Mega projelerde yerli çelik hedefi

Savunma sanayi, demir yolları, mega projeler ve nükleer santraller gibi stratejik alanlarda kullanılan çelik türlerinde yurt içi tedarik zincirinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Mega projelerde yerli çelik hedefi
Mega projelerde yerli çelik hedefi
GİRİŞ 16.07.2019 16:07 GÜNCELLEME 16.07.2019 16:07

AA muhabirinin 11. Kalkınma Planı'ndan (2019-2023) derlediği bilgilere göre, tekstil-giyim-deri, metalik olmayan mineral ürünler, ana metal, gemi inşa  ve mobilya sanayi öncelikli imalat sanayi sektörleri arasında gösterildi.

Plana göre, demir çelik sektöründe ihracatın ve ihraç pazarlarının  genişletilmesi, standart dışı kalitesiz ürün ithalatının engellenmesi, savunma sanayi, demir yolları, mega projeler ve nükleer santraller gibi stratejik  alanlarda kullanılan çelik türlerinin kalite ve ebat bazında yurt içi tedarik  zincirinin geliştirilmesine ve girdi tedarikinin güvence altına alınmasına önem  verilecek.

Özellikle alüminyum sektöründe havacılık, savunma ve otomotiv sanayi  için gerekli olan yüksek alaşımlı, ısıl işlemle mukavemeti artırılmış, katma değeri yüksek ürünlerin yerli üretilebilmesine yönelik Ar-Ge ve yatırım  faaliyetleri özendirilecek.

TAM ELEKTRİKLİ GEMİLER GELECEK

Deniz teknolojileri ve gemi yan sanayinin rekabet gücünün artırılması  amacıyla da  "Deniz Teknolojileri ve Sanayisi Teknik Komitesi" kurulacak.

Yakın mesafe yolcu ve araç taşımacılığında kullanılan gemilerin çevre  ve enerji dostu tam elektrikli gemilere dönüştürülmesine yönelik program başlatılacak.

Mobilya sanayisinde ise katma değerin artırılması amacıyla tasarım ve  markalaşma kapasitesinin geliştirilmesi ve sektörün en büyük problemlerinden  birisi olan kayıt dışılığın azaltılması için çalışma yapılacak.

Metalik olmayan mineral ürünler sektörünün ihtiyaçları çerçevesinde gerekli bölgelerde ulaşım altyapısının geliştirilmesi, yerli ve yenilikçi  ürünlerin kullanımının kamu düzenlemeleriyle önceliklendirilmesi sağlanacak.

İthalatla karşılanan refrakter malzeme ve ileri seramik ürünlerine yönelik Ar-Ge ve yatırımlar desteklenecek.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ