"Türkler için tüm şartları sağlamaya hazırız"

Özbekistan Başbakan Yardımcısı Aziz Abduhakimov, ülkesinde iş yapmak isteyen Türk iş adamlarına gereken tüm koşulları sağlayacaklarını söyledi.

"Türkler için tüm şartları sağlamaya hazırız"
"Türkler için tüm şartları sağlamaya hazırız"
GİRİŞ 07.06.2019 17:29 GÜNCELLEME 07.06.2019 17:29
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Özbekistan’ın doğusundaki Namangan şehrinde "Namangan'da İş Yapma-2019" Uluslararası Yatırım Forumu düzenlendi. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30'u aşkın ülkeden 280’a yakın yabancı şirket temsilcileri ve iş adamlarının katıldığı toplantıda, Namangan vilayetinin iş ve yatırım yapma imkanları tanıtıldı.

 

 

Forumun açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Aziz Abduhakimov, forumun amacının bölgenin iş ve yatırım imkanlarını tanıtmak ve bölgenin yabancı ortaklarla iş birliklerini daha da geliştirmek olduğunu kaydetti.

Abduhakimov, yabancı yatırımcıların Özbekistan’da iş yapmaya büyük bir ilgi gösterdiğini belirterek, forumun Özbekistan’ın Namangan bölgesinin imkanlarının tanıtılmasına katkı sağlayacağını vurguladı.

 

 

Namangan Valisi Hayrulla Bazarov da Fergana Vadisi'nin kalbinde yerleşen Namangan vilayetinin gıda ve hafif sanayinin merkezi haline geldiğini belirterek, bölgenin dünyanın 52 ülkesi ile iş birliği yaptığını ve ülkedeki toplam dokuma ürünlerinin yüzde 15’ini ürettiğini kaydetti.

Namangan’ın gıda, meyve-sebze ve tekstil sektöründe önemli bir potansiyele sahip olduğunu dile getiren Bazarov, yeni pazarların geliştirilmesi ve ihracat coğrafyasının genişletilmesine yönelik çalışmaları sürdürdüklerini ve bölgedeki yatırım projelerinin yanı sıra yurt dışına tekstil, ipek, kurutulmuş meyve, sebze ve yaş meyve ürünlerini ihraç etmeye hazır oldukları ifade etti.

Forum kapsamında Namangan’da üretilen ürünlerin sergilendiği fuar düzenlendi. Fuarın ardından Namanganlı üreticilerle yabancı ortaklar arasında ortak yatırım ve iş birliğini öngören toplam 320 milyon dolarlık bir dizi anlaşmalar imzalandı.

"TÜRK İŞADAMLARINA GEREKEN TÜM KOŞULLARI SAĞLAMAYA HAZIRIZ"

Forumun ardından AA muhabirine açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Aziz Abduhakimov, Türk iş adamlarının Özbekistan’da iş yapmaya büyük bir ilgi gösterdiğini kaydederek, "Özbekistan’da iş yapmak isteyen Türk iş adamlarına gereken tüm koşulları sağlamaya hazırız." dedi.

Türkiye’nin tekstil sektöründe büyük bir tecrübeye sahip olduğunu aktaran Abduhakimov, son dönemde Namangan’ın tekstil sektöründe dünyanın önemli merkezlerinden biri olmasına yönelik çalışmaların sürdürdüğünü vurguladı.

Abduhakimov, “Türk şirketlerini Özbekistan’a davet ediyoruz. Onlara gereken tüm koşulları sağlamaya hazırız. Ülkede ucuz elektrik, işçi gücü ve hammadde kaynakları mevcut. Türk iş adamlarına ayrı bir önem göstererek, onlara gereken tüm desteği sağlamaya hazırız.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
iş adamı
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • hıghlander 6 ay önce Şikayet Et
  Türki Cumhuriyetlerle-Rusya,Malezya,Endonezya,güney Kore ve Japonya'yı da dahil edip- ortak savaş uçağı ve savunma füzesi için ne yapılabilir,onu konuşun oturup kardeşim!
  Cevapla
 • Gökbörü 6 ay önce Şikayet Et
  Turan coğrafyasına selam olsun ,yatırım ticaret inadına birlik beraberlik
  Cevapla
 • fabrika kurdum 6 ay önce Şikayet Et
  burda mafya yok sadece elektirik su ve alt yapi yetersiz gelisime acik ulke sadece biraz sorumsuz calismak icin degil çalışmamak için mucadele ediyorlar turkiyede 1 kisiden alinan verim burda 10 kisi den aliniyor calisma istekleri yok onun için işçilik ucuz
  Cevapla
 • Kaan 6 ay önce Şikayet Et
  Özbekistan Güvenli Deil Bence Yatırım Gerek Yok Yapmayalım Yatırım Felan
  Cevapla
 • Fuat 6 ay önce Şikayet Et
  Kaç kere soydunuz iş adamlarımızı, mallarına el koydunuz. Polisiniz bile mafya, size nasıl güvenecez. Kendinize Türk bile demiyorsunuz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle