95 yıllık Türk devi geri dönüyor

Geçtiğimiz yıl zor bir yıl geçirerek üstüste gelen konkordato ilan eden şirketler, piyasada yaşanan olumlu gelişmeler ile oyuna geri dönüyor. Geçtiğimiz yıl konkordato ilan eden alüminyum sektörünün önde gelen şirketlerinden Burak Alüminyum, bankalarla olan borç yapılandırmasını tamamladığını ve konkordato sürecinden çıkış hazırlığına girdiğini açıkladı.

95 yıllık Türk devi geri dönüyor
95 yıllık Türk devi geri dönüyor
GİRİŞ 19.07.2019 14:55 GÜNCELLEME 19.07.2019 15:16
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Geçtiğimiz yıl döviz kurunda yaşanan negatif dalgalanma ile çok sayıda şirket üst üste konkordato ilan etmesi ile piyasada olumsuz bir hava rüzgarı esmesine neden oldu.

 

 

Hükümetin aldığı kararlar neticesinde yaşanan olumlu hava ile özellikle döviz kurunda yaşanan gerileme ile şirketlerin konkordato süreçlerinde pozitif gelişmeler yaşanıyor.

Geçtiğimiz yıl konkordato ilan eden alüminyum sektörünün önde gelen 95 yıllık Burak Alüminyum A.Ş.’de bankalarla olan borç yapılandırmasını tamamladığını ve konkordato sürecinden çıkış hazırlığına girdiğini açıkladı.

 

 

Taahhütlerini yerine getirdi

Burak Alüminyum tarafından yapılan yazılı açıklamada, firmanın konkordato sürecine girmesinin nedeni olarak, Türk lirasındaki ani değer kaybı ve kısa vadeli banka borçlarında yaşanan sorunlar gösterilirken, 9’uncu ayın sonunda mevcut süreç ile ilgili olarak "Piyasaları mağdur etmeyen bir süreç yönetimi yapıldığı ve tüm zorluklara rağmen taahhütlerini yerine getirmiş aynı zamanda özellikle ihracat müşteri portföyünü yeni anlaşmalarla genişletmeyi başarmış ve bu süreçten güçlenerek çıkmayı başarmış olmanın gururunu yaşamaktayız” ifadelerini kullandı.

Faaliyetler daha güçlü olarak devam edecek

Firma, konkordato sürecinden çıkmak için hazırlıkların tamamlandığını kaydederken, bankalara olan borçların yapılandırılmasının tamamlandığını daha güçlü bir şekilde devam edeceği ifade etti.

En büyük 100 ihracatçı arasında

2018’in Ağustos ayında konkordato talebinde bulunan Burak Alüminyum, Türkiye’nin en büyük 100 ihracatçı firması arasında yer alıyor. Ürünlerini 50’ye yakın ülkeye ihraç eden şirket, 7 sene önce Lüleburgaz’da büyük bir üretim tesisini devreye sokmuştu.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Galip 3 ay önce Şikayet Et
    Bu kadar güçlü bir firma nasıl batıyor. Neler yaptınız. Nasıl bir yönetimsel hata, bu kadar borcu niye yaptınız .kritik dönemlerde yedek akçeniz yok mu akıllı küçülmeye gidebilirdiniz. Yatırımlarınızı erteleyebilirdiniz. Dolar bahane İhracatı dolarla yapıyorsunuz TL kullanmıyorsunuz ki. İç piyasada satışlarınızı dolar kurundan yapıyorsunuz . Sebep dolar değil. Bilançolarınızda bilerek batırılıyorsunuz.
    Cevapla
  • Qwerty 3 ay önce Şikayet Et
    Konkordato alacakları olduğu halde alamayan ve borçlarını bu yüzden odeyememesidir.zannettiginiz gibi zarar ettiği için değil.biraz arastirmanizi tavsiye ederim.
    Cevapla