Milli savaş uçağı dünya sahnesine böyle çıkacak

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilen Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi'nde gelinen aşama gün yüzüne çıkıyor.

GİRİŞ 15.06.2019 11:49 GÜNCELLEME 15.06.2019 13:26
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii  (TUSAŞ), Hava Kuvvetleri Komutanlığının harekat isteklerine cevap vermek için MMU  geliştirme çalışmalarını hızlandırarak sürdürüyor.

 

 

Bu çalışmalar kapsamında ortaya konulan MMU'nun birebir ölçülerdeki  modeli, ilk kez dünyanın en önemli havacılık organizasyonlarından Paris  Airshow'da sergilenecek.

Modelin, 17-23 Haziran'da gerçekleştirilecek fuara yetiştirilmesi için  ocak ayından bu yana yoğun ve detaylı çalışma yapıldı.

 

 

Fuarda, uçağın birebir ölçekli dış geometri modeliyle motor yerleşimi,  dahili silah yuvalarının yerleri, kokpit konsepti ana hatlarıyla görülebilecek.

MMU'nun yanı sıra Türk savunma sanayisinin yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği, TÜBİTAKSavunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE), ROKETSAN ve ASELSAN gibi kuruluşların imzasını taşıyan mühimmat ve sistemler de Paris Airshow'da sergilenecek.

BEKLENTİ BÜYÜK

MMU Projesi ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve  2030'lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkarılması düşünülen F-16  uçaklarının yerini alabilecek yurt içi imkan ve kabiliyetlerle tasarlanan modern  uçaklar üretilecek.

Projeyle yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dahili  silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve  sensör füzyonu benzeri teknoloji alanlarındaki çalışmalar sonucu Türkiye'nin 5.  nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip ülkeler  arasında yer alması hedefleniyor.

MMU Projesi'nde ilk etapta 6 geliştirme hava aracı üretilecek. Daha  sonra eklenecek yeni araçlarla uçak seri üretime hazırlanacak. Seri üretim  aşamasına kadar 400 adetlik uçak siparişine ulaşılması öngörülüyor.

Proje ortağı olmak isteyen ülkelerle de çeşitli düzeylerde görüşmeler  yürütülüyor. Söz konusu ülkeler aynı zamanda uçağın potansiyel alıcıları olarak  değerlendiriliyor.

ÖZGÜN MOTORU OLACAK

Uçak için TR Motor tarafından özgün motor geliştirilecek. Bu süreç  devam ederken geliştirilen araçlarda bir ara motor kullanılacak.

Radar, elektrooptik ve bütünleşik işlemci alanlarında ise ASELSAN ve  TÜBİTAK çalışmalar yürütüyor.

Projede görev alacak tedarikçilerle ihracat kısıtlamasına tabi  olmayacak şekilde uzun vadeli iş birlikleri hayata geçirilecek.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
savaş uçağı tfx
YAZDIR
YORUMLAR 25
 • Rahat 5 ay önce Şikayet Et
  CHP rahat dursa destek gelse ama dış güçlerle gidiyor
  Cevapla
 • vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  uzaya turist yolculuğu başlatmışlar haberi olan varmı ?
  Cevapla
 • T.C 5 ay önce Şikayet Et
  BAŞLAMAK DIR BİTİRMENİN YARISI ALLAH UTANDIRMASIN istemeyenler hariç
  Cevapla
 • XX.. 5 ay önce Şikayet Et
  Bunları yapmak zor değil türkiye için. Asıl mesele bu projelerin arkasında duracak milli insanlar. Çünkü Türkiye hep içerden işgal edildi.
  Cevapla
 • İbrahim 5 ay önce Şikayet Et
  Animasyon güzel
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle