Gururlandıran açıklama: Türkiye kendi savaş uçağını yapabilir

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Strateji ve Teknoloji Yönetim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Öztürk, "Ciddi manada hedeflerimiz var. 10 yılda 20 bin personeli hedefliyoruz. Yaklaşık 10 bininin beyaz yakalılar ve mühendisler olmasını bekliyoruz. Ciro hedefimiz 10 yılda 10 milyar dolar. Çok büyük projelerimiz var." dedi.

Gururlandıran açıklama: Türkiye kendi savaş uçağını yapabilir
Gururlandıran açıklama: Türkiye kendi savaş uçağını yapabilir
GİRİŞ 18.04.2019 15:13 GÜNCELLEME 18.04.2019 15:16
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Öztürk, "2. Ar-Ge ve Proje Pazarı Günleri" etkinlikleri kapsamında, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Havacılık Sanayindeki Son Gelişmeler" panelinde yaptığı konuşmada, TUSAŞ'ın nereden nereye gelinebileceğini gösteren bir başarı hikayesi olduğunu söyledi.

 

 

Şirketin 2005'te yüzde 100 Türk ortaklığı olduğunu ifade eden Öztürk, özgün ürünleriyle gurur duyduklarını, Türk semalarında ANKA, Atak, Hürkuş ve yeni çıkan ürünlerinin başarıyla hizmet verdiğini aktardı.

Öztürk, bir dünya şirketi olma yolunda ilerlediklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

 

 

"2018 yılını 1,65 milyar dolarla kapattık. Bu alanda faaliyet gösteren dünyadaki yüz şirketten 64. sıradayız. Genel Müdürümüz, 'İlk 15'te olmamız gerekir' dedi. Cumhurbaşkanı Yardımcımız, '15 de çok, ilk 10'a girmemiz lazım.' dedi. Yaklaşık 15 milyar dolarlık iş hacmimiz var. Bunlar sözleşmeye bağlanmış 10 yıl içerisinde bu siparişleri eriteceğiz. Amacımız dünya markası havacılık ve uzay şirketi olmak ve buradaki en önemli değerimiz insan kaynağı, başka hiç bir değer yok. Şirket olarak üniversitelere çok büyük önem veriyoruz."

Öğrencilere kurumda staj imkanı sağladıklarını anlatan Öztürk, "Onları Türkiye'nin neresinde olursa olsun şirketimizde ağırlıyoruz. Yol parasını veriyoruz. Bizimle beraber üretim hattında sisteme entegre olsunlar, çalışsınlar, yaşarken öğrensinler. Yani okurken havacılığı yaşasınlar, görsünler istiyoruz. Bu anlamda ciddi manada hedeflerimiz var. 10 yılda 20 bin personeli hedefliyoruz. Yaklaşık 10 bininin beyaz yakalılar ve mühendisler olmasını bekliyoruz. Ciro hedefimiz 10 yılda 10 milyar dolar. Çok büyük projelerimiz var. Önce inanacaksınız. Reçete sadece çalışmak, çalışmak, çalışmak." diye konuştu. 

Türkiye'nin, kendi savaş uçağını, helikopterini, uydusunu insansız hava aracını yapacak duruma geldiğini aktaran Öztürk, şu ifadelere yer verdi:

"Belki Türk savunma sanayi tarihinin en büyük ihracatını gerçekleştirdik. Pakistan'la 30 Atak helikopteri satışıyla ilgili anlaşma imzaladık, görüşmeler halen devam ediyor. Hava araçlarına parça imal ediyoruz. En büyük müşterilerimiz, dünyanın en büyük uçak üreticileri Boeing ve Airbus. Bunun yanında farklı firmalarla zaman zaman çalışmalarımız oluyor. Şu ana ihracatta yarım milyar doları geçtik ve Türkiye şampiyonuyuz. Her yıl bunu artırıyoruz."

İmalat konusunda yeteneklerini hızla geliştirdiklerini de dile getiren Öztürk, "Havacılık serüveni içerisinde iş hacmimizi artırabilmek için çalışmalarımızı daha ileri safhaya getirebilmemiz için ciddi manada çalışmamız gerekiyor ve insan gücüne ihtiyacımız var. Bizim özgün ürün geliştirmedeki en önemli müessesemiz üniversiteler. Üniversiteler, bilginin ilk kaynağı. Teknolojileri burada geliştirebilirsiniz. Yani bizim başarılı olmamız size bağlı. TUSAŞ'ın TUSAŞ olabilmesi güçlü üniversiteye güçlü bilim insanlarına güçlü araştırmacılara bağlı. Sorumluluk sadece TUSAŞ'ta değil hepimizde." diye konuştu. 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Vatandas 6 ay önce Şikayet Et
  Tabiki yapabilir 1940 lı yıllarda yaptı şimdi kayseri hava alanının altı da gömülü neden bu uçaklar yer yüzüne cıkmıyor.
  Cevapla
 • Eşref 6 ay önce Şikayet Et
  Herşey lafta kalıyor
  Cevapla
 • sedat 6 ay önce Şikayet Et
  Yapılanları görmüyorsan gözün kör olsa gerek.
  Cevapla
 • Devam 6 ay önce Şikayet Et
  Siha , atak , kirpi , anka , pars , hisar , milgemler sayısız zırhlı araç ve ürettiğimiz tüm roketler laftamı kaldı
  Cevapla
 • Fatih 6 ay önce Şikayet Et
  Emin misin. Lafta kalan senin zihnin olmasın.
  Cevapla
 • İstanbullu 6 ay önce Şikayet Et
  Daha nice başarılı projelere ve başarılara, yolunuz açık olsun, Allah yar ve yardımcınız olsun...
  Cevapla
 • sonra 6 ay önce Şikayet Et
  madem yapabiliyorsak önce araba yapın sonra savaş uçağı yapalım.
  Cevapla
 • ahmet 6 ay önce Şikayet Et
  önceliği senmi belirliyorsun???
  Cevapla
 • Devinim 6 ay önce Şikayet Et
  Senelik 1 milyar dolarla kurşun üretilmez. Abd ordusuna 800 milyar dolar harcıyor 1 senede
  Cevapla
 • sedat 6 ay önce Şikayet Et
  Birleşik devletlerle Türkiyeyi mukayese ediyorsan yuh artık. Çıtayı çok yükseğe kaldırdı bilader. Hani İspanya, İtalya, Fransa, bun lar Afrika ülkesi mi
  Cevapla
 • Fatih 6 ay önce Şikayet Et
  Ciddi misin. O kadar babayiğit isen vatansever isen bir şirket kur da sen üret. Lafa gelirken ahkam kesmede geri kalmazsınız ama vatana millete insanlığa ne faydanız var onda büyük şüphelerim var.
  Cevapla
 • senol 6 ay önce Şikayet Et
  olayı çarpıtmayın abd savunma bütçesiyle karşılaştırmak bile bir cehalet göstergesi...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle