Faizler düştü! Binlerce TL cepte kalacak

Enflasyondaki düşüş; enflasyona endeksli konut kredilerinde aylık maliyeti yüzde 1,75’ten 1,50’ye çekti. Haziran ayında yüzde 15,7’ye gerileyen enflasyonun Eylül-Ekim aylarında tek haneye düşmesi bekleniyor. 2023 için konulan yüzde 5’lik enflasyon hedefiyle, önümüzdeki birkaç yılda konut kredilerinin aylık maliyetinin yüzde 0,61’e kadar düşürüleceği konuşuluyor.

Faizler düştü! Binlerce TL cepte kalacak
Faizler düştü! Binlerce TL cepte kalacak
GİRİŞ 14.07.2019 09:24 GÜNCELLEME 14.07.2019 09:24
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Enflasyon cephesinden gelen sevindirici haberler, enflasyona endeksli konut kredilerinde cazibeyi artırdı. Üstelik enflasyonda düşüşün önümüzdeki aylarda daha da hızlanması bekleniyor.

 

 

İşte bu nedenle emlak sayfasında kredi kullanmak isteyenler için enflasyona endeksli konut kredisinin avantajlarını gözler önüne sermek istedik. En son açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) sadece onbinde 3'lük yükseliş gösterdi ve Haziran'da yıllık enflasyon 3 puan gerileyerek yüzde 18.71'den yüzde 15.72'ye düştü.

HER 100 BİN TL’DE AVANTAJ 42 BİN TL

 

 

Aynı dönemde üretici enflasyonu da onbinde 9 gibi bir rakama geldi ve yıllık oran yüzde 25 olarak kayıtlara geçti. Bu oranlar geçen yılla karşılaştırıldığında düşüşün yüzde 40’lı seviyelerden hızla aşağıya geldiği gözleniyor. Çekirdek enflasyonda da gözle görülür düşüş dikkat çekiyor.

Üstelik enflasyonda düşüş eğiliminin daha da sürmesi bekleniyor. Genel kanı yüzde 10’lara gerilemesi yönünde. Hatta birçok ekonomist eylül ayında sürpriz bir düşüşle yüzde 10’un altını bile görmenin mümkün olabileceğini belirtiyor. Bu da rakamların dili ile konuştuğumuzda enflasyona endeksli kredi kullanan bir vatandaşın cebinden her 100 bin lira için 10 yıl vadede faize 42 bin 388 lira daha az ödeme yapacağı anlamına geliyor.

SİZİN İÇİN HESAPLADIK

Nasıl mı? İşte hesap. Üstelik bu ürünü kullanan kişiler şimdiden düşen enflasyonla aylık ödemelerini bin 999 liradan bin 801 liraya düşürdüler. Çünkü yıllık 18,71 enflasyonda aylık faiz yüzde 1,56 olup 0,19 aylık marj ilave edildiğinde kredinin maliyeti aylık olarak yüzde 1,75 oluyordu.

Enflasyon yüzde 15,72’ye gerilediğinde kredinin maliyeti otomatik olarak aylık 1,50’ye geriledi. Ödenen aylık rakam 196 lira azaldı. Vade sonunda faize ödenecek rakam da 23 bin 696 lira azaldı. Enflasyon yüzde 10’a indiği takdirde ise aylık kredinin maliyeti yüzde 1,02’ye geriler. Bu da taksit ödemesini bin 446 liraya kadar çeker.

2023’TE HEDEFİ % 5 ENFLASYON
Enflasyon yüzde 10’la da sınırlı kalmayacak ve daha da düşecek görünüyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kalkınma planı olan 2019-2023 dönemini kapsayan On Birinci Kalkınma Planı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu. Burada da enflasyon hedefi yüzde 5 olarak belirlendi. Eğer beş yıl içinde enflasyon yüzde 5’e inerse kredinin aylık maliyeti otomatik olarak yüzde 0,61’e geriler ve aylık ödeme de bin 177 liraya kadar iner. 10 yıl vadede enflasyona endeksli konut kredisi kullanan bir vatandaş 5 yılda aylık ödemesini de her 100 bin lirada bin 999 liradan bin 177 liraya kadar düşürmüş olur.

ŞİMDİ ALAN KARLI ÇIKAR

Konu son dönemlerde bankacıların da gündeminde yer alıyor. Görüşlerine başvurduğumuz üst düzey birçok bankacı ürünü konut alıcısına yeterince anlatamadıklarını bu nedenle de talebin henüz sınırlı olduğunu dile getiriyor. Ancak bu tür bir krediyi kullanan vatandaşların kesinlikle uzun vadede karlı çıkacaklarına dikkat çekiliyor. Üstelik düşen enflasyonla birlikte ileride faizlerin de aşağıya çekileceği böylece halihazırda 0,19 olan aylık ilave marjın da düşeceği bunun da bu tür kredileri daha da cazip hale getireceği söyleniyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 34
 • islam 3 ay önce Şikayet Et
  faiz dinimizde haramdır keşke hiç olmasa yani sıfırlansa
  Cevapla
 • Izleyici almanya 3 ay önce Şikayet Et
  Enfilasyon dusmesi icin bir piyasayi dengileyici bir System olmasi lazim kimse istedigini yapamaz 2 uretim cogunlugu disari bagimligini bitirmemiz lazim ve devlet destegi onemli kontrol altinda tutmak sartiynan.
  Cevapla
 • kamil 3 ay önce Şikayet Et
  Kredi çekme çektirme dünyanı da ahiretini de mahvetme Müslüman, Kuranı Kerim de Allah'a ve Rasülüne savaş açmak olarak ifade edilen bu Harama bulaşma RABBİM ümmeti Muhammedi bu beladan kurtarsın.
  Cevapla
 • İslam 3 ay önce Şikayet Et
  Faizi allah haram etmiş neden???
  Cevapla
 • Mustafa 3 ay önce Şikayet Et
  Faiz günahtır ksrdeşim. Faizle kredi çekmek günahtır. Faiz abd ab japonya isveç norveç gibi ülkelerde sıfırdır. Sanki onlar müslüman da biz başka bir inançtayız!?? Merhum milli şairimz mehmet akifin dediği gibi "dinleri bizim işlerimz gibi çürüük. işlrri bizim dinimiz gibi sağlam." Bunu anlasak bu bile yeter.
  Cevapla
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  @hadi rumuzlu yorumcuya; "Az bilgi iyi gelir, araştır".
  Cevapla
 • hadi 3 ay önce Şikayet Et
  Nasıl faiz 0 onlarda ? banka sistemi var onlarda da ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle