Suudi iş adamı Gaziantep'te 10 milyon dolar harcadı

"Orta Doğu ve Kuzey Afrika Ülkeleri İş ve Yatırım Forumu"na katılmak üzere Gaziantep'e gelen Suudi Arabistan'ın marketler zinciri Bin Dawood'un yönetim kurulu üyesi Abdul Khaliq bin Dawood'un fabrika ziyaretleri sırasında yaklaşık 10 milyon dolarlık alım gerçekleştirdiği bildirildi.

Suudi iş adamı Gaziantep'te 10 milyon dolar harcadı
Suudi iş adamı Gaziantep'te 10 milyon dolar harcadı
GİRİŞ 18.04.2019 12:31 GÜNCELLEME 18.04.2019 12:33
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, AA  muhabirine, İKA'nın kurulduğu 2010 yılından bu yana bölgenin ticaret ve yatırım  ekosistemini güçlendirmek için bir dizi faaliyetlerde bulunduklarını söyledi.

 

 

Bu alanda iş ve yatırım forumlarını çok önemsediklerini anlatan  Akyılmaz, geçen yıl Körfez ülkelerine yönelik hayata geçirdikleri forumu bu yıl  "Orta Doğu ve Kuzey Afrika Ülkeleri İş ve Yatırım Forumu" adı altında organize  ettiklerini belirterek, "Bu yıl 10 ülkeden 75'ten fazla yatırımcıyı ağırlıyoruz.  Misafirlerimiz arasında alım heyetleri bizimle olurken aralarında bölgemizde  yatırım yapabilecek iş insanları için fizibilete imkanı da sağladık." diye  konuştu.

Akyılmaz, yatırım planlayan iş adamlarına devletin sağladığı  kolaylıklar ve teşviklerle ilgili bilgiler aktardıklarını vurgulayarak, şöyle  devam etti:

 

 

"Forum için kentimize gelen yatırımcılardan bazılarını dün fabrika  gezisine çıkardık. Bu heyet çok nitelikli bir alım heyetiydi. Aralarında Suudi  Arabistan'ın marketler zinciri Bin Dawood'un yönetim kurulu üyesi Abdul Khaliq  bin Dawood da yer alıyordu. Bin Dawood ziyaretler sırasında yüklü miktarda  alımlar da gerçekleştirdi. Alımlar baklavadan terliğe, halıdan seccadeye kadar  farklı alanlarda yapıldı. Bu kapsamda 10 milyon dolarlık alım gerçekleşti ama bu  daha başlangıç. Programın sonuna kadar bu rakamların çok daha artmasını  bekliyoruz."

Forum kapsamında Gaziantep'te çok nitelikli bir alım heyetinin  bulunduğunu, İKA olarak bu heyeti doğru yönlendirip mümkün olduğunda ihracat  gerçekleştirilmesine vesile olmak istediklerini belirten Akyılmaz, çalışmaların  bölgenin ihracatının yanı sıra tanıtımı noktasında da önemli katkılar  sağlayacağını kaydetti.

Ramazan bereketi

Formun yeni başlaması nedeniyle 10 milyon dolar rakamlarının çok daha  üzerinde satış gerçekleştirileceğini öngördüklerini aktaran Akyılmaz, sözlerini  şöyle tamamladı:

"Malum Müslüman coğrafyası için ramazan yaklaşıyor. Bu da gıda  alanında çok fazla talep olması anlamına gelir. Zeytinyağı, makarna, bulgur, un  ve kuru gıdalar da Arap iş adamlarının en fazla talep ettiği gıda ürünlerinin  başında geliyor. Ayrıca ayakkabı, terlik ve halı, seccade gibi alanlardan da iş  adamlarının talebi oluyor. Alım heyetleri sahadaki farklı alanları gördükçe talep  daha da artıyor."

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
iş adamı
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Fehmi 7 ay önce Şikayet Et
    Arap kardeslerimizin paralarini turkiyeye cekmeliyiz neden avruoaya gitsinki musluman paralari siyaset ayri ticaret ayri
    Cevapla