Uzmanlar açıkladı! O projeyle istihdam rekoru kırarız

Milli Güvenlik Kurulu'nun 1994 yılında aldığı karara rağmen bir türlü hayata geçirilemeyen Taşucu Tersanesi'ne ilişkin yaşananlar tekrar gündemde. Sektörün uzmanlarına göre son yıllarda sürekli yükseliş içinde olan Türk denizcilik sektörü, Mersin'e bir tersane açılmasıyla altın çağını yaşayabilir. Atılacak bu adamın ülkemize doğrudan yüz milyonlarca dolarlık döviz girdisi sağlamasının yanı sıra binlerce yeni istihdam sağlayacağı üzerinde duruluyor.

Uzmanlar açıkladı! O projeyle istihdam rekoru kırarız
Uzmanlar açıkladı! O projeyle istihdam rekoru kırarız
GİRİŞ 24.05.2019 07:52 GÜNCELLEME 24.05.2019 07:52
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Son dönemlerde Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilimler ve sürekli yükselen tansiyon, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Fransa'ya Ada'da askeri deniz üssü verilmesine yönelik karar almasının ardından yeni bir boyut kazandı. Anlaşmaya göre Fransa donanması, sözde Rum parsellerindeki doğalgaz çalışmalarının güvenliğini de sağlayacak; çakışan alanlara yönelik muhtemel Türk müdahalelerini de göğüsleyecek

 

 

DENİZCİLİK SEKTÖRÜ SÜRECİ YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Türkiye sadece askeri gemi projeleriyle değil, ticari gemilerde de adeta altın çağını yaşıyor. Tuzla Tersaneler bölgesi başta olmak üzere farklı tersanelerde çıkardığı büyük işlerle adından söz ettiren sivil gemicilik hizmetlerimiz özellikle gemi tamirinde öne çıkıyor.

 

 

Tuzla Tersaneler bölgesinde hizmet veren ve yurtdışına yaptığı işlerle adından söz ettiren DENKAR GEMİ İnşa A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Fikri Taha Mete, sektör olarak askeri alandaki başarıları ticari gemilerde de sürdürebilmenin onurunu yaşadıklarını söyledi.

RAKİPLERİMİZDEN ÇOK DAHA İYİ BİR KONUMDAYIZ

Türkiye'nin gemi tamir, bakım ve onarımında Akdeniz’in lideri olduğunu anlatan Mete, “Türkiye, sahip olduğu potansiyeli her alanda dünyaya ilan ettiği dönemlerden geçiyor. Denizlerde de tarihi bir dönemden geçtiğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. Türk tersaneleri Avrupa tersaneleri ile işçilik, fiyat politikası, teslim süresi gibi sektörün önceliklerini belirleyen kritik üçgende çok daha rekabetçi bir düzeye geldi. Hatta birçok alanda onlardan daha iyiyiz” şeklinde konuştu.

Sektörün çok ciddi bir istihdam sağladığına da işaret eden Mete, Taşucu'nda yapılması planlanan tersanenin hayata geçirilebilmesi halinde sektöre nasıl bir etki bırakacağını şu sözlerle anlattı:

"Öncelikle günümüzde ne durumda olduğumuzu iyi analiz etmek gerekiyor. Bugün itibariyle 170 bin kişi limanlarda, 30 bin kişi tersanelerde çalışıyor. Bunların yanı sıra 100 bin de gemi adamı var. Diğer alanlarla beraber toplam istihdam 500 binin üzerinde doğrudan bir istihdam sağlıyor denizcilik sektörü. Bu insanların aileleriyle birlikte değerlendirdiğinizde sektörün ülkemizin hem ekonomisine hem de sosyal yapısına ne denli büyük bir etkisi olduğunu görebilirsiniz.

DENİZLERDE ALTIN ÇAĞIMIZI YAŞARIZ

İşin bir diğer boyutunda, son dönemlerde devletimizin sektörümüze sağladığı imkan ve kolaylıklar var. İstihdamın daha da artması için birbirinden önemli teşvikler hayata geçirildi. Devletimiz bununla da yetinmedi ve ödemelerde zorluk yaşayan kurumlara 'Faaliyetlerinizde durma ya da azalma varsa, sizin çalışanlarınızın maaşını 3 ay boyunca kısa çalışma ödeneği kapsamında İşsizlik sigortası fonundan biz karşılayacağız' dedi. Bunlar çok çok önemli adımlar. Tüm bunların üzerine eğer Akdeniz gibi hem askeri hem ticari açıdan son derece önemli bir yere tersane kurulabilirse, o zaman sektör altın çağını yaşar."

Mete ayrıca, 2020-2021 seneleri tamir bakım onarım tersaneleri için yeni çıkan bazı regülasyonlar gereği çok yoğun geçeceği bilgisini de paylaşarak, "Bu süreç sektöre yaklaşık 10 bin kişilik bir artı istihdam kazandırabilir" açıklamasında bulundu.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 24
 • Kenanhan 4 ay önce Şikayet Et
  Bu projeye derhal baslanmalı ,savas basiamadan
  Cevapla
 • Tugra 4 ay önce Şikayet Et
  Eski Türkiye CHP zihniyeti baş örtüsü ile uğraştı ne yaptı nede yaptırdı böyle büyük projeler e her zaman karşı çıkar şimdide karşı çıkar doğru anayasa mahkemesi ne koşar bu proje yapılamaz anayasya aykırı. Diye
  Cevapla
 • Ekonomist 4 ay önce Şikayet Et
  Çok önemli bir proje, umarım en kısa zamanda gerçekleşir. Özellikle büyük kuru yük gemil burada yapılır. Bir tanesini ortalama 100 Milyon dolara a sattığımızda, yılda ortalama 200 gemi yaparsak. 2 milyar dolar para eder. Tl olarak 12 milyar TL. 12.000 kişi istihdam etsek, yıllık kişi başı 1 Milyon TL gelir eder. Düşmanlarımız tabii ki istemez.
  Cevapla
 • sosyolog 4 ay önce Şikayet Et
  Chp buna karşı çıkacak. Demedi demeyin. Çünkü Türkiyenin yararına birşey
  Cevapla
 • salih 4 ay önce Şikayet Et
  zaten dış gücler ve ic che pe engeli...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle