Kilosunu 8 liradan satıyor! Yılda 220 ton üretiyor

Kırıkkale’de Genç Çiftçi Hibe Desteği Projesi sayesinde aldığı hibe ile tesis kuran 40 yaşındaki Hasan Öktem, yılda 220 ton kültür mantarı üretip, kilosunu 8 liradan marketlere satıyor.

Kilosunu 8 liradan satıyor! Yılda 220 ton üretiyor
Kilosunu 8 liradan satıyor! Yılda 220 ton üretiyor
GİRİŞ 16.05.2019 10:06 GÜNCELLEME 16.05.2019 10:06
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Kırıkkale’nin Bahşılı ilçesinde çiftçilik yapan Hasan Öktem, kültür mantarı üretmek için Genç Çiftçilerin Desteklenmesi Projesi’ne başvurdu. Proje kapsamında ailesine destek olmak için aldığı hibeyle 114 metrekarelik alana 2018 yılında kültür mantarı üretim tesisi kurdu.

Öktem, buradan yılda 220 ton mantar elde etmeye başladı. Doğal ve organik olarak ürettiği kültür mantarlarının kilosunu 8 liradan toptan olarak marketlere satıyor. Tesiste, ihtiyaç sahibi arkadaşlarına da iş istihdamı sağlıyor.

Ailesinin ekonomisine destek sağlamak amacıyla mantar tesisi kurduğunu kaydeden Hasan Öktem, “Kırıkkale’nin Bahşılı ilçesinde çiftçilik ile uğraşıyorum, kültür mantarı yetiştiriyorum. Ailemin ekonomisine katkı da bulunmak için Genç Çiftçi Hibe Desteğine müracaat ettim. Kırıkkale İl Müdürü ve Bahşılı İlçe Tarım Müdürümüz benim bu işi yapabileceğime kanaat getirdi. Genç Çiftçi Hibe Desteğini bana verdi. Bu hibe desteği yaklaşık bir sene oluyor bana verileli. Bir sene içerisinde ailemin bütçesine katkı da bulundum.

Ekstradan 3 tane daha çadır yaptım bu Genç Çiftçi Hibe Desteğinin sayesinde. İhtiyacı olan arkadaşlarım geçimini sağlamak için benim yanımda çalışıyorlar” dedi.

Yılda 220 ton kültür mantarı yetiştirdiğini belirten Öktem, “Bu kültür mantarlarını burada yetiştiriyoruz. Halkımıza ve vatandaşlarımıza sağlıklı ve taze bir şekilde sunmaya çalışıyoruz. Kesinlikle kimyasal madde bulunmamaktadır. Doğal ortamlarda yetiştiriliyor. Pazarlamasını da pazarcı arkadaşlarımız var marketlere, alışveriş merkezlerine hazırlıyoruz. Pazarlamasında da sıkıntı olmuyor.

45 gün içerisinde 18-19 ton mantar alıyorum. Yıla göre 200-220 ton yıllık mantar üretmekteyim. Mantarın kalitesine göre toptan kilosunu 8 Türk lirasından satıyorum. Elimizde mantarımız kalmıyor Allah’a şükür. Kırıkkale halkı kültür mantarını sevdi. Kimyasal maddemiz hiç yok. Organik bir şekilde yapmaya çalışıyoruz. Kendi sağlığımızı düşündüğümüz gibi vatandaşlarımızın sağlığını da düşünüyoruz” diye konuştu.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Gercekci 8 ay önce Şikayet Et
  Bence tam araştırılması lazım genç cifci desteğiyle onu acipda yıllık 1500 milyon para kazanacağını aklım kesmiyo
  Cevapla
 • orhan 8 ay önce Şikayet Et
  ya astarı yüzünden pahalıya geliyorsa... süt sığırcılığının getirildiği noktaya bir bakın isterseniz... her şey elde güzeldir... bir de üretenlere sorun bakalım... karşıda çalan davulun sesi kulağa hoş geliyor nedense... ben korkuteli'liyim... yani Türkiyede mantarın başkentinden...bir de gelin korkutelide mantarcılığı ve sorunlarını dinleyin...
  Cevapla
 • Yistif - Rize 8 ay önce Şikayet Et
  Maalesef şuan ki gençlerimiz hep popülizm peşinde. İş beğenmiyorlar, keşke bu abimizi örnek alsalar da bu işlere atılsalar. Mantar da yapılabilir, solucan gübresi de yapılabilir, yumurta tavuğu da üretilebilir. Yeter ki azim olsun, Allah kolayına verir. İllak internetten para kazanacağım diye dolandırılmaya gerek yok.
  Cevapla
 • He he 8 ay önce Şikayet Et
  Abini nasil örnek alcaz kardeș ,adama kiyak geçmiș yetkililer hibe kredisi adi altinda ,dünyanin en gelismis ülkelerinde bile bu beleșcilik yoktur. Nedir hibe kredisi ya. Vatandașin alin teri vergilerini bir kișiye hediye etmek kadar saçmali olamaz
  Cevapla
 • Ankaradan Nur 8 ay önce Şikayet Et
  Memur olmaktan başka bişey düşünmeyenlere güzel örnek
  Cevapla