ABD itiraf etti! Doların sonunu getirebilir

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde yaptığı konuşmada bu ay faiz indirimi konusunda sinyaller verdi. Powel, Facebook'un piyasaya sürmeye hazırlandığı "Libra" adı verilen para birimine ilişkin ciddi endişeleri olduğunu dile getirdi. Öte yandan Fed'in verdiği faiz indirimi mesajı dolarda gerilemeye neden oldu.

ABD itiraf etti! Doların sonunu getirebilir
ABD itiraf etti! Doların sonunu getirebilir
GİRİŞ 11.07.2019 08:58 GÜNCELLEME 11.07.2019 14:40
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

Washington'da Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde konuşan Powell, temel ekonomik görünümün güçlü seyretmeye devam ettiğini, istihdam piyasasının güçlü olduğunu ve enflasyonun, komitenin yüzde 2 hedefine doğru zaman içerisinde ilerleyeceğini söyledi.

 

 

Powell, "Buna rağmen son aylarda görünüm üzerindeki belirsizlikler arttı. Özellikle son aylarda önde gelen bazı ekonomilerdeki ivmenin yavaşladığı görülüyor. Bu zayıflama ABD ekonomisini de etkileyebilir. Dahası ticaret gelişmeleri, federal borç tavanı ve Brexit dahil politika meseleleri henüz çözümlenmedi." ifadelerini kullandı.

ABD'de zayıf enflasyonun halihazırda tahmin edilenden daha kalıcı olabileceği uyarısında bulunan Powell, "Bu gelişmeleri dikkatle izlemeye devam ediyoruz. Bunların ABD ekonomisi ve enflasyon üzerindeki etkilerini değerlendirmeye devam edeceğiz." dedi.

 

 

"FED, LİBRA İLE İLGİLİ ENDİŞELERİ ÇÖZME YÖNÜNDEKİ ÇABALARI KOORDİNE EDİYOR"

Jerome Powell, Fed'in haziran ayındaki toplantısından bu yana ABD ekonomisindeki belirsizliklerin ticaret gerilimlerinin de etkisiyle arttığını, küresel ekonomiye ilişkin endişelerin ABD ekonomisinin görünümü üzerinde baskı yarattığını vurguladı.

Powell, haziran ayına ilişkin güçlü istihdam verilerinin Fed'in bakışını değiştirip değiştirmediğine ilişkin soru üzerine, "Sorunuza doğrudan bir cevap vereyim; hayır." ifadesini kullandı.

LİBRA KÜRESEL DOLARIN YERİNİ ALABİLİR KORKUSU

Facebook'un piyasaya sürmeye hazırlandığı "Libra" adı verilen para birimine ilişkin ciddi endişeleri olduğunu dile getiren Powell, Fed'in, Libra ile ilgili endişeleri çözme yönündeki çabaları koordine ettiğini söyledi.

"BAŞKAN TRUMP 'GİT' DERSE TABİİ Kİ GİTMEM"

Fed Başkanı Powell, ABD Başkanı Donald Trump'ın kendisini görevden alabileceğine ilişkin açıklamaların hatırlatılması üzerine, "Başkan Trump 'git' derse tabii ki gitmem. Kanun, bana 4 sene boyunca bir süre verdi ve ben bu süre boyunca hizmet edeceğim." diye konuştu.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 55
 • Kemal Yavuz 3 ay önce Şikayet Et
  FED merkez bankası Roschild ailesine ait bir bankadır ABD ve Trump karışamaz ancak temennide bulunabilirler aynı Türkiye'de olduğu gibi şaşırdınız dimi ama gerçek bu
  Cevapla
 • vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Abdullah Çiftçi beyefendinin kripto paralar ile ilgili videolarını izleyin internet te. Hikayeyi daha geniş bir perspektiften öğrenmiş olursunuz.
  Cevapla
 • abirisi 3 ay önce Şikayet Et
  If the dollars goout,it is end of america.insallah.cunki onlar yeryuzunde fitne cikariyorlar.amerikadaki akliselim sahipleri de bu zulme sessiz kaldiklari icin yikintinin altinda kalmalari kacinilmaz olacaktir.
  Cevapla
 • Hakkı 3 ay önce Şikayet Et
  Endişe edecekleri bir durum yok. Zaten onun için çıkardılar. Doalar eninde sonunda cripto paralara yerini teslim edecek. Bitcoşn bağımsızdı, kontrol edilemiyordu, ona alternatif kendi kontrollerinde bir para çıkarmak istediler, bunun arkasında bütün büyük finans devleri var. Kademeli olarak dünya ekonomisini bu sisteme taşıyacaklar.
  Cevapla
 • Şerif 3 ay önce Şikayet Et
  Trump git dicek sen gitmicen nah orda kalırsın sen
  Cevapla
 • Hakkı 3 ay önce Şikayet Et
  Kalır çünkü Fed trumptan yukarda zengin lobiler tarafından yönetiliyor, trump ise geçici bir kukla.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle