu sektore girecek arkadaslar lutfen iyi arastirin ve kesinlikle borclu girmeyin bi bakiyorsun yumurta 10 lira bi vakiyorsun 4 lira ureticide cikisi yem maliyetleri pahali dustugunde acigi kapatamiyorsun bile uretim fazla yuzde yuzotuz fazla uretilen yumurta yurt disina satilmadiginda 10 ila 30 bi n kapasiteli ciflikler batmaya mahkum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle