Almanya on binlerce kamyoncu arıyor!

Almanya'da on binlerce kamyon şoförüne ihtiyaç olduğu açıklandı. Ülke nakliyat sektörü, kamyon şoförü açığını kapatmak için gözlerini kadınlara çevirdi.

Almanya on binlerce kamyoncu arıyor!
Almanya on binlerce kamyoncu arıyor!
GİRİŞ 03.06.2019 11:59 GÜNCELLEME 03.06.2019 12:00
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Almanya taşımacılık sektörü liderlerinin, kadınların da kamyon şoförlüğüne ilgi duyup yönelmelerini sağlamak için, daha büyük kamyon kabinleri ve içerisinde günlük ihtiyaçlara yönelik altyapı ile esnek çalışma saatleri uygulaması getirmek istediği belirtildi

 

 

Welt gazetesinde yer alan habere göre, ülkedeki kamyon şoförlerinin sadece yüzde 1,7'sini kadınlar oluşturuyor.

Almanya Federal Nakliye ve Lojistik Birliğinin tahminlerine göre ülkede, 45 bin ila 60 bin arasında kamyon şoförü açığı bulunuyor.

 

 

Kamyon şoförlüğünün, genç kuşaklar nezdinde meslek olarak cazibesini her geçen gün yitirdiği belirtilen haberde, ülkenin nakliyecilik sektöründe çöküşüne ramak kaldığı vurgulandı. 

Kamyon şoförü eksikliğinin sebep olduğu tedarik randevularında çok ciddi sıkıntıların yakında hissedileceği kaydedilen haberde, düşük maaş ve kötü çalışma koşullarının mesleğin gözden düşmesine neden olduğu belirtiliyor. 

Münih'te, 4 ila 7 Haziran arasında gerçekleşecek Nakliyatçılık ve Lojistik Fuarının ana teması; Kamyon Şoförü ve Kalifiye Eleman olarak hazırlandığı belirtildi. 

Her yıl, yaklaşık 30 bin kamyon şoförü emekliye ayrılıyor. Sektöre yeni gelenlerin sayısı ise ancak 15 bin civarlarında diyen Almanya Federal Nakliye ve Lojistik Birliği Sözcüsü Dirk Engelhardt, aradaki farkın kapatılması için mesleğin daha cazip hale getirilmesinin kaçınılmaz olduğunu belirtti. 

Dünya Bankasının 2017'de yaptığı bir araştırmaya göre, 10-15 yıl içinde şimdiki şoförlerin yüzde 40'ının emekliye ayrılacağı ;2030'lu yıllar Almanyasında, 150 bin kamyon şoförüne ihtiyaç olacağına dikkat çekilmişti. 

Nakliye piyasasının her geçen gün büyüdüğünü fakat sektör elemanlarının aynı oranda artmadığına dikkat çeken sözcü Engelhardt, açığın Doğu Avrupa'dan getirilen şoförlerle de kapatılmasının imkansız olacağını belirterek; mesleğin hem imajının hem de çalışma şartlarının düzeltilmesinin önemine dikkat çekti ve kadınların sektöre kazandırılması için özellikle kadınları hedef alan reklamların kaçınılmaz olduğunu belirtti.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
kamyoncu
YAZDIR
YORUMLAR 18
 • Mustafa 5 ay önce Şikayet Et
  Benimde 40 tonluk ehliyetim var bana ayda 3000 Euro verseler yine calismam günde 14 saat yollar hep tikali kim ceker ya kolay degil
  Cevapla
 • Hacivat 5 ay önce Şikayet Et
  Almanya para vermiyor anca kit kanaat gecinecek kadar daha cok isci arar
  Cevapla
 • Dialog 5 ay önce Şikayet Et
  Almanya'da 70 metre kare daireler kiralık 1200 EUR ortalama gelir 2500 Euro. Adamların sesi bile yükselmiyor . Türkiye'de bu durum olsa yakıp yıkarlar.
  Cevapla
 • Hans abi 5 ay önce Şikayet Et
  Almanyada hava bedava su bedava ,eti 5 eurodan yiyoruz ,ben 2500 euro maas aliyorum haftada 5 kilo et aliyorum biftek
  Cevapla
 • Tirci 5 ay önce Şikayet Et
  3000 euro maas verirler tir soforlerine ,haklari cok iyidir almanyada
  Cevapla
 • Boztepe 52 5 ay önce Şikayet Et
  Benim cok samimi abim büyügüm dünyaca ünlü otomobil devinin tir söförü. Aldigi maas 2300€. Sallamamilleti özendirme
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle