Bunu yapan işveren yandı! İşçiye çifte tazminat hakkı

Kayıt dışı çalıştırılanlar, SGK'ya ya da mahkemeye başvurarak, hem eksik primlerini hem de hak ettiği tazminatları yasal faiziyle alabilir.

Bunu yapan işveren yandı! İşçiye çifte tazminat hakkı
Bunu yapan işveren yandı! İşçiye çifte tazminat hakkı
GİRİŞ 20.05.2019 09:55 GÜNCELLEME 20.05.2019 09:55
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre; her 100 çalışandan 32'si kayıt dışı. Bu gerçeğin işçiler açısından önemli olumsuz sonuçları var. İşçiler, sigortasız çalıştırıldıkları dönem boyunca sosyal güvenlik haklarından ve devlet destekli sağlıktan mahrum bırakılıyor. Emeklilik için gereken prim ve gün de eksik kalıyor. 

 

 

AİLESİNİ DE ETKİLİYOR 

Bu olumsuz tablo sadece sigortasız çalışan işçinin kendisini değil, eşi ve çocuklarını da etkiliyor. Onlar da sağlık hak sahipliğinden mahrum kalıyor. İşçiler bu durum karşısında çaresiz değil. Yasayla sağlanan haklar var. Yani sigortasız çalıştırılan işçiler bu haklarını aramalı. Bunun ilk yolu Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) şikayet. 

 

 

İŞTEN ÇIKMADAN ŞİKAYET EDİLMELİ

SGK'nın işçi şikayetlerine göre işlem yapabilmesi için ise işçilerin işten ayrılmamış olması gerekiyor. İşten çıktıktan/çıkarıldıktan sonra yapılan şikayetlerin olumlu sonuç vermediği ifade ediliyor. Ancak, işçinin elinde yazılı belge varsa işten çıktıktan sonra yapılan şikayetlerden de işçi lehine sonuçlar çıkabilir. 

TESPİT DAVASI HAKLARI VAR

SGK'ya ve diğer kurumlara şikayetlerden bir sonuç çıkmazsa çalışanın dava açma hakkı var. İşçiler sigortasız çalıştıkları sürelerini, işten ayrıldıktan sonra 5 yıl içinde açacakları hizmet tespit davasıyla da tespit ettirebilir. Mahkemece tespit edilen ücretlerle çalışma gün sayıları SGK tarafından dikkate alınır ve o işçinin sigortasına geriye dönük işlenir. 

KAZANCI 3 KAT ARTAR 

Çalıştığı işyerinde sigortasız olduğunu iddia ederek SGK'ya başvuran işçileri, işveren çoğunlukla çıkarıyor. Eğer işyerinde 30'un altında işçi varsa, SGK'ya şikayeti sebebiyle kişi işten çıkarıldığında işveren 'kötü niyetli' sayılacak ve ihbar tazminatının 3 katı tutarında 'kötü niyet tazminatı' ödeyecek. Eğer kişi 30 ve üzeri işçinin olduğu bir yerde çalışıyor ve sigortasız çalıştırıldığını SGK'ya bildirdi diye işten çıkarılıyor ise 'iş güvencesi kapsamında' işe iade davasını kazandığında işveren işe iade etmezse, o işçiye en az 4, en çok 8 aylık ücreti tutarında 'iş güvencesi tazminatı' ödemek zorunda kalır. 

KIDEM HAKKI VAR

İşverenin işçisini hiç sigortaya bildirmemesi, sigorta primlerini ödememesi ve sosyal haklardan mahrum bırakması, işçiye haklı fesih imkanı veriyor. Düşük ücretten bildirim de haklı fesih nedeni. Bütün bu durumlarda iş sözleşmesini sona erdiren işçi, kıdem tazminatını alır. İşveren her çeşit sigortasız çalıştırma halinde o işçinin kıdem tazminatını da ödemek zorunda. Yargıtay'ın verdiği kararlar da bu yönde

KAYNAK: GÜNEŞ

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 22
 • Yorum 4 ay önce Şikayet Et
  Ayrıca şu bir gerçektir ki Denetmenler halen garip bir şekilde İL MÜDÜRLERİNE bağlı çalışırlar, grup başkanlığı ve teftiş kurulu gibi kendilerine ait bir yapılanmaları yoktur. İl müdürleri de ceza çıkmasını sevmez bu anlamda denetmenlerin eli kolu bağlanıyor.
  Cevapla
 • Türk milleti 4 ay önce Şikayet Et
  reisin işverenlere bi ayar vermesi lazım.işçinin mesai parası elden verilerek devlettten vergi kaçırıyorlar.sgk memurlarını ayakta uyuıtuyorlar
  Cevapla
 • Denetmen 4 ay önce Şikayet Et
  Sgk memurları ayakta uyumuyor. Bilakis tespitleri yapıyor bir yıla kadar geriye dönük hizmet verebiliyor ama delillendirme noktasında sorunlar var mahkeme gibi her şeyi delil olarak toplayabilme yetkisi yok elinde yazılı belge olmayınca da maalesef işlem de yapılamıyor diğer yandan piyasa şartları ortada diyelim X kişinin priminin düşük gösterildiğini tespit etti raporunu yazdı gönderdi, işverene ceza uygulanır ama o kişinin primi yükseltilince de bu sefer kişiyi işten atıyor.
  Cevapla
 • Fırat 4 ay önce Şikayet Et
  Bu Türkiye'nin belki 40 yıl sorunu. Ve sayıları nasıl buldular bilmem ama 100 çalışandan hala 32'si sigortasızmış. E benim bile 5 6 ayrı tanıdığım var sigortasız çalışan. Şikayet etsem veya etseler, işlerinden olacaklar. Etmesem çakal işverenler asgarinin altında ödeme yapıyor. Bence çözümü yok. Çözümü ekonominin düzelmesi, iş alanının artması. Böylece rahat rahat iş değiştirebilsinler.
  Cevapla
 • makif 4 ay önce Şikayet Et
  KAYIT DIŞINA elbette agır cezalar getirilmeli ancak bu ceza yı DEVLET VERMELİ . yoksa işçi şikayet etti diye olmaz burada büyük bir AYIP var DEVLET kayıtdışını BULUP kendisi AGIR CEZA VERMELİDİR
  Cevapla
 • ferhat s 4 ay önce Şikayet Et
  sigortasiz isci calistirmak vergi kacirmaktir. sigortali calisan isci ayni zamanda devlete vergi ödüyor , kacak calistiriran IS verende DEVLETI milyonlarca TL zarara ugratiyor. bir isciye resimli bir sogorta kartiyla vergi numarasi verilebilir, calisan isci bu SIGORTA kartini calistigi yerde is verene teslim eder , isden cikarildiginda kartini alir,ISSIZLIK yardimi icin müracat etdiginde bu karti issizlik kurumuna teslim eder ve ISSIZLIK MASI ödenir ,aksi taktirde issizlik masi alamaz.VERGI KURUMLARI, sikayet oldugunda is vereni denetler , is verenin kacak calistirdigi tespit edilidiginde HEM is veren, hemde ISCI hakinda suc duyurusu yapilir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle