İşsizlik yardımı için 600 gün şartı var

Star gazetesi yazarı Resul Kurt işsizlik sigortası ile ilgili detayları kaleme aldı. Kurt, işsizlik maaşı alabilmek için son üç yıl içerisinde 600 gün prim ödenmiş olması gerektiğine dikkat çekti.

İşsizlik yardımı için 600 gün şartı var
İşsizlik yardımı için 600 gün şartı var
GİRİŞ 23.07.2019 10:14 GÜNCELLEME 23.07.2019 10:14
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Çalışanların kendi istekleri dışında işsiz kalmaları halinde en azından belli bir süre gelir garantisi elde etmelerini sağlayan bir sigorta koludur işsizlik sigortası.

Bir işyerinde SGK ’lı olarak (4/a) çalışmaya başlayanlar işe başladıkları tarihten itibaren işsizlik sigortasına prim öderler ve bu kapsamda şartları sağlamaları halinde işsizlik yardımlarından faydalanabilirler.

 

 

Sigortalı işsizlerin şartları sağlamaları halinde;

a) İşsizlik ödeneği,

 

 

b) 5510 sayılı Kanun gereği ödenecek sigorta primleri,

c) Yeni bir iş bulma,

d) Aktif işgücü hizmetleri kapsamında kurs ve programlardan faydalanmaları mümkündür.

İşsizlik ödeneği, daha önce bir işyerinde çalışmış ve çeşitli nedenlerle işsiz kalan bireylerin gelir kaybını gidermek amacıyla işsizlik fonundan ödenen bir ödenek olup zorunluk işsizlik sigortasının kapsamında verilmektedir.

 İşsizlik ödeneğinden yararlanabilmek için işçinin üç şartı yerine getirmesi gerekmektedir. Bunlar; belli bir süre prim ödeme (son üç yıl içerisinde 600 gün prim ödenmiş olması), işten ayrılmadan önceki 120 gün hizmet akdine tabi olma ve işten ayrılma nedeninin işsizlik ödeneğine hak kazandıracak şekilde sonlandırılmasıdır.

EN AZ 6 AY, EN ÇOK 10 AY

İş özleşmesinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olanlardan, son üç yıl içinde;

a) 600 gün sigorta primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

b) 900 gün sigorta primi ödemiş sigortalı işsizlere 240 gün,

c) 1080 gün sigorta primi ödemiş sigortalı işsizlere 300 gündür.

İşsizlik ödeneği süresi, en az 6 ay, en çok 10 ay süreyle verilmektedir.

İŞTEN ÇIKIŞ KODU ÖNEMLİ

İşsizlik ödeneğine hak kazanabilmek için işsizliğin nedeninin haklı bir gerekçe olmayan iradeye bağlı olmaması gerekir. Genel bir ifadeyle işçinin istifa etmesi gibi veya kendisine haklı nedenle fesih yetkisi vermeyen bir durumun olmaması gerekir. Bu anlamda uygulamada işçinin işten ayrılma nedenine bakılarak işsizlik ödeneğine hak kazanıp kazanmadığı kontrol edilmektedir. Böyle bir durumda ise kontrol mekanizması işten ayrılış nedeni için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen işten çıkış kodlarına göre işlemektedir.

İşsizlik ödeneğine hak kazanabilmek için ön koşullardan biri de işten ayrılma tarihindeki son 120 içerisinde hizmet akdine tabi olunması gerekmektedir.

İşsizlik ödeneği günlük olarak hesaplanmaktadır. Buna göre sigortalının işten ayrıldığı tarihten önceki dört ayda prime esas kazançları dikkate alınarak günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkı kadar işsizlik ödeneği hesaplanmaktadır.

İşsizlik ödeneğinin aylık miktarı brüt asgari ücretin yüzde 80’ini geçemez. 2019 yılında geçerli olan asgari ücret 2.558,40 TL olduğundan aylık işsizlik ödeneği tutarı en az 1.023,36 TL ve en yüksek tutar ise 2.046,72 TL olacaktır.   

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • zafergülten 6 ay önce Şikayet Et
  çalışan insana her zaman iyi kötü bir iş vardır...bunun en güzel örneğini İzmir- Üçyol da görmüştüm--cüce ve üstelik elleri hafif sakat bir ayakkabı boyacısı,kendine cadde kenarında pidecinin önünü mesken tutmuş ,yaz kış ayakkabı boyuyordu,üstelik elerinde sakatlık olduğu için ayaklarındanda yardım alıyordu,ve yine İstanbul Soğanlı da oturduğum sıralar apartman temizliğine gelen kadın,hamileyken bile çalışmıştı.ve ne yazık taş gibi sapasağlam insanlara işsizlik maaşı veren bir düzen.
  Cevapla
 • osmanlı torunu 6 ay önce Şikayet Et
  işsizlik parası yüzüne millet iş bile aramıyor sigortasız iş bulup çalışanmı ararsın çift maaş alıyor saçma sapan bir uygulama milleti tembelliğe alıştırmakdan başka birşey değil bu sistem
  Cevapla
 • Molla Kasım 6 ay önce Şikayet Et
  İşçi hastalansa , bu yüzden işten çıkarılsa. Hastalığı süresince aldığı raporlardan dolayı eksik yatan gün sayısı yüzünden , işsizlik parası alamıyor. Son 120 gün eksiksiz pirim yatıırlması maddesi bir çok mağdur doğruyor. Asıl bu paraya hastalığı yüznden işinden çıkarılanların ihtiyacı var.
  Cevapla
 • MEHMET YILMAZ 6 ay önce Şikayet Et
  Alakası yok bilipde mi konuşuyon bilmeyerek mi rapor varsa sıkıntı olmaz
  Cevapla
 • nazım komut 6 ay önce Şikayet Et
  istirahat raporu alanlar için bu geçerli değil
  Cevapla
 • Zatımuhterem 6 ay önce Şikayet Et
  Hastalık nedeniyle raporlu olup, eksik gün olsa da işsizlik sigortasından yararlanır. Geçerli sebep olduğu için.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle