TESK'ten 'vergi indirimi' çağrısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Bazen vergi gelirlerini artırmak için vergi oranlarını azaltmak gerekir. Başta otomotiv olmak üzere beyaz eşya ve mobilyada vergi oranı indirilirse hem vergi gelirleri artar hem de ekonomik canlanmaya katkı sağlanır" ifadelerini kullandı.

TESK'ten 'vergi indirimi' çağrısı
TESK'ten 'vergi indirimi' çağrısı
GİRİŞ 29.07.2019 11:07 GÜNCELLEME 29.07.2019 11:07

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, haziran ayı itibarıyla sona eren  vergi indiriminde süre uzatımı olmamasının satışları olumsuz etkilediğine dikkati  çekti.

Bu yılın ilk yarısında otomotiv ile beyaz eşya sektöründe üretim ve satışlarının azaldığına işaret eden Palandöken, şunları kaydetti:

"Hem ÖTV hem de KDV oranlarındaki indirime rağmen satışların  artmaması, hatta tersine azalması gösteriyor ki otomotiv sektörü bu vergi  oranlarını kaldırmıyor. Sektörün yeniden canlanabilmesi için otomotivde kalıcı  bir vergi indirimi yapılmalıdır. Satışlar azaldığı zaman malın fiyatına dahil  olan ÖTV ve KDV'nin yanında, işletmelerin zarar etmesinden dolayı gelir ve  kurumlar vergileri de azalıyor. Sonuçta satılmayan maldan vergi alınamıyor. Bazen  vergigelirlerini artırmak için vergi oranlarını azaltmak gerekir. Başta otomotiv  olmak üzere beyazeşya ve mobilyada vergi oranı indirilirse hem vergi gelirleri  artar hem de ekonomide canlanmaya katkı sağlanır."

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
vergi indirimi
YAZDIR