Türkiye'nin beklediği yerli motor açıklaması! 'Başladık...'

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, savunma sanayi konusunda kamuoyunda en çok soruların sorulan sorulardan birinin motor olduğunu belirterek, "Türkiye 20 yıl önce motor yapımına başladı ancak başaramadı diye bir şey yok. Türkiye'nin motor yolculuğu başlamış bulunuyor. Bunun 4-5 yıllık geçmişi de olabilir. Bu yolculukta inşallah başaracağız." dedi.

Türkiye'nin beklediği yerli motor açıklaması! 'Başladık...'
Türkiye'nin beklediği yerli motor açıklaması! 'Başladık...'
GİRİŞ 29.07.2019 16:18 GÜNCELLEME 29.07.2019 16:20
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

Demir, "TEI-TUSAŞ Motor Sanayii, Türkiye'nin NADCAP Akredite İlk Malzeme Test ve Araştırma Laboratuvarı" açılış töreninde yaptığı konuşmada, savunma sanayinde gerçekleştirilmiş ve devam eden birçok başarılı proje neticesinde Türkiye'nin tecrübe, kabiliyet ve özgüven kazandığını söyledi.

 

 

Bu gelişmeler sonucunda teknoloji kullanan bir ülke olmaktan teknoloji üreten konuma doğru bir yolculuğun içinde olduklarını ifade eden Demir, şöyle konuştu:

"Bu yolculuğun bir aşaması da şu anda açılışı için burada bulunduğumuz malzeme test araştırma laboratuvarı. Test konusu Türkiye'nin çok önemli bir eksiği olarak gündemimizde. Bu amaçla TR Test adında bir şirket kurduk. Test lazımsa, üniversitelerde belirli sayıda tam kapasite kullanılmayan test cihazları ve imkanları var. Sadece malzeme alanında değil diğer alanlarda da. Bunları değerlendirelim dediğimizde aslında tam da isteğimizi karşılayamayan bir yapı olduğunu gördük. Demek ki, hep bu fikri aklımızda tutarak ülkemizde yapılan çeşitli laboratuvar ve test tesisi yapılanmalarında bu yapılanmanın belirli setifikasyon kriterlerini de sağlayacak yapılandırılması gereğinde de özel sektöre de hizmet verecek şekilde işletilmesi ihtiyacıyla TR Test'i kurduk. Çalışmaları daha da hızlandıracağız."

 

 

 Savunma sanayi konusunda ülkede sürekli olarak kamuoyunda sorulan sorulardan birinin motor olduğuna dikkati çeken Demir, "Motor ve bazı alt sistemler. Türkiye 20 yıl önce motor yapımına başladı ancak başaramadı diye bir şey yok. Türkiye'nin motor yolculuğu başlamış bulunuyor. Bunun 4-5 yıllık geçmişi de olabilir. Bu yolculukta inşallah başaracağız." dedi.

"ÜLKEMİZİN BEKLEMEYE SABRI YOK"

Demir, malzemenin bir motor için ne kadar önemli olduğunu bildiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Özellikle gaz türbinli motorlar dediğimizde yüksek sıcaklıkla çalışan malzemelerin önemi ve bu konuda bilginin asla başkalarından temin edilemeyecek derecede kıymetli olduğunun farkındayız. Biz de kendi yolculuğumuzu kendimiz yapar daha hızlı gideriz. Motor konusunda konuştuğumuzda biz test tesisi kurduk malzeme testi yapacağız şu motorun testini yaptık gibi sözlerin ülkemiz yöneticileri nezdinde hiç bir değeri yok, bana sorulan tek soru motor nerede? Netice... Onun için neticeye giden yol uzun ve meşakkatli. Bu uzun yolu bizim de kısaltmakla ilgili her türlü tedbiri almamız gerekiyor."

Türkiye'nin beklemeye sabrı olmadığını vurgulayan Demir, "Etrafımız kaynıyor. Gelecek günler Türkiye'nin özellikle savunma sanayi alanında çok da güçlü olması gerektiğini hatırlatıyor. Biz de bunu aklımızda tutarak hiç unutmayıp bir an önce sonuca gitmek gerektiğini söylüyor ve bu konuda hepimizin bir sorumluluğunun olduğunu iletmek istiyorum." ifadesini kullandı.

Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak ise yaptığı konuşmada, Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgenin dünyadaki siyasi krizlerin ve tartışmaların en yoğun olduğu coğrafyada yer aldığını belirterek, Türkiye'nin güçlü bir ülke olduğunu söyledi. 

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
yerli İsmail Demir
YAZDIR
YORUMLAR 40
 • Üretelim 8 ay önce Şikayet Et
  Üniversitelerimiz ilgili bölümleri de savunma sanayimiz alanında buluşlar ARGE’ler yapsınlar.
  Cevapla
 • Üretelim 8 ay önce Şikayet Et
  Allah razı olsun hükümetimizin büyük çalışmaları ile savunma sanayimiz için üretenlerimizden en son teknolojilerimizle her çeşit silah araç gereçlerimizi devamlı milli yerli üretelim kısa zamanda milli savaş uçağımızı da görelim İnşallah.
  Cevapla
 • ihsan 8 ay önce Şikayet Et
  bir an evvel ortaya çıksın.
  Cevapla
 • Masal 8 ay önce Şikayet Et
  Alış harikalar diyarında
  Cevapla
 • Bombacı Mülayim 8 ay önce Şikayet Et
  Alış kim aslanım? Alice'nin erkek kardeşi mi? Madem karalayacaksın, okuma yazmayı tam olarak öğren ondan sonra....
  Cevapla
 • musa(çimuha) 8 ay önce Şikayet Et
  yav bırakın bu işleri devlet su işleri.hep laf hep laf.yılan hikayesine döndü araba mevzusu.arkadaş helikopter yaptık.roket yaptık.tank yaptık bi araba yapamadık ........
  Cevapla
 • bırakma bunları 8 ay önce Şikayet Et
  Neden acaba araba yapamadık? İçimizdeki yiyiciler dışarıdan besleniyor olmasın? Koç fiatla fordla anlaşma yapmış. Keyfi gıcır. Sabancı toyotayla.. şimdi bilmiyorum devam ediyor mu? Oyak bile renodan besleniyor. Komutanlar da ondan emekli ikramiyesi alıyor. Herkesin keyfi yerinde. Pazar ğarsellenmiş. Şimdi kim uğraşacak milletin derdiyle? Onun için babayiğit bekliyoruz. Onlar da ayak sürüyor. Araba nerede?...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle