Sandık emeklisine ikramiye masada

300 bin özel sandık emeklisi ikramiye bekliyor. Ödemeyi sandığın mı, yoksa Hazine’nin mi yapacağı tartışılırken, TÜED, “Sandık ödesin, Hazine destek versin” önerisinde bulundu.

Sandık emeklisine ikramiye masada
Sandık emeklisine ikramiye masada
GİRİŞ 07.04.2019 09:22 GÜNCELLEME 07.04.2019 09:36
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Emekliye iki bayramda biner lira ikramiye verilirken, bu haktan yararlanamayan yaklaşık 300 bini aşkın emekli bulunuyor. Ödeme yapılmadığında emeklilerin aylık 166 lira kayba uğrayacağı belirtilirken, özel emekli sandıklarını yıllık 300 milyon liralık ek yük korkusu sardı.  

 

 

HAZİNE’DEN ÖDENİYOR  

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) dışında 10 banka, 6 sigorta şirketiyle TOBB ve ona bağlı odaların çalışanlarının dahil olduğu 17 emekli sandığı bulunuyor. Bu sandıklardan 300 bini aşkın emekli aylık alıyor. Yasayla kalıcı hale getirilen yıllık 2 bin liralık bayram ikramiyesi sadece SGK'dan aylık alan yaklaşık 12 milyon emekliyi kapsıyor. Yasaya göre çalışırken SGK'ya prim ödeyerek emekliliğe hak kazanan bu emeklilerin ikramiyeleri Hazine'den ödeniyor.  

 

 

‘SANDIK KARAR VERMELİ’ 

SGK dışındaki özel sandıklara prim ödeyerek emekli olan 300 bin kişi ise yasa kapsamına girmediği için bayram ikramiyesinden yararlanamıyor. Bu emekliler çalışırken primlerini özel sandıklara ödediği için maaşlarını SGK'dan değil, kendi özel sandıklarından alıyorlar. Dolayısıyla bu emeklilere bayram ikramiyesi ödenip ödenmeyeceğine, SGK'nın değil sandık yönetimlerinin karar vermesi gerekiyor. Bayram ikramiyelerini alamayacak olan sandık emeklileri, bu durumun kendileri için büyük bir haksızlık olduğunu ve adaletsizliğe yol açtığını belirterek özel sandık emeklilerinin de kapsama alınmasını istiyor.  

SGK: TALİMAT VEREMEYİZ 

2008 yılında 3 sosyal güvenlik kurumu birleştirilirken, özel sandıkların da aynı çatıda toplanmasına karar verildiğini ancak bunun sürekli ertelendiğini belirten emekliler, ya kendilerine de Hazine'den ödeme yapılmasını ya da ödeme için özel sandıklara talimat verilmesini istiyor. Gelen yoğun talep ve şikayetler üzerine, Türkiye Bankalar Birliği'nin üyesi olan bankaların durumu Sosyal Güvenlik Kurumu'na sorduğu, SGK'nın ise “İkramiye konusu her sandığın kendi kararına bağlı olan bir konu. O sandıkların her biri ayrı bir SGK gibi. Parası olan, mali durumu iyi olan sandık karar alırsa ödeyebilir. Biz onlara ödeyin ya da ödemeyin diye talimat veremeyiz” yanıtını verdiği öğrenildi.  

MAĞDURiYET iŞBiRLiĞiYLE GiDERiLMELi  

Türkiye Emekliler Derneği’nden (TÜED) konuyla ilgili önemli bir öneri geldi. Derneğin hukuk danışmanı Cafer Tufan Yazıcıoğlu, 300 binden fazla emeklinin ikramiye alamayarak mağduriyet yaşadığını aktardı. Yazıcıoğlu, sandık emeklilerinin SGK emeklilerinden hiçbir farkı olmadığını, hatta zam sistemlerinin dahi aynı olduğunu hatırlattı. Yazıcıoğlu şunları söyledi: “ Sandık emeklisinin yaşadığı mağduriyet giderilmeli. SGK emeklileriyle eşit haklara sahipler, ancak ikramiyede farklılık var. Bu da eşitlik ilkesine aykırı. Sandıklar çok para ödüyor algısı var. Ama yanlış.Önerimiz şudur ki, ‘ikramiyeyi sandıklar ödesin. Hazine de buna destek versin’ Böylece, herkes elini taşın altına koymuş olur. 300 bin ailenin mağduriyeti giderilmiş olur.” 

ENFLASYON ARTIŞI GÜNDEMDE

Emeklilerin geliri 2019'da artacak. Tüm emeklilere haziran ve temmuz aylarında zam yapılacak. Ayrıca bayram ikramiyeleri de devam edecek. Emeklilere mevcut düzenlemeye göre, Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde biner lira ikramiye ödemesi yapılacak. Ancak ikramiyede artış yapılması da gündemde. 2019 Yılı Programı'ndakş enflasyon tahmini gerçekleşirse, ikramiye tutarı bin 208 liraya yükselecek. Emekliler, bu durumda iki bayram için 2019 yılında toplam 2 bin 416 lira ikramiye alacak, 416 lira artış elde etmiş olacak. 

KAYNAK: GÜNEŞ

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • mustafa 05 7 ay önce Şikayet Et
  SSK'da 1200 lira alan Emekli ne olacak
  Cevapla
 • Ali 7 ay önce Şikayet Et
  İlla devlete cokeceksiniz demi. Sgk ya bir kuruş pirim verdiniz mi vermediniz ozmn niye size Sgk para ödesin.
  Cevapla
 • Tuncay 26 7 ay önce Şikayet Et
  He la he he. Hem özel sandıklardan emekli olun yuksek ikramiye ve maaş alın primini bile yatirmadigin sgk veya hazine sana ikramiye ödesin başka arzunuz? Uyanıklar
  Cevapla
 • Murat 7 ay önce Şikayet Et
  sgk hangi şartlarda emekli ediyorsa sandık emeklileride aynı şartlarda emekli oluyor patron ne kadar prim yatırdıysa maaş o primler üzerinden ssk skalasında hesaplanıyor bence anlamadığınız konulara hiç girmeyin
  Cevapla
 • Taci 7 ay önce Şikayet Et
  He sen de uyanıksın daaa
  Cevapla