Venezuela'dan Türk firmalarına açık çek!

Venezuela'dan tarım, gıda, otomotiv, ormancılık, turizm ve tekstil başta olmak bazı alanlarda Türk yatırımcılara çağrı geldi.

Venezuela'dan Türk firmalarına açık çek!
Venezuela'dan Türk firmalarına açık çek!
GİRİŞ 21.05.2019 14:18 GÜNCELLEME 21.05.2019 14:20
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

İç karışıklık yaşayan petrol zengini Venezuela'dan Türkiye'ye lastik, turizm ve liman yatırımları için davet geldi. 

 

 

Ticaret Bakanlığı'na gönderilen yazıda, "Üretimini durdurarak Venezuela'yı terk eden Goodyear firmasının fabrikası Petlas ya da bir Türk firmasına verilebilir. Bazı fabrikalar Türk firmalarına devredilebilir. Türkiye'ye özel turizm bölgeleri ve oteller tahsis edilebilir" çağrısı yapıldı. 

Hürriyet gazetesinden Erdinç Çelikkan'ın haberine göre, Ticaret Balanlığı'ndan tüm oda ve borsalara gönderilen yazıda, Venezuela Dış Ticaret ve Uluslararası Yatırım Bakanı ile yapılan görüşmede Türkiye başta olmak üzere dost ülkelerin ekonomik işbirliği katkılarını daha da artırmalarını bekledikleri kaydedildi. 

 

 

Yatırım daveti yazısında iki ülkenin son dönemde ivme kazanan işbirliği karşılığında Venezuela'nın Türk firmalarına her zamankinden daha fazla teşvik ve fırsatlar sağlayacakları belirtildi. 

Yazıda, Venezuela'nın tarım, gıda, otomotiv, ormancılık, turizm ve tekstil başta olmak üzere öncelikli alanların belirlendiği, bu alanlarda Türk yatırımcılarla her türlü pazarlığa açık olduklarına vurgu yapıldı. 

Türk yatırımcıların her bir talebiyle bizzat ilgilenileceği belirtilen yazıda, üretimini durdurarak Venezuela'yı terk eden Goodyear firmasının fabrikasının Petlas ya da başka bir Türk firmasına verilebileceği ifade edildi.

Büyük yatırımlarla yenilenmesine rağmen yeterince gemi trafiği sağlayamayan La Guaira Limanı'nda tamamen Türkiye'nin kontrolünde ve yönetiminde özel bir bölge tahsis edilebileceği belirtilirken, "Başta tekstil sektöründe olmak üzere atıl durumda olan bazı fabrikaların Türk firmalarına devredilebileceği, Türkiye'ye özel turizm bölgeleri ve oteller tahsis edilebileceği belirtilmektedir" denildi. 

Türkiye ile yeraltı kaynaklar bakımından zengin Venezuela arasındaki ticaret hacmi 1 milyar dolar civarında seyrediyor. Son dönemde ivme kazanan ekonomik ilişkiler kapsamında geçtiğimiz yıl Türkiye ile Venezuela arasında Ticareti Geliştirme Anlaşması imzalandı. Türkiye'nin Venezuela'ya ihraç ettiği ürünler arasında ilk sırayı buğday unu, makarna, sabun, bebek bezi, hijyenik ürünler, işlenmiş mermer ve ayçiçek yağı bulunuyor. Venezuela'dan ihraç eidlen ürünler arasında kıymetli ve yarı kıymetli taşlar, kıymetli metaller, inciler, taklit mücevherler, metal paralar, demir-çelik ürünleri yer alıyor. 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • bir bak 4 ay önce Şikayet Et
  Gidelim de ne yapalım... Gittik yatırım yaptık ürettik kime satacaz. Venezuela halkına mı: paraları yok ki nasıl alacaklar.... Yurt dışına mı: kim alacak afrikada mı satacaksın..... Petlas gitsin de ne yapsın: anında Petlas la çalışan büyük firmalar çalışmayı durdurur.. Adamlar petrole dayanmış çöp dahi üretmemiş. Allah yardımcıları olsun
  Cevapla
 • Güçlü Türkiye 4 ay önce Şikayet Et
  Venezuela halkına ve hükümetine acilen askeri siyasi savunma desteği verilmelidir ABD türkiyenin pastadan pay almasını istemez gerekirse hükümete zarar verir ticaret hacmimiz 100 milyar dolar olmalıdır
  Cevapla
 • bender bey 4 ay önce Şikayet Et
  cağrılan yere gidilir.
  Cevapla
 • Gakko 4 ay önce Şikayet Et
  Hemen başlamalı yatırımlar hiç zaman kayıp etmeden
  Cevapla
 • Bir G@rip 4 ay önce Şikayet Et
  Yok anam bizim insanımız boyle yere değilde tosuncuk gibi üçkütcıların peşinden giden. :)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle