Erdoğan talimat verdi! Fiyatlar düşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Talimat verdim pahalı satışı önleyeceğiz” açıklamasına ilişkin konuşan TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Ramazan ayında gıda fiyatlarının düşeceğini söyledi. Palandöken, “Vatandaş tedirgin olmasın. Tanzim satışları artık esnaf yapacak. Fiyat istikrarı sağlanacak” dedi.

Erdoğan talimat verdi! Fiyatlar düşecek
Erdoğan talimat verdi! Fiyatlar düşecek
GİRİŞ 19.04.2019 08:56 GÜNCELLEME 19.04.2019 08:57
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan ile sebze meyve fiyatları konusunda gerçekleştirdikleri görüşmenin detaylarını anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fiyatların düşünülmesi konusunda kararlı olduğunu söyleyen Palandöken, Ramazan ayında fiyatların düşeceğini belirtti. Aralarında Palandöken’in de bulunduğu Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Türkiye kanadı üyeleri hafta içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştü.

 

 

VATANDAŞA UYGUN FİYAT

“Sayın Başkan bu konuda kararlı.” diyen Palandöken şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımız, vatandaşın pahalıya ürün satın almasına, üreticinin de malını değerinin çok altında satmasına kimsenin hakkı olmadığını söyledi. 2 milyon esnaf sanatkarın sahada en ücra köşede vatandaşa uygun fiyata ürünleri ulaştırabilecek. Tüm gıda maddelerini, kooperatifiler aracılığı ile esnaf satacak. Bu piyasada istikrarı sağlayacak.”

 

 

YENİ DÜZENLEME YOLDA

Fiyat istikrarına vurgu yapan Palandöken, “Önümüz Ramazan. Fiyatların gerilediğini izleyebileceğimiz bir mevsim olacak. Bu sene maalesef bir şansızlık oldu. Seraların bir bölümü sel altında kaldı. Tabi bu arada fırsatçıların da önünün kesilmesi için de tanzim satış devreye girdi ama piyasa istenilen ölçekte rahat edemedi” dedi.

Meclis açılır açılmaz, önümüzdeki haftadan sonra Hâl Yasası, Perakende Yasası gibi düzenlemeler için ilgili bakanlıklara talimat verdiğini’ aktaran Palandöken, vatandaşın tedirgin olmamasını, fiyat artışlarının nereden nasıl kaynaklandığının bilindiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın alınacak önlemlerle ilgili olarak sözlerini özetleyen Palandöken şöyle konuştu: “Bu tür fiyatlarda hareketlilik sağlayanlarla ilgili mücadele edilecek. Hem kanunen hem piyasa düzeni içinde bu mücadele yapılacak. Vatandaşın tedirgin olmasına gerek kalmadığını söyleyebilirim. Tanzim satışları artık esnaf yapacak. Fiyat istikrarını sağlanacak.”

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 42
 • adem 5 ay önce Şikayet Et
  Tarım ülkesiyiz patatesi ,soğanı,buğday,pirinç,şeker, et ..... kısacası her şeyi ithal ediyoruz . Bunu biri bana anlatabilir mi? biz nasıl bir ülkeyiz sorumlular nerede.
  Cevapla
 • kahraman 5 ay önce Şikayet Et
  üretim üretim üretim başka çıkar yol yok donumuzun lastiğine kadar Çin den geliyor domates biber üretmekle olmayacak bu iş sanayi üretimi şart
  Cevapla
 • nedim 5 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşlar hal yasası çıkmadan İstanbul gibi büyük illerde hal sayısı çoğaltılmadan ve çifçiler ürünlerini kabzımallara satma mecburiyetinden kurtarılmadığı süre fiyatlar düşmez.Haller marketler ve pazarlar aynı kişilerin ellerinde gelde ucuzlat.
  Cevapla
 • dede 5 ay önce Şikayet Et
  Aç gözlü esnaflarla topyekün mücadele lazım. Bir memur istediği gibi kendi maaşını zamla ndıramıyor. Ama esnaf sattığı bir malı kafasına gööre keyfine göre beş katına çıkarabiliyor Dünyanın çivisi çıkmak üzere. Katılıyorum ve tekrarlıyorum.
  Cevapla
 • dede 5 ay önce Şikayet Et
  Sevgili Reisim. Fiyatlar talimatla değil üretimle düşer. Bence üretim seferberliği emri vermelisiniz. Herkes üretmeli. Evinin önünde 10 metrekare bahçesi olan bile.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle