Yerli uçağın adresi Yenişehir oldu

Bursalı işadamı Mehmet Celal Gökçen'in satın almasının ardından büyük bir atılım gerçekleştiren 25 yıllık Alman Uçak Fabrikası Aquila, hedef büyütmeye devam ediyor.

 Yerli uçağın adresi Yenişehir oldu
Yerli uçağın adresi Yenişehir oldu
GİRİŞ 23.08.2019 15:15 GÜNCELLEME 23.08.2019 15:15
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

2015 yılında Alman şirketi satın alan Bursalı Sanayici ve İş İnsanı Celal Gökçen, Türkiye ve Bursa için çok önemli müjde verdi. Celal Gökçen, "60 kişilik ekibi Almanya'dan Bursa'ya getiriyoruz. Yenişehir'de üretim için gerekli adımları atıyoruz" dedi. 

Geçtiğimiz günlerde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın ziyaret ettiği Almanya'daki fabrika hem Türk yetkililerden hem de Bakan Varank'tan tam not almıştı. Temaslar sonrasında konuşan Bursa Uzay ve Havacılık'ın sahibi Celal Gökçen, devletten aldıkları onay ile beraber Bursa Yenişehir'de yerli uçak üretimi için harekete geçeceklerini açıkladı.

Üretim hakkında açıklamalarda bulunan Gökçen," Şu an ayda 1,5 ya da 2 uçak üretebilme kapasitemiz var, ve biz bunu kısa süre içinde yerli imkanlarla burada, Bursa'daki hangarımızda değerlendirmek istiyoruz. 60 kişilik ekibi Almanya'dan Bursa'ya getireceğiz, buna bağlı olarak burada da bir istihdam olanağımız olmuş olacak. Amacımız bu işi bilen insanları yetiştirebilmek. Buna bağlı olarak belki kendi pilotlarımızı yetiştireceğiz." diye konuşan 

Celal Gökçen, Bursa'da bu üretimin çok daha kolay ve hızlı yapılabileceğini söyledi. 
Yenişehir'deki yer temininin ardından uçağın yerli üretim haline getirilmesi için sertifikasyon sürecinin başlayacağını belirten Celal Gökçen, " En yakın tarih için 2021 yılını öngörebiliyoruz, ancak her şey istediğimiz gibi giderse bu tarih daha evvele de çekilebilir. Biz hali hazırda 4 kişilik uçak üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Eğer süreç düşündüğümüz gibi ilerlerse Türkiye bu gururu yaşamak için çok da fazla beklemeyebilir." diye konuştu. 

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Hlmgrh 5 ay önce Şikayet Et
  Bu firmayı recep altape 4 yıl önce filan almamışmıydı bursa belediyesi için.
  Cevapla
 • İnanan 5 ay önce Şikayet Et
  Bizim Hürkuş Uçaklarımız bundan bin kat daha iyii getirmesine gerek yok bence getireceği tek motorlu küçük tek kişilik uçak bunu kime satacak bütün dünya uçan arabalarda seri üretime geçecek bence bu şirket 1-2 yıl içinde batar
  Cevapla
 • Ado 5 ay önce Şikayet Et
  araştırmadan sallama.
  Cevapla
 • OSMAN ŞENTÜRK 5 ay önce Şikayet Et
  Bu işler pek "bence"ye bakmaz hay hacım
  Cevapla
 • Ümitt 5 ay önce Şikayet Et
  Adamın hası nokta.
  Cevapla
 • Hakikat 5 ay önce Şikayet Et
  Adamsın
  Cevapla
 • İzmir 5 ay önce Şikayet Et
  Maşallah güzel haberler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle