Tüketici kredisi faiz oranlarında düşüş! İşte yeni oranlar

Bankaların tüketici kredisi faiz oranları, ortalama yüzde 1,70 bandının altına kadar indi. Kredi faizlerinde yaşanan bu düşüşle birlikte tüketicilerin kredi talepleri de artmaya başladı. Ziraat Bankası ve VakıfBank ise 1,49 seviyesine kadar faizleri düşürdü.

Tüketici kredisi faiz oranlarında düşüş! İşte yeni oranlar
Tüketici kredisi faiz oranlarında düşüş! İşte yeni oranlar
GİRİŞ 01.08.2019 10:46 GÜNCELLEME 01.08.2019 13:27
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Yaklaşan bayram öncesi faiz oranlarındaki olumlu değişim, kredi kullanma oranlarındaki ivmeyi arttırdı. Özellikle Kurban Bayramı’nda vatandaşların tüm alımlarında ve tatil ihtiyaçlarında kullanmak üzere oluşturacakları bütçelerde doğan para ihtiyacı, Merkez Bankası’nın açıkladığı yeni faiz indirimi ve beklenen yeni düzenlemeler ile kredi başvurularını artırdı. 

KREDİLERİN İNTERNET ORTAMINDAKİ ARANMA HACMİ YÜZDE 63 ARTTI 

Merkez Bankası, 25 Temmuz’da gerçekleşen Para Politikaları Toplantısında politika faizini 425 baz puan düşürerek yüzde 19,75’e çekti. Enflasyondaki düşüş eğilimiyle birlikte finansal koşulların kısmen iyileşmeye başladığını öngören Merkez Bankası, küresel ekonominin zayıflaması ve gelişmiş ülkelerdeki olası genişleyici para politikası adımları beklentisiyle birlikte ciddi bir faiz indirimi gerçekleştirdi. Ekonomideki birçok dinamiği yakından etkileyecek bu indirim sonrasında piyasaların tepkisi merak edilirken, faiz indirimi beklentisiyle son haftalarda düşüş eğilimine girmiş olan kredi faiz oranları aşağı yönlü hareketine devam etti. Bankaların tüketici kredisi faiz oranları, son dönemde ortalama yüzde 1,70 seviyelerine indi. Bazı bankalarda kampanyalı olarak 1,66 seviyelerine kadar krediler mevcut. Kredi faizlerinde yaşanan bu düşüşle birlikte tüketicilerin kredi talepleri de artmaya başladı. Kredilerin internet ortamındaki aranma hacmi son bir aylık döneme göre yüzde 63 artış gösterdi. 

GEÇTİĞİMİZ ÜÇ AYLA KARŞILAŞTIRINCA TÜKETİCİ NE KADAR KÂRDA? 

Kredi uzmanı Oray Durmazoğlu, kredi faiz oranlarının düşmesinin tüketicilere daha uygun koşullarda nakit bulma kolaylığı sağladığını belirterek, “Bankaların son dönemdeki faiz oranlarını karşılaştırdığımızda birçok bankadan kredi almak önceki döneme göre bugün daha kârlı. En çok tercih edilen kredi vade ve tutarı olan 36 ay vadeli 15 bin TL kredide, faiz indirimi öncesi döneme göre tüketiciler ortalama 3 bin TL daha az geri ödeme yapacak. Aynı tutar ve vadede aylık taksit tutarları da ortalama 100 TL düşmüş durumda. Mart ayında tüketici kredilerinde maksimum vadenin 60 aya çıkarılmasıyla birlikte tüketiciler daha az aylık taksitle kredi alabilmeye başlamıştı. Özellikle 60 ay vadede kredi faiz oranları diğer vadelere göre nispeten daha düşük durumda” şeklinde bilgi verdi. 

"TÜKETİCİ KREDİLERİNDE YENİDEN YAPILANDIRMA FIRSATI" 

Kredi faiz oranlarında yaşanan düşüşle birlikte tüketiciler nispeten daha yüksek faiz oranlarından çekmiş olduğu kredileri tekrar yapılandırma yoluna gitme şansını yakalıyor. Hangikredi.com CEO’su Oray Durmazoğlu’nun konuyla ilgili açıklaması şu şekilde: 
“Kredilerde yaşanan faiz indirimiyle birlikte tüketicilerin kredi taleplerinde de ciddi bir artış görüyoruz. Bunun yanında özellikle faizlerin daha yüksek olduğu dönemde kredi çekmiş müşterilerimiz faiz indirimiyle birlikte refinansman/yeniden yapılandırma şansı yakalıyor. Tüketicilerimiz mevcut bankalarıyla ya da farklı bankalarla vade ve faiz oranlarını değiştirerek daha uygun koşullarda ödemelerine devam edebiliyor. Vatandaşın ihtiyaçlarına en uygun ve hızlı karar verebilmesinin temel yolu en kıymetli şey olan zamanı iyi değerlendirmek” 

“RAMAZAN BAYRAMI’NA GÖRE BU BAYRAM FAİZ ORANLARI DAHA DÜŞÜK” 

Durmazoğlu, Ramazan Bayramı’na göre bu bayramda faiz oranlarının daha düşük seviyede olduğunu dile getirerek, “Bir ihtiyaç kredisi ürünü olan bayram kredisinde de geçen bayrama göre daha avantajlı faiz oranları söz konusu. Bankaların kredi faiz oranlarında indirime gitmesiyle bayrama özel hazırlanan ve daha avantajlı faiz oranlarına sahip olan bayram kredileri de daha düşük oranlarla sunulmaya başlandı. Tüketicilerin bayramda artan ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini hedefleyen bayram kredileri Ramazan Bayramı ile karşılaştırınca şu an daha avantajlı” şeklinde konuştu. 

 

 

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Gelecek 5 ay önce Şikayet Et
  Millet paralarınızı devlet bankalarına yatırın.karı ülkemize kalsın.diğerlerine yatırarak,onlardan kredi çekerek onları zengin ediyorsunuz.karlar yurt duşuna kaçıyor.sonra ekonomi üzerinden ülkemize saldırıyorlar.kredimi alacaksın,paramı yatıracaksın.devlet bankasından yapalım.hesaplarınızı devlet bankalarına taşıyalım.üç kuruşun hesabını yapmayalım.
  Cevapla
 • Eyüp Göksel 5 ay önce Şikayet Et
  Faiz kullanan huzur bulamaz. Haram sakin bulasmayin. Helal dir diyen hocalara inanmayin sakin. Kullananlar tövbe etsin. Konut kredisi de olsa uzak durun
  Cevapla
 • Burhan 5 ay önce Şikayet Et
  internette aranma oranı %100 de olur bu durum ne kadar içler acısında olduğumuzun bir göstergesi.emekli maaş alamıyor maaşın tamamına yakını kredi,fatura ve kredi kartına yetmiyor bile faiz 1 e düşse ne olacak maaşlar yükselmedikçe.Gırtlağa kadar borç içinde millet Rabbim bu millete kolaylık versin.
  Cevapla
 • İbrahim 5 ay önce Şikayet Et
  tüketici kredilerini de konut kredisi gibi aşağılara çekip insanların borçlarını yapılandırın kurtarın aileleri ve bir daha da kimse kolay kolay bankadan kredi alamasın
  Cevapla
 • Can Polat 5 ay önce Şikayet Et
  faiz haram faizsiz sistem kullanilmali devlet vatandasini faize tesfik etmemeli.
  Cevapla
 • atakan 5 ay önce Şikayet Et
  çözüm, gerekirse kuru soğanla ekmek ye ama kredi kullanma
  Cevapla
 • haklısın da 5 ay önce Şikayet Et
  var mı çözüm önerin onu her müslüman biliyor haram da bize çözüm lazım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle