Danimarka'da bankalardan eksi faizli kredi

Ülkenin üçüncü büyük bankası Jyske Bank, eksi 0.5'lik faizle kredi verecek; yani borç para alana bir anlamda üste para ödemesi yapacak.

Danimarka'da bankalardan eksi faizli kredi
Danimarka'da bankalardan eksi faizli kredi
GİRİŞ 10.08.2019 09:13 GÜNCELLEME 10.08.2019 09:15
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Business Insider’ın haberine göre, Jyske Bank, bu hafta 10 yıllık sabit faizle konut kredisini yüzde -0.5 faizle vereceği açıklamasını yaptı.

 

 

Yüzde -0.5 faiz, 1 milyon dolarlık ev satın alanın, 10 yılın sonunda bankaya ödeyeceği toplam paranın 995 bin dolar olacağı anlamına geliyor.

Ancak uzmanlar, negatif faiz olsa bile bankaların kredi verirken pek çok harç kestiği, yani ev alanın herhalükarda bankaya aldığından fazla para ödeyeceği uyarısını yapıyor.

 

 

"KONUT KREDİSİ TARİHİNDE YENİ BİR SAYFA"

Danimarka'daki son derece düşük faizli konut kredisi furyasında yeni bir perde açan Jyske Bank'ın konut ekonomisti Mikkel Høegh "Bu, konut kredisi tarihinde yeni bir sayfa. Birkaç ay önce imkansız olduğunu söylerdik, ama artık art arda sürprizlerle karşılaşıyoruz ve bu seferki evsahipliği için yeni bir fırsat sunuyor" dedi.

DİĞERLERİ DE 0-0.5 BANDINDA

The Local haber sitesine göre en büyük banka olan Nordea Bank da 20 yıllık sabit faizle konut kredisini yüzde 0 faizle veriyor.

Bloomberg de bazı Danimarka bankalarının 30 yıllık konut kredisine yüzde 0.5 faiz koyduğunu duyurdu.

HİÇ BU KADAR UCUZLAMAMIŞTI

Yine Bloomberg'e göre, aslında Danimarka'da mayıs ayından beri kısa vadeli konut kredisi tahvillerinde negatif faiz uygulanıyor, yeni olan yanı, artık tüketiciye doğrudan sunulmaları.

TİCARET SAVAŞI DANİMARKA'YI DA VURDU

Bankaların çok düşük hatta negatif faizle borç vermesi mantıksız gibi gözükse de arkasında bir mantık var.

Finans piyasaları dalgalı seyrederken ABD-Çin ticaret savaşı, Brexit, başta Avrupa olmak üzere dünya çapında ekonomik yavaşlama gibi etkenler nedeniyle ufukta istikrar gözükmüyor.

YATIRIMCILAR BÜYÜK KAYIPLARDAN ENDİŞELİ

Pek çok yatırımcı yakın gelecekte büyük bir çöküşten korkuyor. O yüzden bankalar negatif faizle vermeye borç vermeye razı geliyor. Böylece müşterilerin karşılayamayacağı yüksek faizlerle borç vermenin sonucunda büyük kayıp riskine girmek yerine küçük kayıpları kabul ediyorlar.

Bergmann, "30 yıl boyunca yüzde 0.5 faiz karşılığı borç vermeye istekli yatırımcılar olması, rahatsızlık verici bir düşünce. Bu, finansal piyasalardaki halihazırdaki durumun yatırımcıları ne kadar korkuttuğunun göstergesi, üstelik durumun düzelmesinin çok uzun zaman almasını bekliyorlar" değerlendirmesini yaptı.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Memo 4 ay önce Şikayet Et
  Bizde sıfır faiz olsa 400 milyarlik daireyi 750 milyara.70 milyarlik arabayi 140 milyara cikarirlar..insanin alim gucu nekadar artarsa hangi sektor canlanmis ise aninda oraya faiz darbesi gelir..
  Cevapla
 • Muaz 4 ay önce Şikayet Et
  Bizim insanımız dürüst, namuslu o yüzden
  Cevapla
 • Ahmet 4 ay önce Şikayet Et
  Bizde de sıfır faiz olsa herşeyi yenileriz. Savurganlık hat safhaya ulaşır. Bir evin bir araban varsa ikinci, üçüncüyü almaya çalışırız. Başkalarına hava atmayı severiz. Az üretip çok tüketmeyi biliriz. Tasarruf nedir bilmeyiz. Çalışmayı zaten hiç sevmeyiz. Avrupada her önüne gelen kredi alamaz. Paran kadar harcams yapabilirsin. Olmayan parayı harcayamazsın.
  Cevapla
 • burda olsa 4 ay önce Şikayet Et
  o banka burda olsa 2 gunde kapattirirlar ne dmek vatandasin menfaatine banka mi olurmus diye
  Cevapla
 • Salih 4 ay önce Şikayet Et
  Savurganlık çıkar gereksiz harcamalar olmasa her ülke böyle olabilir.
  Cevapla
 • Atakan 4 ay önce Şikayet Et
  Ne güzel ülke
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle