Gümrüklerde yeni dönem başlıyor! Online yapılacak...

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar “Taşıt Ön Beyan Uygulaması” ile gümrük kapılarında işlemlerini daha hızlı yaparak beklemeden geçiyor. Hazırlanan mobil uygulamayla gümrük kapılarına gelmeden araçlar online olarak sisteme kaydediliyor.

Gümrüklerde yeni dönem başlıyor! Online yapılacak...
Gümrüklerde yeni dönem başlıyor! Online yapılacak...
GİRİŞ 23.07.2019 13:21 GÜNCELLEME 23.07.2019 14:34
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Yaz aylarında tatillerini Türkiye’de geçirmek isteyen ve memleketlerine gelen yurt dışında yaşayan vatandaşlar, her yıl ülkeye girişlerde gümrük kapılarında uzun kuyruklar oluşturuyor. Hazırlanan “Taşıt Ön Beyan” mobil uygulamasıyla artık vatandaşlar ülkeye girişlerde beklemeyecek.

 

 

Ticaret Bakanlığınca hizmete sokulan “Taşıt Ön Beyan Uygulaması” ile yabancı plakalı özel araçlarla Türkiye’ye giriş yapan yolcuların gümrük kayıt işlemleri artık daha hızlı ve kolay oluyor. Uygulama sayesinde yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, gümrüklere gelmeden araç sahibinin ve aracın bilgilerini sisteme kendileri kaydedebiliyor. Bu sayede gümrük memurları tarafından yapılan işlemlere gerek kalmayacağından kapılardan çok daha hızla geçilecek. Eğer kayıt işlemleri sırasında araç sahibi araçta yok ise vekâletle aracı getirenin bilgilerinin sisteme girilmesi gerekiyor.

ARAÇ KAYITLARI NASIL YAPILACAK?

 

 

Gümrük kapılarındaki işlemlerin daha hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayan uygulamaya vatandaşlar, Ticaret Bakanlığı internet sayfasında yer alan (www.ticaret.gov.tr) “E-İşlemler” menüsünden ulaşabilecek. Böylelikle vatandaşlar ’Taşıt Ön Beyan Uygulaması’nı kullanılarak kişi ve taşıta ait bilgileri (ad, soyad, pasaport/kimlik no, doğum tarihi, adres, kişi ve taşıt ülkesi, sigorta poliçe no, plaka no, şase no., marka, model, cins) online olarak önceden girebilecek.

YTB VATANDAŞLARI GÜMRÜKLERDE KARŞILIYOR

Yurt dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) da bu yıl yurt dışından gelen vatandaşların gereksinimlerinin karşılanması ve seyahatlerinin daha güvenli geçmesi için Sırbistan, Macaristan, Hırvatistan ve Bulgaristan sınır kapılarında karşılama stantları kurdu. Bunun yanında ise geçiş güzergahlarından olan Niş yakınlarındaki Bosphoros Hotel’de YTB standı ve vatandaşların Sırbistan geçişlerinde yaşamış oldukları sorunlara çözüm üretmek çağrı merkezi ( 381 63 8162030) oluşturuldu. Kapıkule Sınır Kapısı’nda da YTB tarafından yurt dışındaki vatandaşların Türkiye’deki işlemlerini daha kolay yapabilmesi için hazırlanan “Cep Rehberi” dağıtılıyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
trafik
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Atillahan 4 ay önce Şikayet Et
  Daha öncede vardı bu uygulama ama maalesef calismiyo ..yine aynı sırada bekliyorsun
  Cevapla
 • siron 4 ay önce Şikayet Et
  Özel peron olmadığı sürece,hiçbir faydası yok.Herkes gibi bende saatlerce bekledim,1dakika kârım oldu.
  Cevapla
 • Dila 4 ay önce Şikayet Et
  bir gümrük memuru olarak tam bir saçmalık
  Cevapla
 • keke 4 ay önce Şikayet Et
  Elhamdülillah...
  Cevapla
 • Abdullah. m. 4 ay önce Şikayet Et
  bu yeni bir uygulama değil iki sene ben üst üste yaptım hiçbir faydasını görmedim gümrük memuruna da söyledim Hiçbir faydasını göremiyorum diye kendisi de söyledi hiç bir faydası yok diye İnşallah bundan sonraki seneler faydasını görürüz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle