İstanbullular 25 lira fazla yakıt yakıyor

Beş yıl süren bir araştırmaya göre İstanbullular trafik yoğunluğu nedeniyle sabah 23, akşam ise 18 kilometre hızla araç kullanabiliyor. Trafik yoğunluğunda kaybedilen yakıt seyahat başına ortalama 15 lirayı buluyor. Akşam trafiğinde bu tutar 25 lirayı geçiyor.

İstanbullular 25 lira fazla yakıt yakıyor
İstanbullular 25 lira fazla yakıt yakıyor
GİRİŞ 21.07.2019 12:20 GÜNCELLEME 21.07.2019 12:20
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) ve 2 üniversitenin akademisyenlerinin bir araya gelerek yaptığı 5 yıllık çalışmanın sonucunda ‘İstanbul Trafik Otoritmi’ isimli rapor yayınlandı. Rapor, yaklaşık 4 bin kilometrelik şehir içi yol ağı üzerinde gerçekleşen sürüş hızlarını, yoğunlukları, gecikme ve diğer kayıpları içeriyor. Rapora göre İstanbul’daki trafik akışı bir önceki yıla göre yüzde 14 oranında azalırken, trafikte kalma süresi ise arttı. Yaşanan trafik yoğunluğuna bağlı olarak kaybedilen yakıt tutarı da beraberinde artış gösterdi. Araştıramay göre İstanbullular trafik yoğunluğu nedeniyle sabah 23, akşam ise 18 kilometre hızla araç kullanabiliyor. Trafik yoğunluğunda kaybedilen yakıt seyahat başına ortalama 15 lirayı buluyor. Akşam trafiğinde bu tutar 25 lirayı geçiyor.

SÜRÜŞ HIZI AZALDI

2018 yılında İstanbullular’ın ana arterlerde yaşanan trafik yoğunluğuna bağlı sürüş hızları sabah saatlerinde bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 14 daha yavaşlayarak 23km/saat seviyesine indi. Gün içi saatlerde trafik her ne kadar daha hızlı aksa da (29 km/s) bu saatlerin bir önceki yıla göre yüzde 18 daha yavaş olduğu belirlendi. Hafta içi günlerde oluşan yoğunluğa bağlı yavaşlamanın en fazla yaşandığı saatler ise akşam saatleri oldu.

Akşam saatlerinde bir önceki yıla göre yüzde 24 daha ağırlaşan trafik akışında ölçülen ortalama hız saatte 18 km oldu.

AKŞAM DAHA FAZLA

İstanbullu sürücülerin kent içi arterlerde yaptıkları seyahatlerde trafik yoğunluğunda kaybettikleri yakıt tutarı ortalama seyahat sürelerine ve 2018 yoğunluk verilerine göre seyahat başına yaklaşık 15 lira tutarında olmuştur. Sabah saatlerinde 19.68 lira olan bu tutar, akşam saatlerinde 25.14 lira seviyesine yükselmiş ve öğlen saatlerinde 15.71 lira olarak gerçekleşti. BAU Büyük Veri Analitiği Programı Öğretim Üyesi Dr. Serkan Gürsoy, İstanbul’da yaşanan trafik tıkanıklığının kentin kabiliyetini kısıtladığını ve büyük zararlara yol açtığını ifade ederek “Bu çalışma bir bakıma, trafikteki aksamaların giderilmesi veya kontrol altında tutulabilmesi için kentin ihtiyaç duyduğu veri akışını sağlanmış oluyor” dedi.

Hizmetlere erişim zorlaşıyor

Dr. Serkan Gürsoy, “Trafik yoğunluğunun zararları yalnızca zaman kaybı ile sınırlı değildir. Çevre kirliliği, aşınma, yıpranma, sağlık kayıpları vb. şekilde giderek çoğalmaktadır. Bu konuda ortaya çıkan ve geri planda kalan esas zarar, kentin sunduğu olanaklara erişimin giderek olanaksızlaşması ve kentin bölgelere göre kutuplaşmasının hızlanmasıdır. Örneğin; trafik açıkken 10 dakika içerisinde çok sayıda hastaneye erişim sağlanabilirken, yoğunluk yüzünden bu olanak yalnızca birkaç hastane seviyesine düşmektedir” dedi. Gürsoy “Bu örnekle aynı durumu ulaşılabilir okullar, etkinlikler veya kültür sanat olanakları şeklinde genişletebiliriz. Sorun trafik akışında değil, yaşanan aksamalardadır” dedi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Harun Yardımcı 5 ay önce Şikayet Et
  Şu trafik sorununa bir an önce çözüm bulunması lazım :)
  Cevapla
 • Hasan Özpolatlı 5 ay önce Şikayet Et
  Ne olacak bu istanbul'un trafik sorunu...
  Cevapla
 • Sinan Gözcü 6 ay önce Şikayet Et
  İstanbul'a ne yaparlarsa yapsınlar bu trafik sorunu çözüme kavuşacağını sannetmiyorum
  Cevapla