Yargıtay'dan 'izin kararı'

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, ücretli yıllık izin talebi kabul edilmemesine rağmen işe başlamayan çalışanın iş sözleşmesinin haklı nedenle feshedildiğine hükmetti. Daire, kıdem ve ihbar tazminatına karar veren yerel mahkeme kararını bozdu.

Yargıtay'dan 'izin kararı'
Yargıtay'dan 'izin kararı'
GİRİŞ 12.08.2019 13:10 GÜNCELLEME 12.08.2019 13:33
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Bir şirkette servis elemanı olarak çalışan kadın, doğum izni kullandı. Daha sonra 6 ay ücretsiz izin alan kadın, bu izninin sonunda yıllık izin talep etti. Çalışanın bu talebi, ücretsiz izin kullandığı gerekçesiyle reddedildi. İşveren, farklı tarihlerde çalışana işe başlamasına yönelik ihtarname gönderdi. İşe başlamayan kadının iş sözleşmesi devamsızlık nedeniyle feshedildi.

 

 

KIDEM VE İHBAR TAZMİNATINA KARAR VERDİ

Bunun üzerine çalışan kadın tarafından dava açıldı. İş akdinin haklı nedenle feshedildiğinin ispat yükü kendisine düşen davalı işveren tarafından ispatlanamadığına hükmeden mahkeme, kıdem ve ihbar tazminatına karar verdi.

 

 

İlk derece mahkemesinin kararının temyizi üzerine dosya Yargıtay 9. Hukuk Dairesine geldi. Daire, yerel mahkemenin kararını bozdu.

Dairenin kararında, davacı çalışanın, doğum sonrasında ücretli izin hakkını kullandığı, daha sonra kadının 6 ay ücretsiz izne ayrıldığı belirtildi. Davacı çalışanın 6 aylık ücretsiz izninin bitimi sonrasında 14 günlük ücretli izin talebinde bulunduğu aktarılan kararda, işverenin bu talebi kabul etmediği, davacının de işe başlamadığı bildirildi. Kararda, işverenin yıllık izin talebi uygun görülmediği halde işe başlamayan davacıyı devamsızlık gerekçesiyle işten çıkarttığı hatırlatıldı.

Yıllık izin talep eden işçiye izin verip vermemenin, kullanılacak iznin zamanını belirlemenin işverenin yönetim hakkı kapsamında olduğu ifade edilen kararda, "Doğum sonrasında yasal ücretli izin hakkını kullanıp, üzerine 6 ay ücretsiz izin kullanan davacıya talep ettiği 14 günlük yıllık iznin kullandırılmamasında davalının bu konudaki yönetim hakkını kötüye kullandığı söylenemez." değerlendirmesinde bulunuldu.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin kararında, işverenin fesihte haklı olduğu, davacının kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi yerine kabul edilmesinin hatalı olduğu kaydedildi.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 16
 • garip garip garip 5 ay önce Şikayet Et
  Para alıp almaması önemli değil. Işçi nin keyfine göre isyeri sahibi hareket edemez. Canım istedi ücretsiz izin alırım anlayışı yanlış. Işveren kime güvenerek işyerini açık tutacak. Işyeri bu şekilde istikrarlı çalışabilir mi?.
  Cevapla
 • işveren haksız 5 ay önce Şikayet Et
  ayrıca yıllık izin hakkının üzerinden 6 ay geçmiş. altı ay ücretsiz izni işveren kabul etmiş. yani 6 ay sonra yıllık izninin üzerine yatıyorlar. çek git diyorlar.
  Cevapla
 • hadi 5 ay önce Şikayet Et
  modern kölelik sisteminin bir örneği daha yaşandı.
  Cevapla
 • Yasin 5 ay önce Şikayet Et
  Yıllık izin işverenin izin verdigi ve uygun gordugu zamanda yapılır çok fazla ileri atmadığı surece iş veren haklı. (Nokta)
  Cevapla
 • kölelik 5 ay önce Şikayet Et
  işveren şu tarhte senelik iznini vereceğim demiyor. 6 ay ücretsiz izin kullandın geldin. sana yıllık izin yok diyor. anladın sen onu yasin efendi
  Cevapla
 • Mustafa 5 ay önce Şikayet Et
  İşçiyim ama "bu sefer" iş veren haklı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle