Ve doğalgaz müjdesini verdiler! Türkiye'ye akacak

Rus gazını Türkiye'ye ulaştıracak ve buradan da Avrupa'ya taşıyacak TürkAkım doğal gaz boru hattının Trakya kıyısındaki Kıyıköy'de yer alan ve projenin son aşaması olan alım terminalindeki inşaat çalışmalarının yüzde 95'i tamamlandı. Kıyıköy'deki alım terminalinin tamamlanmasıyla yıl sonunda ilk gazın Türkiye'ye gönderilmesi bekleniyor.

Ve doğalgaz müjdesini verdiler! Türkiye'ye akacak
Ve doğalgaz müjdesini verdiler! Türkiye'ye akacak
GİRİŞ 15.08.2019 09:09 GÜNCELLEME 15.08.2019 12:55
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

TürkAkım proje şirketinden yapılan açıklamada, çalışmaların takvime uygun şekilde ilerlediği ve doğalgaz akışının 2019 sonunda başlamasının öngörüldüğü belirtildi.

 

 

Yüzde 95'i tamamlanan inşaat çalışmalarında, 100 kadarı proje bölgesinden olmak üzere doğrudan ve dolaylı bin 700'ü aşkın kişinin istihdam edildiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "TürkAkım alım terminali, Trakya bölgesinde Kıyıköy beldesi yakınında hayata geçiriliyor. Alım terminali işletime girdiğinde, doğal gazın Türkiye iletim şebekesine girmeden önce akışını, sıcaklığını, basıncını ve bileşimini ölçecek. TürkAkım, yılda 31,5 milyar metreküp doğal gaz aktarım kapasitesine sahip olacak. Bu rakam, 15 milyon hanenin yıllık enerji talebine karşılık geliyor."

Rus gazını Türkiye ve Avrupa'ya taşıyacak TürkAkım doğal gaz boru hattı, her biri yıllık 15,75 milyar metreküp kapasiteye sahip iki hattan oluşacak. TürkAkım'da birinci hattan gelecek 15,75 milyar metreküplük doğal gaz, Rusya'nın Anapa kentinden Kıyıköy'e taşınacak. Kıyıköy'deki alım terminalinin tamamlanmasıyla yıl sonunda ilk gazın Türkiye'ye gönderilmesi hedefleniyor. Proje kapsamındaki ikinci hat üzerinden gönderilecek aynı miktardaki doğal gaz ise Türkiye'den Avrupa'ya ulaşacak.

 

 

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 16
 • Devlet 6 ay önce Şikayet Et
  Sizde ne beleşsiniz.. Hep bana hep bana.. Herşeyi devletten bekliyorsunuz.. Bir devletin gelişmesi için biraz fedakar olacaksınız.. Elinizi cebinize atacaksınız, korkmayın akrep yok..
  Cevapla
 • Savaş 6 ay önce Şikayet Et
  Arkadaş, Tanap, Türk akımı derken biz hiç faturaya faydasını görmüyoruz.
  Cevapla
 • cumali 6 ay önce Şikayet Et
  elektrige yapılan zam enflasyon düşmüş bana faydası olmadıktan sonra ne yapım düşen enflasyonu
  Cevapla
 • koray derik 6 ay önce Şikayet Et
  akdenizde ve trakyada gelişme var mı ? kendi doğalgazımızı ve petrolümüzü bekliyoruz çıksın artık.
  Cevapla
 • sarp 6 ay önce Şikayet Et
  bende akdenizde gaz çıktı sandım manşeti görünce......
  Cevapla
 • Harita 6 ay önce Şikayet Et
  Haritaya bakmadın galiba..dağ gibi Karadenizi gösteriyor !!?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle