Piyasalar merkez bankalarına odaklandı

Küresel piyasalar, geçen haftayı karışık bir görünümle tamamlamasının ardından bu hafta ABD, İngiltere ve Japonya merkez bankalarının toplantılarına odaklandı.

Piyasalar merkez bankalarına odaklandı
Piyasalar merkez bankalarına odaklandı
GİRİŞ 17.06.2019 09:25 GÜNCELLEME 17.06.2019 09:25

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) çarşamba günü, İngiltere ve Japonya merkez  bankalarının ise perşembe günü açıklanacak faiz kararları yatırımcıların odağına  yerleşirken, jeopolitik riskler ve ticaret savaşlarına ilişkin gündem de takip ediliyor.

Gelişmiş ülke merkez banklarının bu ayki toplantısında faiz  değişikliği yapması beklenmezken, Fed'in beklentiler paralelinde gelecek aylarda  faiz indirimleri yapıp yapmayacağına ilişkin iletişimin piyasaların yönü üzerinde  belirleyici olması bekleniyor. Fed'in temmuz ayı toplantısında faiz indirimine  gideceği beklentisi yüzde 80, eylül toplantısına ilişkin faiz indirim tahmini ise  yüzde 90'ın üzerinde bulunuyor.

Analistler, geçen hafta açıklanan enflasyon verilerindeki düşüş  eğiliminin Fed'in elini faizindirimi konusunda rahatlattığını, buna karşın  makroekonomik verilerin bir bütün olarak faizindirimini gerekli kılacak sinyali  vermediğini söyledi. Çarşamba günü açıklanacak faiz kararı metni ve Fed Başkanı  Jerome Powell'ın söylemlerinde temmuz ve sonrasına ilişkin ipuçlarının  aranacağını ifade eden analistler, piyasalarda sert dalgalanmaların  görülebileceğine dikkati çekti.

ABD'de cuma günü açıklanan sanayi üretim ve kapasite kullanım oranı  verilerinin beklentilerin üzerine çıkmasına karşın pay piyasalarında düşüşler  görüldü. Dow Jones endeksi yüzde 0,07, S&P 500 endeksi yüzde 0,16 ve Nasdaq  endeksi yüzde 0,52 değer kaybetti.

Avrupa tarafında, bu hafta perşembe günkü toplantıda İngiltere Merkez  Bankasının (BoE) faizdeğişikliğine gitmesi beklenmiyor. Analistler, Brexit  kördüğümü ve İngiltere'deki siyasi belirsizlik nedeniyle BoE'nin bekleme modunda  kalacağı öngörüsünde bulunuyor.

Geçen haftanın son işlem gününde Avrupa borsaları satış ağırlıklı bir  seyir izlerken, avro/dolar paritesi yüzde 0,6 düşüşle 1,1208'e geriledi.  Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,60, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,31 ve  Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,15 değer kaybetti.

Asya tarafında, Japonya Merkez Bankasının (BoJ) perşembe günü  açıklanacak kararları öncesi yeni haftaya alıcılı başlayan borsada, Nikkei 225  endeksi kapanışa yakın yüzde 0,2 yükseliş kaydetti. Çin'de ekonomi yönetiminin  şirketleri desteklemeye devam edeceğine ilişkin haberlerle Şanghay bileşik  endeksi de yüzde 0,1 değer kazandı.

Yurt içinde, geçen haftanın son işlem gününde 5,88 seviyesinde  seyreden dolar/TL, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in  Türkiye'nin notunu indirmesinin ardından yükselişe geçerek 5,90-5,92 bandında  dengelendi. Cuma günü açıklanan cari açık verisinin son 15 yılın en düşük  seviyesine gerilemesinin etkisiyle alış ağırlıklı bir seyir izleyen Borsa  İstanbul'da, yüzde 0,32 değer kazanan BIST 100 endeksi haftayı 90.787 puandan  tamamladı.

Bugün yurt içinde konut satışları, yurt dışında ise ABD'de açıklanacak  verilerin takip edileceğini belirten analistler, jeopolitik gelişmelerin de  yatırımcı kararları üzerinde belirleyici olacağını söyledi. Suriye ve Doğu  Akdeniz'e ilişkin haberlerin de gündemin odağında bulunduğunu ifade eden  analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 88.500 seviyesinin destek,  92.500'ün direnç konumunda olduğunu kaydetti.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

10.00 Türkiye, mayıs ayı konut satışları

10.00 Türkiye, mart ayı iş gücü istatistikleri

15.30 ABD, haziran ayı New York Fed imalat endeksi

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
bist merkez bankaları
YAZDIR