Milyarlarca dolarlık altını gizlice kaçırdılar

Birleşik Arap Emirlikleri'nin Afrika'dan her yıl milyarlarca dolar değerindeki altını, kayıtsız olarak Dubai’ye taşıdığı ortaya çıktı.

Milyarlarca dolarlık altını gizlice kaçırdılar
Milyarlarca dolarlık altını gizlice kaçırdılar
GİRİŞ 25.04.2019 09:45 GÜNCELLEME 25.04.2019 09:46
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Afrika kıtasından her yıl milyarlarca dolar değerindeki altının, yasa dışı yollarla Birleşik Arap Emirlikleri’ne taşındığı ortaya çıktı.

 

 

ANALİZ YAYINLANDI

Reuters’in hazırladığı analiz sonucu ulaşılan verilere göre BAE, 2016 yılında Afrika’dan 15.1 milyar dolarlık altın ithal etti. Bu sayı 2006 yılında 1.3 milyar düzeyinde oldu.

 

 

ALTINLARIN KAYDI BULUNMUYOR

Ancak 2016 yılında 446 ton altın ithal eden BAE, 2006 yılında sadece 67 ton ithal etmişti.Afrika devletlerinin ihracat kayıtlarında bu altınların büyük bir kısmının kaydının bulunmadığını aktaran Reuters, konuyla ilgili görüş aldığı beş farklı ticaret ekonomistinin, “Afrika’dan ayrılan büyük miktarlardaki altın, onları çıkaran devletlere vergi ödenmeden kıtayı terk ediyor.” dediğini aktardı.

İLK SIRADA ÇİN VARKEN BİRDEN BAE ÇIKTI

Afrika kıtasından çıkan altın rakamlarıyla BAE’ye giren altın rakamlarını karşılaştıran Reuters; 2015 yılında dünyanın en büyük altın ithalatçısı konumunda Çin’in bulunmasına rağmen 2016 yılında BAE’nin, Çin’de iki kat daha fazla altın ithal ettiğini öğrendi.

25 ÜLKE BİLGİ VERMEDİ

BAE’nin, 2016 yılında 46 Afrika ülkesinden altın ithal ettiği görülmesine rağmen25 ülke; BM veri tabanına ihracat yapıldığına dair bir bilgi göndermedi.

RAKAMLAR ÖRTÜŞMÜYOR

Buna karşılık BAE, söz konusu 25 ülkeden 7.4 milyar dolarlık altın ithal ettiğini açıkladı. Kalan 21 ülkenin BAE’ye gönderdiklerini açıkladıkları altın rakamlar da BAE’nin ithal ettiğini açıkladığı rakamlarla örtüşmüyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 24
 • Necbi 9 ay önce Şikayet Et
  Adamlar usakliklarini iyi yapiyor vesselam
  Cevapla
 • Hacivat 9 ay önce Şikayet Et
  Araplarda afrikayi sömürmeye baslamis sözde müslüman yaziklar olsun
  Cevapla
 • Barbaros 9 ay önce Şikayet Et
  Ulan bit kadar bae neler yapıyor neler.bunlara bir ayar vermiyorsak bize yazık.vur ajanını kırsalını kolunu bize kafa bile tutuyorlar
  Cevapla
 • Mahmut Akar 9 ay önce Şikayet Et
  Münafıklar cehennemin en alt tabakasındadırlar..
  Cevapla
 • Abdullah 9 ay önce Şikayet Et
  BAE gözüne gözükecek bir durum var ama Allahdan hayırlısı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle