Türkiye yabancıların iştahını kabarttı!

3 bin 909 dekar arazi alan yabancılar, tarım desteklerinden yararlanıp üretim yapıyor.

Türkiye yabancıların iştahını kabarttı!
Türkiye yabancıların iştahını kabarttı!
GİRİŞ 30.07.2019 06:25 GÜNCELLEME 30.07.2019 06:26
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin tarımsal hasılada Avrupa’da ilk sırada, dünyada da yedinci sırada yer alması yabancı yatırımcıların iştahını kabarttı. Geçtiğimiz yıllarda 26 ülkeden 104 yabancının, 2 bin 349 dekar satın alarak yatırım yapmasının ardından, hükümetin üreticilere vermiş olduğu destekler sonrasında ilgi daha da arttı. Yabancıların tarım arazisi satın almasına izin veren kanunun 2012’de yürürlüğe girmesinden bu yana 32 ülkeden 164 yabancı uyruklu kişi, 3 bin 909 dekarın yeni sahibi oldu.

Yabancıların son yıllarda Türkiye’de konut edinme yarışı, tarım arazilerine de yansıdı. 2017 sonu itibariyle 13 yabancı 413 dekar arazi satın alırken, bu rakam geçtiğimiz yıl 14 yabancıya ve bin 221 dekara yükseldi. Diğer yandan 16 ilde tarım arazisi satılırken, proje sözünü yerine getirmeyenlerin arazisi iptal edildi. Bu doğrultuda 13 ilde 53 yabancının 687 dekarlık tarım arazisi için tasfiye işlemi yapıldı. Ülkemizde tarım arazisi satın almak isteyenlerin birtakım kriterleri sağlaması gerekiyor. Yabancılar, ilçe bazında özel mülkiyet olan arazilerin yüzde 10’unu geçmeyecek şekilde 30 hektara kadar arazi satın alabiliyor. Ancak satışlarda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘uygun’ görüşü kritik rol oynuyor. Arazi satın almak isteyenlerin, iki sene zarfında bakanlığa tarımsal proje teklifi sunması gerekiyor. Bakanlıkça uygun görülen projenin gerçekleşmemesi ve amaç dışı kullanılması durumunda arazi, Hazine ve Maliye Bakanlığınca bedele çevrilerek tasfiye ediliyor.

ARAPLAR İLK SIRADA

Öte yandan, yabancı kişilerin arazi edindiği iller arasında Muğla, Nevşehir, İstanbul, Çanakkale, Bursa, Burdur, Bolu, Bilecik, Ankara, Antalya, Aydın, Sakarya, Trabzon, Yalova ve Yozgat bulunuyor. Satın alanların ülke profillerine bakıldığında ise Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Bahreyn’in de aralarında bulunduğu Körfez ülkeleri ilk sırada.

Türkiye Gazetesi

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 11
 • Reco 5 ay önce Şikayet Et
  Yaziklar olsun,satilmadik bir tarla kaldiydi.
  Cevapla
 • orhan 5 ay önce Şikayet Et
  vaaaaaaaaaay beeeee... köylümüzün karnı tok, kuşağı pek... yetişemediğimiz işleyemediğimiz !!!!!! toprakları da sırf insanlığa fayda olsun diye yabacılara verip işlettiriyoruz... hatta köylümüzü ihya eden zengin edip delirten teşviklerden yabancılarda yararlanıp mutlu olsunlar diye tüm insanlığa kucak açtık... yani tarımda çağlar ötesine IŞINLANDIK..yani tarımda o hale geldik... darısı tüm sektörlerimizin başına...
  Cevapla
 • İstilacaılar 5 ay önce Şikayet Et
  Yabancıları satılmamalı, kiralanma olabilir. Sonumuzun gilistin gibi olacağından korkuyorum
  Cevapla
 • Vah vah 5 ay önce Şikayet Et
  Yabancıya toprak sat ve bununla övün bu zihniyete karşıyım yazıklar olsun
  Cevapla
 • Adalet 5 ay önce Şikayet Et
  vatan hainleri toprağı kiralasan anlarım da nsaıl kan döktüğümüz toprakları satarsnız hainler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle