Merkez Bankası rezervleri düştü

Merkez Bankası'nın rezervleri Mart'ta bir önceki aya göre yüzde 3.8 azalarak 96.3 milyar dolara geriledi. Merkez Bankası'nın "Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi" verilerine göre, bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 4.8 azalarak 74 milyar dolara, altın cinsinden rezerv varlıkları yüzde 0.7 azalarak 20.8 milyar dolara geriledi

Merkez Bankası rezervleri düştü
Merkez Bankası rezervleri düştü
GİRİŞ 26.04.2019 10:47 GÜNCELLEME 26.04.2019 10:48
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB),2019 yılı Mart ayı uluslararası rezervler ve döviz likiditesi verilerini açıkladı. Buna göre; Resmi Rezerv Varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 3,8 azalarak 96,3 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

 

 

Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 4,8 azalarak 74,0 milyar dolar olarak kaydedildi, altın cinsinden rezerv varlıkları yüzde 0,7 oranında azalarak 20,8 milyar dolar oldu.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler, yurt dışı bankalarca Merkez Bankası nezdinde açılan depo hesapları, Kredi Mektuplu Döviz Tevdiat Hesapları-KMDTH, yurt içi bankalarla yapılan depo işlemleri, yurt içi ve yurt dışı bankalarla yapılan finansal türev işlemlerinden doğan alacak ve yükümlülükler) bir önceki aya göre net bazda yüzde 70 oranında artarak 25,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Bu tutarın 12,1 milyar dolar döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduatlardan oluşmakta olup, söz konusu tutarın 7,4 milyar dolar anapara, 4,7 milyar dolar faizlerden oluştu. Ayrıca, Merkez Bankası’nın yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net yükümlülükler 13,1 milyar dolar olup, söz konusu tutarın 9,6 milyar dolar 0-1 ay, 3,5 milyar dolar 4-12 ay vadeli oldu.

 

 

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (Bankacılık sektörünün döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıkları ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 2,0 azalarak 31,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Hacivat 8 ay önce Şikayet Et
  Bize para lazim deyil silah lazim silah
  Cevapla
 • Fuat Bodur 8 ay önce Şikayet Et
  merkez bankası rezervlerinin en az 200 milyar dolar seviyesinde olması gerekiyor. mb bu konuda bence başarısız.
  Cevapla
 • Cevap 8 ay önce Şikayet Et
  Rezervler 140 m dolar iken kılıçdaroğlu neden bu kadar parayı bankada boşuna tutuyorsunuz versenize millete rahat rahat harcasın diyodu .
  Cevapla
 • Vatann sever 8 ay önce Şikayet Et
  Altına çevirin
  Cevapla