Hükümet harekete geçti! Dört koldan kıskaç geliyor

Kayıtdışı ekonomiyle mücadele kapsamında, özel muayenelerden konaklamalara, turistik turlardan araç ve gayrimenkul satışına kadar her alanda yakın takip yapılacak.

Hükümet harekete geçti! Dört koldan kıskaç geliyor
Hükümet harekete geçti! Dört koldan kıskaç geliyor
GİRİŞ 25.05.2019 13:42 GÜNCELLEME 25.05.2019 13:44
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

Gelir İdaresi Başkanlığınca (GİB) 2019-2021 dönemine ilişkin Kayıtdışı Ekonomiyle Mücadele Stratejisi ve Eylem Planı hazırlandı.

39 eylemden oluşan planın "Gönüllü uyum seviyesinin yükseltilmesi", "Denetim kapasitesinin daha güçlü hale getirilmesi", "Mevzuatın gözden geçirilmesi ve düzenlemelerin yapılması", "Kurumlar arası veri paylaşımının geliştirilmesi" ve "Toplumun her kesimine yönelik farkındalığın artırılması" başlıklarında 5 ana bileşeni bulunuyor.

Plan kapsamında, ödemelerin nakit yerine banka kartı gibi ödeme araçlarıyla yapılmasının teşvik edilmesi amacıyla kart kullanıcısı ve üye iş yerleri nezdinde avantaj sağlayan düzenlemeler hayata geçirilecek.

Kayıtdışılığın yoğun olduğu sektörlerde ödemeyle mali belgenin uyumunun sağlanmasına yönelik e-fatura, e-arşiv fatura, e-irsaliye, yeni nesil ödeme kaydedici cihaz, mobil POS gibi elektronik uygulamalar yaygınlaştırılacak.

Serbest bölgeler, antrepo rejimi ve dahilde işleme rejimi gibi gümrük rejimleri ve özel amaçlı bölge uygulamaları mevzuatı ve sistemleri gözden geçirilecek. Bu sistemlerin amacı dışında kullanımını engelleyecek mekanizmaların kurulması ve diğer sistemlerle entegrasyonu sağlanacak.

3 VE ÜZERİ İŞÇİ ÇALIŞTIRANA BANKA ŞARTI

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) veri tabanıyla GİB veri tabanından yararlanılarak yapılan risk analizi sonuçlarına göre belirlenen riskli iş yerleri nezdinde fiili ve elektronik denetim yürütülecek.

3 ve üzeri işçi çalıştıran işverenlerin ücret ödemelerinin bankalar vasıtasıyla gerçekleştirilmesine yönelik düzenlemeyle bu kapsamda elde edilen verilerin analizi yapılacak.

Şehiriçi yolcu taşımacılığında kullanılan kartlı taşıma sistemlerinin ülke çapında yaygınlaştırılması sağlanacak. Şehirler arası tarifeli yolcu taşımacılığında düzenlenen yolcu taşıma biletlerinin e-bilet olarak düzenlenmesi sağlanacak ve ilgili kurumlarla veriler paylaşılacak.

MAÇLARDAN SİNEMAYA KADAR E-BİLET YAYGINLAŞACAK

Gübre Takip Sistemi bünyesinde yer alan verilerin GİB ile paylaşımı sağlanarak, söz konusu veriler e-fatura sistemiyle entegre edilecek.

Spor müsabakaları, tiyatro, sinema ve konser etkinlikleri gibi biletle girilen alanlarda e-bilet uygulaması yaygınlaştırılacak ve belirlenecek etkinliklere zorunluluk getirilecek.

Taşınmaz Değerleme Sistemi kapsamında elde edilen veriler ve ekspertiz raporları ilgili kurumlarla paylaşılacak.

Sahte belge düzenleyen mükelleflerin mükellefiyet kayıtlarının resen durdurulmasına yönelik idari ve teknik düzenlemeler yapılacak.

REZERVASYONLAR VE TURLARA TAKİP

Gayrimenkul alım satımında ihtiyari olarak kullanılan Tapu Takas Sistemi yaygınlaştırılacak ve söz konusu sistemin araç alış ve satış işlemleri de dahil benzer diğer satışlarda kullanılması yönünde hukuki, idari ve teknik düzenlemeler yapılacak.

Turizm sektöründe çoğunlukla internet siteleri üzerinden veya emlakçılar aracılığıyla gerçekleşen işletme dışı konaklama faaliyetlerinin (otel, pansiyon, günübirlik ev gibi) ve rezervasyonların takibinin yapılmasıyla elde edilen çıktıların ilgili denetim birimleriyle paylaşılması sağlanacak.

Kayıtdışı, kalitesiz ve yüksek bedelle mal ve hizmet satmak amacıyla piyasa fiyatından daha düşük bedelle turistik turlar düzenleyen kişi, işletme ve acenteler takip edilecek, bu alanda gerekli yasal düzenlemeler yapılacak.

Başta kadınların yoğun olarak çalıştığı sektörlerde kayıtlı kadın istihdamını artırmaya yönelik farkındalık faaliyetleriyle sosyal yardım alanları kayıtlı çalışmaya yönlendirici bilinçlendirme faaliyetleri gerçekleştirilecek. 

ÖZEL MUAYENELER ELEKTRONİK SİSTEMLE TAKİP EDİLECEK

Özel muayenehanesi olan doktorların özel hastanelerde yapmış olduğu işlemlere (tedavi, muayene, ameliyat gibi) ait Özel Hastaneler Yönetmeliği gereğince tutulması ve bildirilmesi gereken kayıt ve bilgilerin, Sağlık Bakanlığınca kurulacak elektronik sistemlere girişleri yapılacak. Bu şekilde kurulan sistemlerin ilgili kurumların bilgi sistemleriyle entegrasyonu sağlanacak.

İnşaat projesinin onayından itibaren her aşamanın izlenebilmesi için gerekli sistem ve teknik altyapı vasıtasıyla kurumlar arası veri paylaşımı ve çapraz kontrol gerçekleştirilecek.

Tarımsal verilere ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığında dinamik veri akışının gerçekleştiği analiz platformu kurulacak. Dış ticaret verileriyle Hal Kayıt Sistemi verilerinin TÜİK'in ürettiği tarımla ilgili verilerle entegrasyonu yapılacak.

DİZİLERLE VERGİ MESAJI

Çocuklar başta olmak üzere, toplumun tüm kesimlerinde sosyal güvenlik ve vergi bilincinin geliştirilmesi amacıyla izlenme oranı yüksek çizgi film ve dizilerin içeriğine, bu konuya ilişkin senaryolar eklenerek yayınlanacak. Gençlik merkezleriyle gençlik ve izcilik kamplarında bu konuda etkinlikler düzenlenecek.

Nakit ekonomisiyle mücadele kapsamında, ödeme işlemlerinde banka kartları ve benzeri ödeme araçlarının kullanımının özendirilmesine yönelik farkındalık oluşturulacak.

Vergisel yükümlülüklerini aksatmadan yerine getiren uyumlu mükelleflere kamu tarafından sunulan hizmetlerde ayrıcalık sağlayan düzenlemeler yapılacak.

TAŞIT VE GAYRİMENKUL ALIM SATIMI YAPANLARA UYARI

Tapu işlemlerinde gerçek bedelle satış işlemlerinin yapılmasını sağlamak amacıyla söz konusu işlemler diğer kurumlardan alınan bilgilerle karşılaştırılarak analiz edilecek. Gerçek beyanda bulunulmaması halinde düzeltme yapmaları gerektiği iletişim kanalları vasıtasıyla muhataplarına hatırlatılacak.

Bir takvim yılı içinde kanunda belirtilen sınırın üzerinde taşıt ve gayrimenkul satış işlemi yapanların, vergi kanunları uyarınca ticari kazanç elde eden mükellef kapsamında değerlendirileceğine yönelik bilgilendirme yapılacak.

 

 

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
maaş Taşır
YAZDIR
YORUMLAR 52
 • Murat 4 ay önce Şikayet Et
  Adamlar işçiye asgari ücreti banka üzerinden veriyor. 500 TL yi geri elden alıyorlar. Banka kartlarının hepsi patronlarda. Vanda birçok giyim magazası bunu yapıyor. Tekstil kentte bütün firmalar bunu yapıyor. Çalışan işçi kardeşlerimiz var. Onların söylediği bu. Denetim yok. Bir araştırılsın neler çıkıyor neler.
  Cevapla
 • Susss 4 ay önce Şikayet Et
  Bu șekilde Çalişan șikayetci degide ,ya peki size ne oluyor
  Cevapla
 • misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Aynı olay Kayseri Organize Sanayindeki birçok fabrikada da uygulanıyor. Kayserideki maliye de bunu biliyor.
  Cevapla
 • ali 4 ay önce Şikayet Et
  öğretmenlerin çoğu özel ders veriyor.inanılmaz kazançları var. fakat vergi yok.çok yazık.hepsinin sayısız gayrimenkul lüks arabaları var
  Cevapla
 • işine bak sen 4 ay önce Şikayet Et
  Sallama dünyanin en zengin Milyaderlerin bile arabalari gayri menkülleri sayisiz degilken ,bir öğretmeninmi sayisiz olacak
  Cevapla
 • can 4 ay önce Şikayet Et
  en başta lokantalar denetlensin ben bu yaşıma kadar lokantalardan bir kuruşluk fiş almadım çünkü vermiyorlar en büyük vergi kaybı restoranlarda
  Cevapla
 • Göreve 4 ay önce Şikayet Et
  Savcilari Göreve davet ediyorum ,bu vatandaș kendi kendini ihbar ediyor, Kdv sini ödemesine engel oluyormuș ,lokantalarin ,,,,fiș almayaraktan,,,
  Cevapla
 • enver 4 ay önce Şikayet Et
  yıllardan beri taşıt ve gayrımenkul ticareti ile uğraşanlardan bir fayda sağlayamayan maliye yine akıntıya kürek çekiyor. bu şekilde bir sonuç alamayacak. cimer e de bir öneride bulundum. şöyle idi; vekaleten bu işi yapanlar varya işte bunlar esasında ASALETEN yapmaktalar ve kazancı bunlar sağlamaktadır. bakın piyasalarına, bu işleri yapmayan yok. kaç tane alım satım işini vekaletle yapmış bunu takip edebilirsen bu işi çözersin. bir tebliğ çıkar noterlere ve tapu dairelerine, al bilgileri değerlendir. gerçek mal sahiplerinin mağduriyetini de önlersin. satıcı vekaletname veriyor ve vekilinden parasını alıyor, vekaletname verdiği kişi kaça satarsa satsın. bakalım göreceğiz.
  Cevapla
 • Adem 4 ay önce Şikayet Et
  Ben 47 .yaşimda emekli oldumda ne oldu bașim högemi erdi sanki, aldigim 2.600.tl maaș. Çalișin para kazanin birikiminizi yapin, verginizide ödeyin.
  Cevapla
 • murat çingiş 4 ay önce Şikayet Et
  çalışmadan asgari ücretin üzerinde maaş alıyorsun bize azımsıyor musun?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle