Fiyatı 20 liradan 13 liraya düştü

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, 2019 yılı fındık hasadına sayılı günler kala fındık fiyatlarının bir haftada 20 TL’den 12-13 liralara gerilemesini değerlendirdi.

Fiyatı 20 liradan 13 liraya düştü
Fiyatı 20 liradan 13 liraya düştü
GİRİŞ 17.07.2019 13:45 GÜNCELLEME 17.07.2019 13:46
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Açıklamada, yeni sezon öncesi fiyatların 20 liraya kadar yükseldiğini ama bir anda düşüşe geçtiğini belirten Karan, “Geçtiğimiz günlerde 18-20 liraya kadar çıkan fındık fiyatı şu anda 12-13 liraya kadar düşmüş durumda. Bunun anlamı serbest piyasa aktörleri ve tekelci zihniyet yeni sezon öncesi fındık fiyatlarını düşürebildiği kadar düşürmek, müdahil alım olmazsa üreticinin alın terini ucuza kapatmak derdinde. Devletimiz ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın buna fırsat vermeyerek, fındık üreticisinin yanında olacağına canı gönülden inanıyor ve güveniyoruz” dedi.

 

 

“Üretici dört gözle Toprak Mahsulleri Ofisi’nden gelecek olan müjdeli haberi bekliyor” diyen Karan, TMO’nun hasat öncesi piyasada olacağını ve alım fiyatını açıklaması gerektiğini kaydetti.

Fındıkta fiyat istikrarı için devlet desteği şart olduğunu ifade eden Nurittin Karan, şöyle devam etti:

“Fındık üreticisi artık hasat için gün sayıyor. Bu yıl ürünün erken olgunlaştığını da göz önünde bulunduracak olursak, sahil bandında üreticilerimiz bu ay sonu itibariyle bahçesine girerek hasada başlayacaktır. TMO’nun alım kampanyası ve taban fiyatı ay sonuna kadar açıklanırsa üretici bahçesine mutlu, mesut ve ürününü kaç liradan satacağını bilerek girecektir. Erken hasat beraberinde, ürünün pazara erken inmesini de sağlayacaktır. Bu nedenle üretici serbest piyasanın insafına bırakılmadan TMO’nun alım fiyatı belirlenmelidir. Aksi taktirde geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi üreticilerimiz ilk etapta ürününü ucuz satmak zorunda kalacak ve yine kaybeden üretici, kazanan tekelci zihniyetler olacaktır.”

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Baki 4 ay önce Şikayet Et
  Siz fındık piyasasını yabancılara bırakırsanız olacağı budur. Vermeyin ucuza. Almasinlar taş yesinler.
  Cevapla
 • Ali 4 ay önce Şikayet Et
  Devlet desteği ile hem üretici, hem tüketici vatandaş kazansın. Fındığın kilosu 60 TL ve üstüne satılıyor . Bu aracılar, devreden çıksın. Direk vatandaşa satılsın.
  Cevapla
 • Mizah 4 ay önce Şikayet Et
  Ne güzel işte fiyatlar düşsün bizde bol bol yiyelim. Üretim az fiyat yüksek iken hiç sesiniz çıkmaz , devlet aklınıza gelmez. Ürün bolsa ucuza satın.
  Cevapla
 • turan 4 ay önce Şikayet Et
  üreticide fiyatin düstügü zaman tüketicininde fiyatini düsürecegini sanan bir kisinin ( mesele findik oldugu zaman ) aklindan süphe ederim findik karadeniz bölgesinde yetisir ve mahsül almasi cok zor bir istir ve belirtmek isterimki karadeniz bölgesi devletini her zaman düsünmüs ve düsünecektir. bu zamana kadarda sesini yükseltmediyse devletine olan saygisindandir.
  Cevapla
 • emekçi 4 ay önce Şikayet Et
  kuruyemişçide kavrulmuş fındık 65 tl,üretici fındığı ham madde olarak değil mamul hale getirip satmalı.
  Cevapla