Tatile çıkacaklar dikkat! Kapıda vize başladı!

Yunan adalarına günübirlik vizeyle geçişler başladı. 'Kapı vizesi' olarak adlandırılan sistemin başlamasıyla Ramazan Bayramı tatilini Yunan adalarında geçirmek isteyenlerin ön rezervasyonlarında artış yaşandı.

Tatile çıkacaklar dikkat! Kapıda vize başladı!
Tatile çıkacaklar dikkat! Kapıda vize başladı!
GİRİŞ 26.05.2019 16:09 GÜNCELLEME 26.05.2019 16:11
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Türkiye ile Yunanistan arasında 'Kapı vizesi' olarak adlandırılan sistem dün itibariyle başladı. Yunanistan'ın Rodos, Sömbeki (Simi), İstanköy (Kos), Sisam (Samos), Sakız adaları için 7 iş günü önceden başvuru yapan Türk vatandaşları, 70 euro, 0-12 yaş arası 20 euro karşılığında internet üzerinden işlemle kapı vizesi alabilecek. Başvuru formu, banka hesap numaraları ve pasaportla birlikte 60 euro ücret ödenerek Schengen vizesinden daha kısa zamanda kapı vizesi alınabilir. Güney Ege Bölgesi'nde ilk günden itibaren 1000 üzerinde online müracaat olduğu bildirildi. Marmaris'te faaliyet gösteren Türkiye çıkışlı Yunan adalarına bilet, otel rezervasyon ve kapı vizesi işlemleri yapan bir turizm şirketinin sahibi Sinem Dursun, "Yunanistan Hükümeti haziran ayının ikinci haftasında alacağı kapıda vize uygulamasını öne çekerek dün onayladı. Bütün Yunan adalarına Türkiye'den çıkışlı bilet satmaktayız. Schengen vizesi ve kapı vizesinin yanı sıra otel rezervasyon, araç kiralama ve kültür turları gibi işlemleri buradan yapmaktayız. Kapı vizesi Ege'nin şehirlerinden tek giriş-çıkış sistemidir. Geçen sene 4 iş gününde, az evrakla kısa sürede Yunanistan adalarına çıkış sağlanmaktaydı. Bu yıl 7 iş gününe çıkarıldı. Ramazan Bayramı'na sayılı haftalar kalması nedeniyle yeni başvuru yapacak olan vatandaşlarımızın işlemleri yetişmeyebilir" dedi.

 

 Geçen sene nisan ile eylül arasında yaklaşık 30 bin kişinin sadece Marmaris'ten Yunan adalarına çıkış yaptığına dikkati çeken Dursun, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu yıl ekim başına kadar kapı vizesi sistemi sürecek. Türk vatandaşları geçen sene kapı vizesi ile günübirlik de gidebiliyorlardı ya da 15 gün kalabiliyorlardı. Bu yıl bu süre bir haftaya düşürüldü. Tatil süresinin kısaltılmasına rağmen ciddi talep söz konusu. Şu an itibariyle Türk vatandaşlarının talebiyle oteller dolu. Kurban Bayramı'nda bu talebin daha çok olacağını şimdiden gelen ön rezervasyonlardan görüyoruz. İlk günden itibaren bilgi almak ve işlem yapmak isteyenlerle telefonlarımız kilitlendi."

 

 

KAYNAK: DHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
kapıdan geçiş
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • Türk 9 ay önce Şikayet Et
  Memleket cennet tir avrupadayim gittim her yerde bana sen türkmüsün diye 2 kere sordular türküm diye her yerde pis davranirlar sen türksün diye
  Cevapla
 • süleyman 10 ay önce Şikayet Et
  özel sektörde yıllarını vermiş olarak yazıyorum. Cennet vatanım var iken bu kadar problem varken bir türlü maddiyatımı dengeleyemezken tatile gidenleri özellikle rakibi besleyenlere iki cihandada hakkım helal olmasın Rabbime havale ediyorum.
  Cevapla
 • selami 10 ay önce Şikayet Et
  Oraya tatil için giden yunan hayranıdır. Ondan donra da orada yediği balığın ucuzluğundan dem vuranlar Yunanistanın AB kredilerini çaldığını ve emeklilerine dahi para veremediğini unutmasınlar.
  Cevapla
 • HERKESE ADALET 10 ay önce Şikayet Et
  Adaların çoğu bizim inșaALLAH geri alacağız....
  Cevapla
 • 35MilyonlukGsAilesi 10 ay önce Şikayet Et
  Tatil nedir bilmeyenler buraya toplanmış. Bu arada Madrid de tatildeyim.
  Cevapla
 • balkanTürk 10 ay önce Şikayet Et
  Laf söyledi bal kabağı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle