İlk kez Paris Airshow’da sergilenecek

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Milli Muharip Uçak'ın (MMU) birebir modelini ilk kez Uluslararası Paris Airshow'da sergileyecek.

GİRİŞ 13.06.2019 15:26 GÜNCELLEME 13.06.2019 15:39
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Milli Muharip Uçak'ın (MMU) birebir modelini ilk kez Uluslararası Paris Airshow'da sergileyecek. Fransa'nın Paris Le Bourget havalimanında 17.'si olacak olan Uluslararası Paris Airshow 17 Haziran-23 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, ilk kez görücüye çıkacak olan MMU modelinin dışında ATAK, ANKA, HÜRJET ve GÖKBEY ürünlerini sergileyecek. ATAK helikopteri ise tüm fuar boyunca uçuş gösterisi yapacak.

 

 

Dünyanın en büyük havacılık ve uzay fuarlarından olan Paris Air Show'da Türkiye için çok önemli ve tarihi bir gelişme yaşanacak. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin ana yüklenici olduğu ve Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçlarını karşılamak üzere başlatılan Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi'nin birebir modeli ilk defa Paris'te görücüye çıkacak. Türkiye böylece, yeni nesil uçak kategorisinde önemli bir yere sahip olan ve dünyada ABD, Rusya ve Çin'den sonra 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek alt yapı ve teknolojiye sahip olduğunu bir kez daha gösterecek.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin projede ana hedefleri doğrultusunda muharip uçak tasarımı, üretimi, sertifikasyonu artırarak, tüm yerli ve milli imkanlar devreye sokulacak. Dünyanın en büyük fuarı Uluslararası Paris Airshow'da ilk kez kamuoyu tarafından görülecek MMU rüzgarının yanında, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin ürünleri damga vuracak.

 

 

Milli Muharip Uçağının ilk defa görücüye çıkacak olması ile ilgili konuşan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, "Türkiye'nin en önemli projesini yürütmenin verdiği gururu bir üst noktaya taşıdık. Dünya genelinde sayılı ülkelerin yaptığını yapacağız. Yapabileceğimizi de göstermek için ilk kez Paris'te Milli Muharip Uçağımızı sergileyeceğiz. Türkiye teknolojik altyapı olarak diğer ülkelerden farkının olmadığını göstermiş olacak. Bunun kararlılığı içerisinde çalışıyoruz. Şirket olarak disiplinli ve konsantre bir şekilde Türkiye'nin ilklerini yapmaya talibiz. Bu hedeflerimizi gerçekleştirmek için şirketimizi büyütmeye ve mühendis ordusu kurmaya devam edeceğiz. Tüm nitelikli ve 'ülkem için benim de payım olsun' diyen mühendislerimizi bekliyorum. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, sizler için kapısını açtı. Sizlerden azim, kararlılık, sabır ve çalışmanızı bekliyoruz."

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Hakkında

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, sabit ve döner kanatlı hava platformlarından insansız hava araçları ve uzay sistemlerine kadar entegre havacılık ve uzay sanayi sistemlerinin tasarım, geliştirme, modernizasyon, üretim, entegrasyon ve yaşam döngüsü destek süreçlerinde Türkiye'nin teknoloji merkezi konumunda olup; havacılık, uzay ve savunma sanayiinde küresel oyuncular arasında yer almaktadır. 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 53
 • misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Ortada uçak yok görücüye ne çıkıyor
  Cevapla
 • Cesur 4 ay önce Şikayet Et
  Bire bir ölcekli protatipi.ucagimiz daha arge asamasinda 2023 de goklerde ilk ornegi ama o 2026-29u bulur.abd bile okdr beceri teknigi birikimi ile 1990li yillarda basladigi f35i 2017 de anck bitirebildi ondada hala eksiklikleri var.
  Cevapla
 • Levrok 4 ay önce Şikayet Et
  tarihin en iyi savas ucagi geliyor
  Cevapla
 • mmu 4 ay önce Şikayet Et
  inşallah maket/model değil de 2023 te hava da görmek nasib olur
  Cevapla
 • gurbetci 4 ay önce Şikayet Et
  Allahim cok sükür Insallah olur THY yaninda bir gururumuz daha olur insallah
  Cevapla
 • birtürk 4 ay önce Şikayet Et
  içimizdeki yerli malı olupta yerli çalışmayanda şu gurbetçi kadar vatanına bağlı olsa sorun kalmazdı ama bu okul sistemi ateist ürenmeye devam etmekte.
  Cevapla
 • malkoçoğlu 4 ay önce Şikayet Et
  Bir Vatandaş olarak Mühendislerimizden tek isteğim gecelerini gündüzlerine katıp en kısa zamanda milli muharip uçağımızı gökyüzüyle buluşturmalarıdır.Benden devletimiz bir görev isterse belki teknik konulardan anlamam ama hamballık bile eder mühendislerimize parça taşırım ne istiyolarsa elimdengeldiğince yardım ederim.Siz değerli devlet büyüklerim ve çok kıymetli Mühendislerimiz siz isterseniz F-35 den daha iyisini yaparsınız buna kalpten inanıyorum.Allah yar ve yardımcınız olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle