İşsiz annelere günlük 80 lira destek

İŞKUR, İşbaşı Eğitim Programları’na katılan annelere, günlük 80 lira cep harçlığı ve aylık 400 lira çocuk bakım desteği veriyor.

İşsiz annelere günlük 80 lira destek
İşsiz annelere günlük 80 lira destek
GİRİŞ 21.06.2019 08:47 GÜNCELLEME 21.06.2019 12:15
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Çocuk sahibi olan kadınların iş hayatında yer alması amacıyla pek çok destek sağlanıyor. Bu kapsamda İŞKUR, düzenlediği İşbaşı Eğitim Programları’na katılan çocuklu annelere para kazanma fırsatını sunuyor.  

 

 

GÜNLÜK OLARAK ÖDEME

İşsiz çocuklu annelerin sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen İşbaşı Eğitim Programları’na katılmaları durumunda, İŞKUR tarafından kendilerine, günlük 77 lira 70 kuruş ödeme yapılıyor. Söz konusu programlarda kazanç, 26 gün üzerinden hesaplanıyor. Yani bir aylık program sonunda işsiz anneler 2 bin 20 lira ödeme alıyor.  Sanayi sektöründeki işbaşı eğitim programına katılan annelere, cep harçlığının yanı sıra 2-5 yaş arası çocukları için, program boyunca aylık 400 lira bakım desteği veriliyor. Örneğin, imalat sanayiinde düzenlenen işbaşı eğitim programına katılan bir anne, 2019 yılında 6 ay boyunca aylık 2 bin 20 TL harçlık ve 400 TL bakım desteği olmak üzere toplam 2 bin 420 lira alabilecek.

 

 

NEREYE BAŞVURULACAK?

Başvuru için çocuklara ait nüfus cüzdanıyla, kreş ve gündüz bakımevi faturası ve istenilen belgelerle birlikte kurs programını düzenleyen Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'ne veya hizmet merkezlerine müracaat edilecek.

6 AY SÜRÜYOR

İşbaşı eğitim programı, bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde 6 ay, diğer sektörlerde 3 ay kadar uygulanıyor.  

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Baba 7 ay önce Şikayet Et
  Etrafta milyonlarca işsiz genç varken en mübarek mesleği yerine getiren annelere iş bulup evlatlarını şefkatten ve sevgiden mahrum büyütmek hiçde akıl karı bir iş değil.
  Cevapla
 • Anne 7 ay önce Şikayet Et
  İşsiz anneler(!) annelerin o kadar işi olur ki, 24 saat çalışır bazı zamanlar
  Cevapla
 • Anne 7 ay önce Şikayet Et
  Allah aşkına annelikten daha kutsal bir iş olabilir mi anneler için? Destek teşvik verilecekse önce anneliğini yaşamak isteyenlere yavrularına kendi elleriyle bakmak isteyenlerin hakkıdır onlara verilsin.. Allah aşkına, bakımevi masrafı denilen kadar anneye harçlık verilsin... Neden anne çalışmaya teşvik ediliyor da yavrusuna kendisi bakması desteklenmiyor?!!! Asıl takdir ve tebrik anneliğinin işinde olanlara.. Selam bütün güzel annelere, evinde işinin başında hanım kardeşlerime selam vesselam
  Cevapla
 • Anne 7 ay önce Şikayet Et
  Çocuğuna kendisi bakmak ilgilenmek isteyen kendi elleriyle ve şefkatiyle yetiştiren değerli annelere de destek verilse diyorum artık!.. Üzülerek görüyorum ki bütün çabalar anneleri evlatlarını terbiye etmekten korumaktan, bakmaktan uzaklaştırmaya çalışır gibi destekler, teşviklerle dışarıda çalışma para kazanma hayatına sevkediliyor!!! Allah aşkına yavrusuna kendisi kol kanat geren, her ihtiyacına kendisi koşmak isteyen ve evladının yanında olan anne çalışmıyor mu? Ev hanımlığı çalışmadan sayılmıyor mu? Gerçek annelik emekten sayılmıyor mu? Neden anneler illa çalışmak zorunda gibi gösteriliyor ve annelik değersizmiş gibi algı veriliyor anlayamıyorum!
  Cevapla
 • muallim 7 ay önce Şikayet Et
  Başvuran herkese veriliyor sanki
  Cevapla