Dünyanın en büyüğü Türkiye'de kuruldu! ABD'dekinin 4 katı

Dünyada havuzlar üzerinde kurulu güç bakımından dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali tamamlandı

GİRİŞ 18.07.2019 16:20 GÜNCELLEME 18.07.2019 16:43
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği (YASKİ)) tarafından 2 yıl önce start verilen GES ünitesinin inşası mamlandı. Ünitenin dünyada bir benzeri bulunmuyor. Zira havuzlar üzerine kurulu güç anlamındaki en büyük tesis 1 megavat enerji üretebiliyor. 3 bin 360 güneş enerjisi panelinden oluşan ünitenin en yakın takipçisi ise Amerika’da bulunuyor.

 

 

İHA'da yer alan habere göre; Amerika’daki tesis ise sadece 250 kilovat enerji üretebiliyor. Yalova’daki bu tesis en yakın takipçisinden 4 kat daha büyük. 6 aydır süren panel yerleştirme çalışmaları neticesinde tamamlanan güneş enerjisi santrali hakkında bilgiler veren YASKİ Başkanı Adnan Kırtay, “Hayata geçirdiğimiz bu GES projesi havuzlar üzerindeki kurulu güç anlamında dünyanın en büyük, ülkemizin ise tek projesidir. Amerika’da bulunan ve bizden önce dünyanın 1 numarası olan tesis 250 kilovat enerji üretirken, bizim tesisimiz onun 4 katı yani 1 megavat enerji üretimi gerçekleştiriyor. 2 yıldır hayata geçirmeye çalıştığımız proje 6 ay süren panel yerleştirme çalışmaları sonrasında tamamlandı. 4 havuz üzerine 3 bin 360 panel konuşlandırılmış durumda. Yaklaşık 6 milyon TL’ye mal olan tesisi ağustos ayı ortalarında törenle açacağız. Bu tesisten üretilen enerji ilk etapta ihtiyacımızın üçte birini karşılayacak. Ama biz bununla kalmayacağız. Yan tarafta ki 4 bin 500 metre karelik bir arazi üzerine de kurulacak panellerle tesisin enerji ihtiyacının üçte ikisini güneşten karşılayacağız. Bu tesis şu anda birçok kuruma da örnek oluyor. Buradaki çalışmalar hakkında bilgi alan birçok kurum da aynı şekilde enerjisini güneşten karşılamak adına santraller kurmaya hazırlanıyor” dedi.

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Türkiye
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • Bir G@rip 6 ay önce Şikayet Et
  BİZİ böyle dünyada 1 yapacak gines rekorlar kitabına sokacak projeler lazım, yoksa boş boş siyasi tartışmalar ancak (shpkk v.s.) yaptıgı gibib ancak nefreti körükler
  Cevapla
 • Burhan 6 ay önce Şikayet Et
  Rakamlar yanlis, bizim okulun gune spanelleri bile 100kwh.
  Cevapla
 • ihsan 6 ay önce Şikayet Et
  işte büyük eser işte muasır medeniyet işte erdoğan ak parti allah başımızdan eksik etmesin.
  Cevapla
 • kral 6 ay önce Şikayet Et
  o kadar masrafa 1m enerji üretmek çok masraflı.
  Cevapla
 • Aydın 6 ay önce Şikayet Et
  Tebrikler. Yetkililer güneşin daha çok olduğu bölgelere (Akdeniz, Ege v.s gibi)neden yapmaz böyle projeleri
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle