Türkiye'den yerli otomobille ilgili yeni hamle!

Türkiye'nin otomotiv sanayisini dönüştürecek, bu konuda ülkeyi rekabet edebilir hale getirecek 'Türkiye’nin Otomobili Projesi' kapsamında, elektrikli otomotiv üretimine yönelik batarya yatırımı da planlanıyor.

Türkiye'den yerli otomobille ilgili yeni hamle!
Türkiye'den yerli otomobille ilgili yeni hamle!
GİRİŞ 10.07.2019 16:22 GÜNCELLEME 10.07.2019 16:22
Bu Habere 51 Yorum Yapılmış

TBMM Başkanlığına sunulan On Birinci Kalkınma Planı'na (2019-2023) göre, otomotiv sektöründe yüksek teknolojiye dayalı "yerli marka araç" üretimi, rekabet gücü yüksek tedarik sanayisinin geliştirilmesi ve böylece uluslararası pazar payının artırılması hedefleniyor.

 

 

TEŞVİK MEKANİZMASI

Bu kapsamda, rekabet gücünün geliştirilmesi için "Otomotiv Destek Programı" hayata geçirilecek. Programla sensör, batarya, yakıt hücresi ve yazılım gibi alanlarda teknoloji ve üretim kabiliyetlerinin geliştirilmesi sağlanacak. Yerli marka otomobil projesi için teşvik mekanizması geliştirilerek, proje tamamlanacak. İç ve dış pazarın ihtiyaçlarına yönelik bu projeyle "markalaşma" özendirilecek.

Sektörün Kümelenme Destek Programı'ndan faydalanması için tanıtım faaliyetleri gerçekleştirilecek ve otomotiv sanayisinde kümelenme birlikteliğinin daha yüksek seviyede desteklenmesine imkan verilecek. Otomotiv tedarik sanayisine yönelik, talep edilmesi halinde ihtisas organize sanayi bölge (OSB) yerlerinin belirlenmesi için fizibilite raporları hazırlanacak ve otomotiv ihtisas OSB'lerinin sayısı artırılacak.

 

 

"OTONOM ARAÇLAR GİBİ KRİTİK TEKNOLOJİLERE YOĞUNLAŞILACAK"

Otomotiv sektörüyle elektronik, yazılım, elektrikli makine, ana metal ve savunma gibi diğer sektörlerle iş birliği ve bütünleşme sağlamaya yönelik tedbirlerin alınmasıyla bilgi paylaşım organizasyonları desteklenecek.

Dijitalleşmeye ve teknolojik gelişmelere uyum sağlayabilecek üstün donanımlı iş gücü yetiştirilecek. Otomotiv sanayisinin yoğunlaştığı Kocaeli, İstanbul, Bursa, Sakarya, Ankara, İzmir, Aksaray ve Adana'daki nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılamak için otomotiv endüstri meslek liseleri ve meslek yüksek okullarının, bu bölgelerde açılması ve kapasitelerinin geliştirilmesi için çalışılacak. Söz konusu otomotiv meslek ve teknik liselerinin, sektörün karar alma organlarında yer alması sağlanacak.

Otomotiv sanayisinin rekabet gücünün korunarak geliştirilmesi amacıyla küresel gelişmeler, yeni teknolojiler ve değişen müşteri beklentileri çerçevesinde çevre teknolojileri, bağlantılı ve otonom araçlar, akıllı hareketlik gibi kritik teknolojilerin geliştirilmesine önem verilecek.

Otomotiv bilişim teknolojilerinde ulusal üretim ve Ar-Ge çalışmalarının gelişmesi için ulusal ortak proje platformları oluşturularak desteklenecek. Sektörel pazar araştırmalarıyla teknolojik gelişim, insan gücü ihtiyacı, pazarlama, markalaşma gibi konulardaki araştırmalara yönelik destek programı uygulanacak.

 "YERLİ ELEKTRİKLİ OTOBÜSLERİN KULLANIMI YAYGINLAŞTIRILACAK"

Yeni nesil araçlar için uygun altyapı oluşturulacak. Alternatif güç sistemli araçlara etkin altyapı kurulmasına yönelik araştırma yapılacak. Otonom ve bağlantılı araçların geliştirilmesi ve kullanılmasını içeren teknik mevzuat ve altyapı ihtiyacı belirlenecek.

Elektrikli otomotiv üretimine yönelik batarya yatırımı gerçekleştirilecek. Yeni nesil araçlardan veri toplanması, kullanılması ve katma değerli hizmetlere dönüştürülmesi konusunda mevzuat ve uygulamaya yönelik belirsizlikler giderilecek.

Yurt içinde üretilen elektrikli otobüslerin, şehir içi ve şehir dışı taşımacılıkta kullanımının yaygınlaştırılmasına dönük destekler geliştirilecek ve düzenlemeler yapılacak. Yurt dışı pazar ve ihracat imkanları geliştirilecek. Otomotiv sanayisinin ağırlıklı ihracat pazarlarına yönelik risklerin azaltılması için yeni pazarlara ve yurt dışında yatırıma yönelik araştırmalar yapılacak.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
yerli otomobil
YAZDIR
YORUMLAR 51
 • Ahmet 2 ay önce Şikayet Et
  rekabet gücünün korunarak geliştirilmesi gibi özellikler sayesinde büyük bir heyecanla beklemekteyiz
  Cevapla
 • kerem 3 ay önce Şikayet Et
  Böyle güzel gelişmeler görmek bizi umutlandırıyor
  Cevapla
 • İşci 3 ay önce Şikayet Et
  Adana en uygun il
  Cevapla
 • Bir G@rip 3 ay önce Şikayet Et
  Maşallah desenize yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik, Nezaman Türkiyede üretilmeye kalksa (ÜRETİLSE BİLE) hep yabozlar ve dış güçlerin maşaları tarafından MALESEF ENGELLENMİŞ, Şun an ennn ÜZÜÇÜSÜ İSE malsef AKP dışında hiç bir partinin böyle bir projesi olmaması, hatta karşı çıkmaları. onlara soruyorum AKP MİLLİ ARAÇ ÜRETİRSE - OYUNUZU AKP YE VERECEKMİSİNİZ ??????
  Cevapla
 • Vatandas 3 ay önce Şikayet Et
  Altay tankları ne durumda en son motor bulunamıyordu bulundumu seri üretime gecildimi ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle