"Patates tarlada 1,4 liraya kadar geriledi"

Türkiye'nin önde gelen patates üretim merkezlerinden İzmir'in Ödemiş ilçesinde hasatla birlikte ürünün tarladaki fiyatı kilogram başına 1,4 liraya geriledi.

"Patates tarlada 1,4 liraya kadar geriledi"
"Patates tarlada 1,4 liraya kadar geriledi"
GİRİŞ 22.05.2019 15:47 GÜNCELLEME 22.05.2019 15:47
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Ödemiş Ziraat Odası 2. Başkanı Mehmet Dinlemez, AA muhabirine, yaklaşık 70 bin dekar alanda patates tarımı yapılan ilçede bereketli bir hasat sezonu yaşandığını ifade etti.  

 

 

İlçede üretilen patateslerin ülke genelindeki satış noktalarına gönderilmeye başlandığını aktaran Dinlemez, artan üretimle birlikte fiyatların da gerilediğine işaret etti.

Hasat öncesi patatesin toptan satış fiyatının kilogram başına 2,8 lira olduğunu, hasatla birlikte hızlı bir gerileme yaşandığını anlatan Dinlemez, "Hasatla birlikte tarlada fiyat 1,4 lira seviyelerine kadar geriledi. Hazır torbalı ürünlerde de piyasa 1,8-2 lira arasında oluşuyor. Tüketici açısından gayet uygun bir fiyat ama üreticimiz daha da düşmesinden endişe duyuyor. Patates fiyatlarındaki bu dalgalanmaya müdahale edilmesini istiyoruz. İnşallah tarlada daha fazla fiyat düşüşü yaşanmaz. Aksi takdirde üretici, patatese küsebilir." dedi.

 

 

Mehmet Dinlemez, patates üreticileri olarak tarlada düşen fiyatların rafa da aynı şekilde yansımasını umut ettiklerini de sözlerine ekledi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Gemici 4 ay önce Şikayet Et
  Ne üretici üzülsün ne tüketici. Üretici 1. 4 liraya veriyoruz diyor ama ben tüketici olarak hala pazarda 5 liraya alıyorum. Devlet artık bu duruma el atmalı.
  Cevapla
 • mehmet ali 4 ay önce Şikayet Et
  konya'da 2.5 lira seç beğen al
  Cevapla
 • Ali A. 4 ay önce Şikayet Et
  Dün markette 3,95 e gördüm. Pazarı bırak marketten al.
  Cevapla
 • Hakan 4 ay önce Şikayet Et
  Devletimiz öyle bir destek versin ki ureticiye kışın bile patates ve diğer srbzrler yetişsin insanlarımız zorda kalmasın yani sıcak ortam olsun sebzeye kapalı
  Cevapla
 • mehmet 4 ay önce Şikayet Et
  Atadan, dededen kalan tarım arazilerimiz kadastro çalışmalarında tarafımıza verilmiştir. Kadastro tutanaklarına hazinece yapılan itiraz üzerine yerel mahkemece de lehimize karar verilmiştir. Ancak yargıtayca bu kararlar bozulmuş ve tarım arazileri hazine adına kayıt ve tescil edilmiştir. Bu şekilde yüzbinlerce gariban çiftçi mağdur edilmiştir. Oysaki adamını gören kadastro çalışmaları yapıldığı dönemlerde el atından rüşvetle tapu müdürlüklerinde tarım arazilerini almıştır. Hükümet her nedende bu haksızlığı yıllarca görmemezlikten gelmektedir.
  Cevapla