3 Türk girişimciden organik tarım için önemli bir buluş

3 arkadaş, Bekir Sıtkı Artı, Gürbüz Kalyoncu, ve Halil İbrahim Bilgin 16 yıldır yaptıkları çalışmanın meyvesini aldılar.

3 Türk girişimciden organik tarım için önemli bir buluş
3 Türk girişimciden organik tarım için önemli bir buluş
GİRİŞ 22.07.2019 17:35 GÜNCELLEME 22.07.2019 17:35
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

Yerli ve Milli olarak buldukları ürünle Toprakta ve Bitkide (meyve ve sebze) de bulunan kimyasal kalıntıları yok etmeyi doğal yollardan başardılar.

4 yıllık bir sürede  Türkiye’ deki hemen hemen birçok bitkide  Ar- Ge  çalışmalarını tamamladılar.  Sahada elde edilen ürünler Tarım Bakanlığı Akrediteli Labaratuvarları ile  Üniversite Raporlarında hem kalıntı hem de verimlilik test sonuçlarından başarıyla geçti..

AVRUPA BİRLİĞİ ORBİTÖR ÜRÜNÜN PEŞİNDE

3 Türk girişimci  bununla da yetinmeyip 12 Avrupa ülkesine gönderdikleri ürünlerin iddia ettikleri test sonuçları olumlu olarak almışlar. Son gelen raporda özellikle ürün yaklaşık 3 yıllık süreç içerisinde tohumdan bitkinini hasadına kadar her evrede teste tabi tutulmuş ve sonuç beklendiği gibi olumlu… Kimyasal kalıntı hatta eksi (-) sonuçlara kadar ilerlemiş…

Avrupa’nın bu sonuçlardan sonra ilgisi 3 Türk girişimci üzerine yoğunlaşmış.

Özellikle Almanya; bu ülkenin gübre ve ilaç konusundaki Dünya hakimiyetini anlatmaya gerek yok.

İşte Bu Almanya şu anda 3 Türk Girişimci den  Randevu almak için peşlerine düşmüş durumda . Ürünün Almanya da üretilmesi için 3 Girişimci Türk’ü  ikna etmeye çalışıyorlar.

Yerli ve Milli olan ürün için ise girişimciler bu ürünün Türkiye de üretilmesi konusunda hem fikirler. Bu noktada Devletin elini güçlendirecek stratejik bir ürün olduğunu düşünüyorlar. 

Hem ihracat gelirlerinin artması hem de bu ürünün sertifikasyon süreci göze alındığında yıllık 100 milyar dolarları aşan bir hacimden bahsediliyor.

İşte bu noktada  Bekir Sıtkı Arı  buldukları ürünün önemini böyle vurguluyor.  .

 ARI: “ ORBİTOLOJİK TARIM VE ORBİTÖRLE TÜRKİYE DÜNYADA TEK SÖZ SAHİBİ OLABİLECEK BİR ÜLKE”.

Arı ; sistemin adını “Orbitolojik “ tarım sistemi olarak adlandırıyor. Ürünü de “orbitör revülasyon “ olarak adlandırıyor. 

Yani Var olduğun yere geri dönme bunu da özlemini duyduğumuz Ata tarımına dönüş olarak niteliyor.

Orbitör’ ü gübre olarak değerlendirmek yanlış olur. Şu An Türkiye’ de toprağı güçlendirdiği bilenen çok sayıda kimyasal gübre var çoğu da ithal..

Orbitör ürün doğallığının yanında gübre, bitki güçlendirici, hasatlık önleyici, dezenfektan vs. vs birçok özelliği bünyesinde barındırıyor.

ATA TARIMINA DÖNÜŞ

"Orbitolojik tarım" ya da ata tarıma geri dönüş..

Kimyasal ilaç ve sentetik gübre kullanmadan, tarladaki hiç bir canlıya zarar vermeden ürün yetiştirmek .

50-60 yıl önce atalarımızın yediği o lezzetli  sebze ve meyvenin lezzetini , aromasını yeniden tatmak.

 

Arı ürünün başlıca özelliklerini ve kullanımını şöyle özetliyor.

Arı: tamamen doğal yaptığı çalışma sistemi topraktaki organizmaları destekleyip çoğalmalarını sağlayarak toprakta parçalanamayan bütün madde ve minarelleri parçalayarak bitkinini savunma mekanizmasını faaliyete geçirip kalıntılardan arındırıp toprağı zenginleştiren bir olay..

GÜBRE VE İLAÇ MALİYETLERİNİ  İLK YIL YÜZDE 50’ YE  DÜŞÜRÜYOR.

Çiftçinin belini büken en  önemli üretim maliyetini kullanılan Gübre ve İlaç  oluşturuyor. Özellikle ihracata giden sera ürünlerinde 1 dönüm tarlaya ortalama 300 kg Kimyasal gübre kullanılıyor.

 Gübrenin kullanım amacı ise daha fazla ürün almak. Bir de buna meyve ve sebzelerde hastalık oluşmasını engellemek  için kullanılan tarımsal ilaçların maliyetini de ilave ettiğinizde çiftçinin maliyeti daha da artıyor. Elde edeceği ürün şu an Çiftçinin maliyetini karşılayamaz duruma gelmiş durumda .

İHRACATTA GÜMRÜK KAPILARINDAN GERİ DÖNEN KALINTI ENGELİNE SON VERİYOR

Başka bir sıkıntı ise İhracat giden yaş Sebze ve Meyve ürünlerinin kimyasal kalıntı nedeniyle  geri dönmesi. Hem ihracatçıya büyük bir zarar hem de çiftçiye.

İşte bu Orbitör ürün buna son veriyor. Kalıntıyı sıfıra indiriyor Avrupa’nın bahanelerinin  önüne geçiyor.

Günde 1000  tondan 300 tona düşen ihracatın yeniden günlük bin ton hatta daha da yukarıya çıkacağını düşündüğümüzde ihracatta Türkiye’nin elini güçlendirecek bir ürün olma özelliğine sahip…

Proje koordinatörü Gürbüz Kalyoncu kalıntıdaki sonucu şu sözlerle aktarıyor.

Kalyoncu:   bir haftalık bir süreçte yetişmiş herhangi bir sebze ve meyveye hasattan bir hafta önce ürnümüz uygulandığı anda yedinci günün sonunda bir hafta öncesi 5 ppm dğerinde olan herhangi bir zehirli atığın bir hafta sonrası bin de binde (0.001) ‘ e kadar gerilediğini biz raporla ispatladık

VERİMLİLİĞİ YÜZDE YÜZ ARTIRIYOR

Çiftçilerin en büyük sıkıntılarından birisi de verimde azalma. Bu azalmayı Gübre kullanımını artırmakta bulsalar da  ilerleyen yıllarda aldıkları mevcut verim daha da düşüyor.

“Orbitör” bu noktada devreye giriyor. Topraktaki kimyasalları yok ederken toprakta olması gereken mineralleri mikroorganizmaların yeniden oluşmasını sağlıyor. Hem toprağı güçlendirirken bitki kökünden başlayarak gövde çiçek ve meyveye kadar güçlü bir bitki oluşmasını sağlıyor.

HİBRİT TOHUM DAN ALINAN  TOHUMU EKİLDİ SONUÇ ŞAŞIRTTI.

Çiftçi Altan Seyfi aynı zamanda da pet shopu var. Kuşlar için kullandığı  Darı maliyetleri onu darı ekmeye zorlamış . Ancak darı  tohumu Fransa dan ithal geliyor  ve fiyatı da çok yüksek hem de hibrit tohum yani tek kullanımlık.

 Bir kere ekiyorsun bir daha ürün alamıyorsun. Ancak çiftçi Bekir Sıtlı Arı’nın  orbitör ürnünü kulanmaya başlamış. Hibrit tohumdan aldığı tohumları bir  dönümlük tarlaya ekmeye karar vermiş. Çevresi ise. Bunu mümkün olmayacağını boşa para ve zaman harcayacağını söylemiş . İş inada binmiş ve ekmiş. Gübre be ilaç  kullanmamış sadece Orbitör ürünü kullanmış her aşamada.  Sonuç ise herkesi şaşırtmış.. Hibrit tohumdan alınan tohumundan mükemmel bir sonuç almış. Hem de maliyetsiz..  Kendisi de şaşırmış…  

ORBİTÖR ürünün Domates, Patlıcan, limon, Şekerpancarı, Ayçiçeği ,Çay, Salatalık, Kiraz , Muz gibi bir çok üründe kullanılmış hem verim hem de Kimyasal Kalıntıda başarılı sonuçlar alınmış bunlar raporlarla da belgelenmiş.. 

3 Türk Girişimcinin asıl hedefi ticari satıştan önce Türk Tarımına sağlayacağı katkılardan dolayı devlet destekli ülke geneline yayılması. Bu konuda destek bekliyorlar… 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
organik
YAZDIR
YORUMLAR 53
 • Ali Sengul 2 ay önce Şikayet Et
  BIZ BU haberin devamini istiyoruz. AMA Boyle yuzeysel degil Tartisma program I gibi detayli bilgilerin konusulacagi bir program. BOYLECE me cut TARIM sistemlerinin yanlisliklari 've dunyayi be hale getirdikleri insan 've TABIAT sagligini nasil yok ettikleri de konusulsun ki MILLET ARTIK uyansin
  Cevapla
 • Ahmet Ozturk 3 ay önce Şikayet Et
  Bir kere haber yapıldı. Arkası gelmedi. Milletin aklına reklam vermedikleri için haberin arkası gelmedi düşüncesi geliyor Gerçi Türkiye de her şey para
  Cevapla
 • Murat Bal 3 ay önce Şikayet Et
  Önce hassasiyetiniz icin teşekkür ederim Orbitolojik TARIM haberiniz çalışma olarak çok güzel olmuş. Tam dünya tarımının tıkandığı dünya da TARİM alanında çöküşün başladığı ve silah haline getirildiği bir dönemde çok güzel çalışma olmuş. Sanirim konunun önemini sizde kavrayamamissiniz DUNYA TARİM SEKTÖRÜ AKARYAKİTTAN TOHUMA İLACTAN GUBRELER URETİLENDEN TOPRAGA KADAR YILLIK ORTALAMA OLARAK37 TRİLYON DOLARLİK BİR HACMİ OLDUĞU TAHMİN EDİLİYOR Bundan sonraki programınız da tüm detayları ile orbitolojik tarimi gercekten sağlık tarımsal bilgi mevcut sistemlerin eksiklikleri ve orbitolojik tarımın EKONOMIYE getirisini islerseniz Türkiye ye yapılabilecek en büyük hizmeti yaparsınız
  Cevapla
 • Arif Sen 3 ay önce Şikayet Et
  Kanal7 hi tebrik ediyorum Cok GUZEL bir calisma olmus Bizim insanimiz arastirma ve ogrenmeden son derece uzak Cagimizin en BUYUK okulu ise basin yayinda ile sanaldir Daha genis bilgi verebilirmisiniz ORBITOLOJIK TARIM TAMAM DA NASIL GECECEGIZ. UYGULAMADA NASIL YAPACAGIZ. ARTILARI EKSIKLIKLERI NELERDIR NEDEN ORBITOLOJIK TARIM YAPMALIYIZ ME CUT GUNUMUZDEKI TARIM SISTEMLERINDEN FARKI VE USTUN OZELLIKLERI NELERDIR MEVCUT TARIM SISTEMLERI NEDEN TARIMIMIZI CIKMAZA SOKTU BU bilgileri verebilirmisiniz
  Cevapla
 • Mumin Kayali 3 ay önce Şikayet Et
  Haberi izledim. TURK TARIMI adina mythos bir haber. Dunyada basarilamayanin Turkiye de basarilmasi tum camiamizi hareketlendirmesi gerekirken tepkilerin 've yorumlarin az olusu cok manidar geldi Orbitolojik tarim 've orbitor konularinda Daha fazla bilgi 'ogrenmemeye istiyoruz Kanal 7 kadar diger basin kuruluslarinin hassasim olmamasi da Kanal7 ye Daha fazla sorumluluk yukluyor Haber konusunda onculugunuzden DOLAYI kutlarim Konuyla ILGILI Daha fazla bilgilendirilebilecegimiz program 've calismalarinizi bekliyoruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle