Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan F-35 ve S-400 açıklaması

İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde IDEF'19 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'nin dışlandığı F-35 projesi çökmeye mahkumdur." dedi.

GİRİŞ 30.04.2019 12:15 GÜNCELLEME 30.04.2019 12:46
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen ve dünyanın en büyük savunma sanayisi buluşmalarından olan IDEF, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle kapılarını açtı. Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "F-35 projesine ilişkin, "Bizi dışlamaya çalışanların bu işin sonunun nereye varacağını göremediklerini görüyoruz. Türkiye'nin dışlandığı F-35 projesi tamamen çökmeye mahkumdur" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

 

Savunma sanayinde tasarımdan üretime tüm aşamalarda söz sahibi olma hedefimize adım adım yaklaşıyoruz. Bazıları Türkiye'nin geçmişinin 1 asırdan ibaret sanıyor. Dünya bugün adeta diken üzerindedir. Tek taraflı güç kullanma ve yaptırım tehditleri giderek daha sık başvurulan bir yol haline geldi. Suriye'de bir terör örgütüne bize parayla verilmeyen silahların yığıldığını üzüntüyle takip ediyoruz. Türkiye, siyasi diplomatik ve ekonomik alanda olduğu gibi savunma alanında da hiçbir dayatmayı kabul etmemiştir etmeyecektir.

F-35 VE S-400 AÇIKLAMASI

Biz tarih boyunca içinde yer aldığı tüm ittifakların hukukuna sadık kalmış, üzerine düşenleri yapmış bir ülkeyiz. Mesela, sınırlarımızda yaşadığımız tacizler sebebiyle hava savunma sistemlerine ihtiyaç duyduğumuzda ilk başvurduğumuz yer, müttefiklerimiz olmuştur. Ama maalesef bu yöndeki taleplerimiz ya tümden cevapsız kalmış ya da işi yokuşa sürme anlamına gelen şartlar önümüze konmuştur. Rusya ile vardığımız S-400 anlaşmasının gerisinde işte böyle bir süreç vardır. F-35'ler konusunda da benzer dayatmaya maruz kalıyoruz. Bizi dışlamaya çalışanların bu işin sonunun nereye varacağını göremediklerini görüyoruz.

BOMBALARI VERMEYENLER ŞAŞKINLIK İÇİNDE

Türkiye'nin dışlandığı bir F-35 projesi tamamen çökmeye mahkumdur. Bugün Türkiye, silahlı ve silahsız insansız hava araçları konusunda dünyada söz sahibi bir konuma gelmiştir. Şimdi biz kendi milli muharebe uçağımızı üretecek adımları da hızla atmaya başladık. İnşallah, Hava Kuvvetlerimizin bundan sonraki filolarında ağırlık kendi milli muharebe uçaklarımızdan oluşacaktır. Zırh, optik, yazılım, motor, simülasyon, patlayıcı teknolojileri başta olmak üzere, ülkemizin önünü kesmek için araç olarak kullanılan her hususta, kendimizin ve dostlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak altyapıyı kurmakta kararlıyız. Uçaklarımızda kullandığımız bombaları bize vermemek için kırk takla atanlar şimdi ürettiğimiz bombaların gücü ve ekonomikliği karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
idef . s-400
YAZDIR
YORUMLAR 37
 • hasan elçin 6 ay önce Şikayet Et
  devletimizin milletimizin ve başkanımızın yanındayız.kanımızın son damlasına kadar.
  Cevapla
 • Hasan 6 ay önce Şikayet Et
  chp iyi saadet hep ittifakı başarılı olsa tüm bu projeler iptal edilecek yeniden ABD ye mahkum edilecektik. Böylece pkk rahat bir nefes alacaktı. Ey zillete oy verenler.
  Cevapla
 • Türkiyem 6 ay önce Şikayet Et
  Sayın Cumhurbaşkanım hiç üzülme ABD bize F35 vermezse bizde TC.50 Savaş uçağını yaparız Allah'ın izniyle Artık bugünkü Türkiye eski Türkiye değil Dünyanın sayılı Araştırma ve Geliştirme Üniversitelerine sahibiz istendiği zaman dünyanın en gelişmiş savaş uçaklarını yapacak güçteyiz ever Allah.
  Cevapla
 • yorumsuz 6 ay önce Şikayet Et
  hangi üniversiteler onlar?
  Cevapla
 • heval 6 ay önce Şikayet Et
  terör üretici ABD terörden ve atom gibi bir silahı kullandığından ilk adım olarak ticari ilişkiler durdurulmalı. 5 den büyük ülkeler ticaretlerini durdurmalı
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 6 ay önce Şikayet Et
  KONUNUN ÖZÜ : Güneydoğuda dahil bir Kürt devleti hayalinde olan ABD "Irak ve Suriye kuzeyindeki oluşumdan sonra" Türkiyeden Güneydoğuyu da koparma aşamasında sorun yaşamamak isteğinde! F-35 ile Teknolojik esaret altına alacağı Türkiye'nin ; "S-400 alarak kendilerine tehdit olmaması" için çabalar içinde. Birçok uydu ile bağlantılı uçacak F-35 uçakları İrana sorunsuz gider ama Yunanistan , Kıbrıs Irak ve Suriye gibi yerlerde "ABD'nin isteği dışında" milli amaçlarla da uçurulur diyen herkimse "YALAN SÖYLÜYORDUR"
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle