Kim ne kadar maaş alacak? İşte zamlı liste

Emeklilerin merakla beklediği Temmuz zamları belli oldu. Akşam gazetesi yazarı Okan Bülbül, '2008 öncesi SSK emeklileri en düşük 1.904 TL alıyor. Zamla bu maaş 2.000 TL olacak. Şu an en düşük memur maaşı 3.468 TL. Temmuz zammıyla birlikte bu maaş 3.676 TL’ye çıkacak.' diye yazdı.

Kim ne kadar maaş alacak? İşte zamlı liste
Kim ne kadar maaş alacak? İşte zamlı liste
GİRİŞ 04.07.2019 08:21 GÜNCELLEME 04.07.2019 08:22
Bu Habere 73 Yorum Yapılmış

Emeklilerin merakla beklenen temmuz zammı belli oldu. Haziran ayı enflasyon oranının yüzde 0.03 olarak açıklanması sonrası ilk altı aylık enflasyon oranı da yüzde 5.01 olarak gerçekleşti. Böylece SSK, Bağ-Kur ve memur emeklileriyle görevdeki memurların temmuz zamları netleşti. SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 5.01, görevdeki memurlar ve emeklileri ise yüzde 6.01 zam alacak. Emeklilerin yanında malulen emekliler, dul ve yetim aylığı alanlar da temmuz zammından faydalanacak.

 
DUL VE YETİME DE ZAM
 
Malulen emekliler ve dul ve yetim aylığı alanlar da yüzde 5 zam alacak. 2008 öncesi SSK emeklileri en düşük 1.904 TL alıyor. Zamla bu maaş 2.000 TL olacak. 2008 sonrası SSK’lılarda ise en düşük aylık 1.181 TL’ye çıkacak. Tarım Bağ-Kur’luların en düşük aylığı 1.269 TL’den 1.332 TL’ye yükselecek. Esnaf Bağ-Kur’luların en düşük maaşı ise 1.688 TL olacak.
 
 
MEMUR FARK ALACAK
 
Memur ve emeklilerinin zam oranları toplu sözleşmeyle belirleniyor. Bu kapsamda yüzde 5 zam alınacak. Buna ilave altı aylık enflasyon yüzde 4’ü aştığı için ilave enflasyon farkı da eklenecek. Böylece memur ve emeklisi toplamda yüzde 6.01 zam alacak.

 
 AİLE VE ÇOCUK YARDIMI DA ARTIYOR

Şu an en düşük memur maaşı 3.468 TL. Temmuz zammıyla birlikte bu maaş 3.676 TL’ye çıkacak. Memurların maaşlarıyla aile yardımı ve çocuk zammı da artı

 MEMUR EMEKLİSİNE 2522 TL

Yüzde 6’lık zam sonrası en düşük memur emeklisinin maaşı 2.522 TL’ye yükselecek. Memur emeklilerinin maaşları SSK ve Bağ-Kur emeklilerine göre daha yüksek.
 
YILLIK ENFLASYON 1 YILIN EN DÜŞÜĞÜNDE
 
TÜİK verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), haziranda aylık bazda yüzde 0.03, yıllık yüzde 15.72 oldu. Yıllık enflasyon böylece Haziran 2018’den beri en düşük seviyede gerçekleşti. Mayısta yıllık enflasyon yüzde 18.71'di. Limon yüzde 35.72’lik artışla zam şampiyonu olurken, fiyatı en fazla azalan ürün domates oldu.

 

 

 
HEDEFİN ALTINA İNECEK

 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Enflasyonda düşüş trendi sürüyor. Haziran rakamlarıyla yıllık hedefimizin altına geldik. Yılı hedeflerimizin altında bir oranda kapatacağız” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

ETİKETLER
sgk
YAZDIR
YORUMLAR 73
 • Vatandaş 9 ay önce Şikayet Et
  İstişare kuruluna enflasyon farkı verinde maaşları erimesin
  Cevapla
 • faruk 9 ay önce Şikayet Et
  Allah devletime zeval vermesin avanta para
  Cevapla
 • Katibim 9 ay önce Şikayet Et
  Çalışma şartları zor. Sinirler kötü profesyonellik yok personel yok, bizlerle ilgilenen gerçekten yok. Sonrada nerde bu adalet. Kiralar sorun zam zam herşeye zam dön dolaş yine zam bu ülkede para için değil sevdiği için sevdiği işi yapan mutlu insanlar görmek nasip olur İnşaAllah.
  Cevapla
 • kadir 9 ay önce Şikayet Et
  hükümet bu memur sskl ayrımına son vermeli her yerde insanlar bunu konuşuyor memurlar ssklıları kışkırtıyor ak parti seçimi kaybeder ben bir ak partili olarak söylüyorum yarın seçim olsa kesin kaybeder benim umudum yok insanlar yapılan hizmetleri unuttu herkes cebini düşünüyor
  Cevapla
 • fikret 9 ay önce Şikayet Et
  eskiden memur limon satardı 2000bin sonraki nesil bunu bilmez şimdi hükümet bunu tersine çevirdi memurlar refaha kavuştu arabasız memur kalmadı ssklı emekliler dibe vurdu ama memurlar çok nankör zam da bile aslan payını alıyorlar makas açılıyor eşitsizlik giderilmeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle