İngiliz ekonomisi şubat ayında beklentinin üzerinde büyüdü

İngiltere’de şubat ayında ekonomi yıllık bazda yüzde 0,3 büyüme kaydetti.

İngiliz ekonomisi şubat ayında beklentinin üzerinde büyüdü
İngiliz ekonomisi şubat ayında beklentinin üzerinde büyüdü
GİRİŞ 10.04.2019 16:59 GÜNCELLEME 10.04.2019 16:59

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) verilerine göre, ülkede, şubat  ayında Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) yıllık bazda yüzde 0,2 olan beklentinin  üzerine çıkarak yüzde 0,3 artış gösterdi. İngiltere'de GSYH aylık bazda ise yüzde  0,2 büyüme kaydetti.

Ülkede şubat ayında yıllık imalat sanayi üretimi ise yüzde 0,6 daralma  beklentisine rağmen yüzde 0,6 büyüme gösterdi. İngiltere’de şubat ayında aylık bazda imalat sanayi üretimi de yüzde  0,2 olan beklentiyi aşarak yüzde 0,9 büyüme gösterdi.

ONS açıklamasında, ülkedeki imalatçıların İngiltere’nin Avrupa  Birliği’nden (AB) çıkış (Brexit) takviminin yaklaşması nedeniyle faaliyetlerinin  zamanlamasını değiştirdiğini, bunun da şubat ayı verilerine yansıdığını bildirdi.

Büyüme verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan ONS GSYH Ekonomisti  Rob Kent Smith, İngiliz ekonomisinin şubat ayında beklentilerin üzerinde büyüme  göstermesine rağmen, büyümenin halen ılımlı seviyede olduğunu vurguladı.

Smith, “Hizmet sektörü ve bilgi teknolojilerindeki güçlü performans  ekonomi için itici güç oldu. İmalat sektörü ise geçen yılın sonunda görülen zayıf  seviyelerden toparlanmaya başladı.” değerlendirmesinde bulundu.

Pantheon Macroeconomics Ekonomisti Samuel Tombs ise imalat sektöründe  depolama ihtiyacının artması nedeniyle üretimin de yükseldiğini belirterek,  imalat üretimindeki artışın bu yılın ikinci çeyreğinde hız kesmesinin  beklendiğini vurguladı.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR