Erdoğan'ın çağrısıyla başladı! Hızla çoğalıyor

Samsun'da düzenlenen 'Türkiye kenevir sektörü birinci buluşması' kapsamında sektör temsilcileri ve kenevirle ilgili çalışma yapan, akademisyenler ile sanayiciler bir araya geldi. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç.Dr. Selim Aytaç, "Kenevir ekim alanları bin dekarın üzerine çıktı" dedi.

GİRİŞ 26.06.2019 17:07 GÜNCELLEME 26.06.2019 17:09
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen ocak ayında Samsun'da, Vezirköprü ilçesinde kenevir tohumu üretimini yoğun olarak devam ettireceklerini, ilçenin, bu işin merkezi olacağını açıklamasının ardından kentte kenevirle ilgili yapılan çalışmalar devam ediyor.

 

 

Samsun’da ‘Türkiye kenevir sektörü birinci buluşması’ toplantısı gerçekleştirildi. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nda düzenlenen toplantıya Samsun Valisi Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ile sektör temsilcileri ve akademisyenler katıldı.

Toplantının açılış bölümünde konuşma yapan Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç.Dr. Selim Aytaç, "Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kenevirden hak ettiği kadar faydalanmamalıyız. Ülkemizde ve dünyada kenevir ekim alanı 2013 yılına kadar azalma göstermiştir. 2013 yılından sonra kenevirin yeni nesil kullanım alanlarının tekrar gündeme gelmesiyle hem dünyada, bir miktar ülkemizde kenevir ekim alanlarında gözle görülür artışlar görülmeye başlamıştır. Birçok ülke, ülkesindeki kenevir tarımını artırmak ve sanayisini geliştirmek için kendi ülkesinin kanunlarını, yasalarını ve diğer talimatlarının üzerinde güncellemeler ve değişikliklere gitmiştir" diye konuştu.

 

 

Doç.Dr. Aytaç, binlerce yıldan bu yana Anadolu coğrafyasında tarımı yapılan kenevirin ekim alanlarının 1960’lı yıllarda 140 bin dekarken, 2013 yılında 19 dekara düştüğünü söyleyerek, "Bu üretiminde sadece Samsun’un Vezirköprü ilçesinin Narlısaray Mahallesi’nde olduğunu söylemem gerekmektedir. O mahalleye şükranlarımızı iletmemiz gerekmektedir. 2013-2018 yılları arasında Narlısaray Mahallesi tek başına kenevir tarımı yapmıştır hem de alıcısı olmadan nereye satacağını bilmeden. Bu bizim için belki bir çıkış, belki bir başlangıç noktası olacaktır. 2015-2018 yılları arasında ekim alanımızda bir miktar artış olmakla beraber 2019 yılında sayın cumhurbaşkanımızın kenevir üzerindeki algıyı yıkan konuşmasından sonra ekim alanlarımız 2019 yılında bin dekarın üzerine çıkmıştır. Ekim yapılan il sayısı 10’un üzerindedir. Bu sevindirici bir haberdir. Hala Samsun en önemli üretici il arasındadır ve yüzde 60 civarında Samsun’un 2019 yılında ekilen kenevirin oransal değeri" dedi.

ERDOĞAN ÇAĞRI YAPTI, TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİ OLDU

Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Kibar Ak ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın keneviri gündeme getirmesinin ardından bu konunun Türkiye’de gündem olduğunu belirterek, "Bu süreç içerisinde müthiş bir talep patlaması oldu ve Bakanlığımız, TİGEM ve BUGEM işbirliğinde yaptığımız çalışmalarda Narlısaray yerel popülasyon tohumunu 2020 yılında tohumluk üretiminde sorun yaşamama adına hemen sözleşmeli üretime geçtik. Yaklaşık 26 üretici ile 166 dekar alanda, birde TİGEM’e ait alanda üretime başladık. Önümüzdeki yıl 10 ton sözleşmeli üreticiden, yaklaşık 400-500 dekarda vatandaşın izin alarak yaptığı üretimden gelecek tohumlarla inşallah üretim sürecinde tohumluklarla ilgili bir sıkıntı yaşamayacağız. Tabi bu süreçte iki çeşidimiz şu anda tescil aşamasında. ‘Narlı’ ve ‘Vezir’ çeşitlerimiz. Onlarda 2023 içerisinde üretime geçecek. Ayrıca çeşit geliştirmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 22
 • VATAN3644223 7 ay önce Şikayet Et
  sanayi keneviri uyuşturucu değildir araştırın bilmeden yorum yapanlar var faydalarını iyi öğrenin gerçekten ülke ekonomisine çok faydası olabilecek bir ürün.
  Cevapla
 • hedef 2023 7 ay önce Şikayet Et
  bu reis varya ileriyi gören çok zeki bir lider maaşallah rabbim sağlıklı uzuuuuun ömürler versin başımızdan eksik etmesin inşallah onunla ülkemiz şahlanıp süper güç olacak inşallah bunu hisseden batı onu istemiyor Erdoğan düşmanlığı için dünyanın parasını harcıyorlar şunu bilmiyor hesap edemiyorlarki O mazlumun garibanın duasıyla rabbimin özel korumasıyla ayakta ne yaparlarsa yapsınlar beyhude olacak inşallaaaaah...
  Cevapla
 • keskin i 7 ay önce Şikayet Et
  REİSİM SEN ÇOK YAŞA, ALLAH SENİ BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİ, aksi halde başımıza leş kargaları çoöker.
  Cevapla
 • aynen 7 ay önce Şikayet Et
  ulkemizi cesiti yalanlarla kandirarak ilerlemesini durduranlar erdoani istemiyor cunku tuzaklarini baslarina geciriyor Allahim gucune guc katsin sayin baskanimizin dusmanlarini kahretdin rezil etsin insanlarimiz gozlerini acmali yalan suslu bos sozlere kanmamali oylarini doru yerlere vermeli yoksa bu ulkeye hic bi faydssi olmayan zarari cok olan chp xihniyetini basimiza bela ederler ulkeyi devalasuyon hortumlayanlar inssnlarimizin deyerleriyle urasanlar meydana cikarda bin pisman olurlarda is isten gecer adam gayirmalari ve issizlik bizim yakamizi birakmaz ulkesine hizmet eden vatsn evlatlarina sahip cikmak mecburidir
  Cevapla
 • Fatih 7 ay önce Şikayet Et
  Kenevir tamamen yasallaşırsa hem alkole olan talep azalır hem eczanelerde abdde olduğu gibi temiz ilaçsız katkısız satılır hem vergi geliri olur hem torbacılara ve pkkya giden para kesilir hemde ihracat ile dünya birincisi olacak bir iklimde buluyoruz ekonomi birden tavan yapar bunun ihracatı ile.
  Cevapla
 • VATAN364434 7 ay önce Şikayet Et
  hayırdır neyin kafasını yaşıyorsun uyuşturucu özelliği olan kenevir değil bu sanayi keneviri uyuşturucu özelliği olan kenevir serbest bırakılırsa ülke müptezel olur saçmalığa bak ya
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle