ABD'li bakandan Türkiye mesajı: Bizim işimiz S-400 ve F-35 değil...

Washington’da iki ülkenin ticaret hacmini artırma hedefi doğrultusunda ABD’li mevkidaşı ile görüşen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, toplantıda S-400 ve F-35 konularına odaklanmadıklarını söyledi. ABD'li bakan Ross da bakan Pekcan'ın açıklamalarına destek verdi.

ABD'li bakandan Türkiye mesajı: Bizim işimiz S-400 ve F-35 değil...
ABD'li bakandan Türkiye mesajı: Bizim işimiz S-400 ve F-35 değil...
GİRİŞ 22.07.2019 09:58 GÜNCELLEME 22.07.2019 09:58
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Rusya’dan S-400 Hava Savunma Sistemi alınmasının, ABD ile ticareti etkilemeyeceğinin sinyalini verdi.

HEDEF 75 MİLYAR $ 

Geçtiğimiz günlerde ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ile Washington’da gerçekleştirdiği görüşmeyi hatırlatan Pekcan, “Washington’dayken ABD Ticaret Bakanı ile ortak gündemlerimizden birini de S-400 ve F-35 başlığı oluşturdu. 

 

Ben ABD’li mevkidaşıma, ‘Biz Ticaret Bakanıyız. Gelin biz sizinle ticaretimizi konuşalım. Ticaretimizi nasıl 75 milyar dolara çıkarırız. Bunu da ilgilileri konuşsun’ dedim. O da bu görüşüme katılarak ‘doğru’ cevabını verdi” diye konuştu.  Pekcan şöyle devam etti: “Biz o gün bu gündür ‘Ticaretimizi nasıl 75 milyara çıkarırız’ diye ortak çalışma yapıyoruz. ABD ve bizim bakanlığımız mensupları çalışma grubu oluşturdu. Bu çalışma grubunun içinde Türk ve Amerikan şirketleri de var. Ortak stratejiler üretiyoruz. Yakında 5’inci toplantıyı yapacaklar. Pazara girişlerle ilgili bizim firmalarımızın oradaki dağıtım alanlarına ulaşabilmeleri ile ilgili onların bize destekleri oldu. Onların da bizden talepleri oldu. Biz de onları değerlendirdik. Biz işimizi yapıyoruz.“

 

 

İHRACAT ANA PLANI ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

Yeni Ekonomi Programı’nda yer alan ve bir süredir çalışmaların sürdüğü İhracat Ana Planı üzerinde çalıştıklarını belirten Pekcan, “İnşallah Ağustos ayı içerisinde paylaşacağız” diye konuştu.

KOOPERATİFÇİLİĞİ HALKA YAYMAYI AMAÇLIYORUZ

Kooperatiflerle ilgili bir çalışma da yaptıklarını kaydeden Pekcan, Türkiye’deki kooperatifçiliğin yaygınlaştırılması, mümkün olduğu ölçüde finansal destek alabilmesi ve halka yayılması açısından ciddi bir çalışma yapıyoruz. Hal Yasası’nda da üretici örgütlerini yine kooperatiflerle birleştirip üretici örgütlerini oluşturabilir” dedi.

ANLAŞMASIZ BREXIT OLURSA ÇOK ETKİLENİRİZ

Dünya ekonomisindeki yavaşlamayı da değerlendiren Pekcan, “Trend 3.3’e düştü. Ama daha da revize olacak. Anlaşmasız Brexit’te en çok etkilenecek ülkelerden birisi Türkiye” dedi. 

KAYNAK: AKŞAM

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Analız 3 ay önce Şikayet Et
  Bos versene sen bızım f35 lerımızı verın sız ondan sonra tıcaretı konusuruz kapıs!
  Cevapla
 • Kadir 3 ay önce Şikayet Et
  F35 ten daha iyisini yapacak teknoloji Türkiye'de vardır. Bana vazife düşse elimden geleni yapmaya hazırım inşallah
  Cevapla
 • bir garip 3 ay önce Şikayet Et
  herkes emekli nasil olurum onun pesin de bu memlekette 35yasinda 40 yasin da emekli olanlar var birileri oy alayim diye cikip iki anahtar bir araba veren var di bu ulkede Her sey bedava olsun devlet versin ;;Cikar sahte karin biri sutu ati otebusu treni ucagi bedava edecegim kalkar bu millet ona inanir her sey yakin da bedava olacak
  Cevapla
 • Murat 3 ay önce Şikayet Et
  Para da ekonomi de pazar da o ulke de iyi gecinmeliyiz kopruyu gecene kadar Turkiyenin kendi ayaklari tam saglam basana kadar.Teknolojimizi gelistirdikten sonra,milli slahlarimizi uretikten sonra.
  Cevapla
 • Murat 3 ay önce Şikayet Et
  Turkiye de tembel insan cok kahvehaneler genc yetiskin insan dolu her seyi devletten bekliyorlar.
  Cevapla
 • Dikkatli okuyucu 3 ay önce Şikayet Et
  Çok doğru azizim heleki o teşkilatçılar iki resim çekip whatsapp tan atarlar akşama kadar okey oynarlar nede olsa para havadan geliyor....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle