Türkiye bu alanda yüzde 100 dışa bağımlı! Ve tarihi adım atılıyor

Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet, Yeni Şafak'taki köşesinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yaptığı görüşmeye dair notları paylaştı. Sağlıkta Türkiye'nin dışa bağımlılık durumunu değerlendiren Bakan Koca, aşıda dışa bağımlılık oranımızın yüzde 100'e yakın olduğunu belirterek, bu yılın Ağustos ayında difteri, tetanos aşısı ilk defa yerli olarak üretileceğini açıkladı.

Türkiye bu alanda yüzde 100 dışa bağımlı! Ve tarihi adım atılıyor
Türkiye bu alanda yüzde 100 dışa bağımlı! Ve tarihi adım atılıyor
GİRİŞ 13.03.2019 11:04 GÜNCELLEME 13.03.2019 11:04
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Mehmet Acet

Ankara Bilkent’teki şehir hastanesinin açılışı yarın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak.

 

 

Bulunduğumuz ortamlarda zaman zaman ‘şehir hastanesi konsepti’ ile ilgili yapılan tartışmalara tanıklık ediyoruz.

Söylenen şu:

 

 

Dünya’daki yönelim büyük sağlık kompleksleri yerine küçük ölçekli, en fazla iki katlı yapılarda hizmetin verildiği bir anlayış üzerine gelişirken biz dünyanın terkettiği bu yönteme yöneliyoruz.”

Dün, bir aydır hasta kabul etmeye başlayan Bilkent Şehir Hastanesi’nde bir araya geldiğimiz Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise tam tersini söylüyor.

Koca, dünyada sağlık hizmetleri konusunda trendin şehir hastanelerinde olduğu gibi araştırma, poliklinik vb. faaliyetlerin ortak bir alanda yürütüldüğü ‘Sağlık Üslerine’ dönmekte olduğunu anlattı.

Bilkent’teki hastane Türkiye genelinde yapılıp hizmete girenlerin dokuzuncusu.

3 bin 711 yataklı.

900 polikliniği, 700 yoğun bakım yatağı, 131 ameliyathanesi var. 2 tanesi de hibrit ameliyathane.

Bütün birimleriyle devreye girdiğinde, 12 bin kişinin çalışacağı, 900 doktorun görev alacağı dev bir ‘sağlık üssünden” söz ediyoruz.

Bir başka tartışma konusu, hastane kompleksinin büyüklüğü nedeniyle hastaların ‘hastane içinde kaybolması’ riski, muayene ya da tedavi olmak için gitmek istediği yere ulaşmakta güçlükler yaşaması ihtimali üzerinden yapılıyor.

Şikayet etmek doğal bir hak.

Ama ‘Neden böyle bir şey yapıldı’ noktasına taşıyacak kadar büyütülecek bir mesele olduğunu da düşünmüyorum.

Sağlık hizmeti verilen her binaya ayrı ayrı girişlerin olması, golf arabalarıyla isteyen hastaya ulaşmak istediği yere ulaşma imkanı tanınması, bir süre sonra bu şikayetleri ortadan kaldıracaktır.

Sonuçta, kimilerinin de art niyetli bir şekilde kötülemeye çalıştığı şehir hastanelerinin bu ülkede yaşayan insanlara daha iyi sağlık hizmetleri sunma niyetiyle başlatılmış vizyoner bir proje olduğu gerçeği değişmiyor.

SAGLIKTA YERLİLEŞME ARAYIŞLARI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ehliyet konusunda rüştünü ispat etmiş bir isim.

Özel sektörde elde ettiği başarılarla, sağlık alanındaki parlak fikirleriyle, bakan olmadan çok önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dikkatini çekmiş, en sonunda da ‘Hadi bakalım, görev sizde’ denilerek bu işe getirilmiş birisi.

Konuşurken 2023 için koyduğu hedefleri de ‘güven verici’ bulduğumu söylemeliyim.

Mesela, sağlıkta yerlileşme çabaları...

Kendisine bu konuda nasıl bir perspektife sahip olduğunu sorduğumda rakamlar vererek hedeflerini sıraladı:

“İlaçla ilgili bizim şu anda dışa bağımlılık oranımız, yüzde 54, malzemede dışa bağımlılığımız yüzde 82’lerde. Cihazda yüzde 84’lerde. Aşıda yüzde 100’e yakın. Bu yılın Ağustos ayında difteri, tetanos aşısı ilk defa yerli olarak üretiliyor olacak ama ben 2023 yılı sonuna kadar tüm aşılarımızı kendimiz üretelim istiyorum.”

KATASTROFİK VAKALARA ODAKLANMA İHTİYACI

Sağlık Bakanı Koca’ya sorduğum ikinci bir soru daha oldu.

Sağlık meselesi deyince benim aklıma gelen öncelikli konulardan bir tanesi, aniden ortaya çıkan ağır sağlık sorunları ve bunun zorunlu kıldığı harcamalar nedeniyle ‘beli bükülen’ insanlar oluyor.

Şöyle düşünelim:

Orta ya da altı gelir durumuna sahip bir ailede, aile bireylerinden bir tanesi kanser vb. ağır masraflara sebep olan elim bir hastalığa yakalanıyor.

Ailenin bütün fertleri tedavi masrafları için seferber oluyor.

Bazen eldekiler satılıyor, yetmedi ağır borçlara giriliyor.

Oran olarak baktığınızda nüfusun binde 14 ya da 15’lik bölümü bu türden ‘katastrofik’ durumlara düşüyor.

Sayı olarak baktığımızda ise onbinlerce insanın sağlık harcamaları nedeniyle ‘beli bükülenler’ grubuna girdiğini görüyoruz.

Bakan Fahrettin Koca’ya, bu konuda bir odaklanmanız var mı diye sordum.

“Var” dedi:

“Hedefimiz sadece devlet değil, özel hastanelerde de bu durumdaki hastaların ‘Fark ödemelerini’ sona erdirmek.”

Yeniden sayılardan oranlara dönecek olursak, sağlık hizmetleri ve harcamaları konusunda Türkiye toplamda iyi bir noktada.

Bakan Koca’nın bu konuda verdiği rakamlarla yazıyı tamamlayalım.

Amerika’da sağlık harcamaları Gayrı Safi Milli Hasıla’nın yüzde 17,3’üne tekabül ediyor. OECD ülkelerinin ortalaması yüzde 9,4.

Türkiye’de ise bu oran yüzde 4,5.

Bu ne demek oluyor?

Toplam gelirimizin yüzde 4,5’i sağlık harcamalarına gidiyor demek oluyor.

Şikâyet ederken de, memnuniyet dile getirirken de aklımızın bir köşesinde tutmamızı gerektiren bir veri bu.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
ilaç
YAZDIR
YORUMLAR 20
 • Haso 8 ay önce Şikayet Et
  Harika insallah her seyi yerli yapalim
  Cevapla
 • AYYILDIZ1453 8 ay önce Şikayet Et
  Annem rahatsızlandı Adana Şehir Hastanesin de tedavi ediliyor böyle bir hizmet böyle bir hastane yok anacığım ve bizim ettiğimiz duanın haddi hesabı yok Allah yapandan vesile olandan sonsuz razı olsun reisimin ana babasını Allah nur içinde yatırsın.Eleştirenler bu millete öyle yerleri layık görmeyen göremeyen alçak sürüsüdür.
  Cevapla
 • selim 8 ay önce Şikayet Et
  tip1 diyabetlilerin hayatinin idamesinde surekli şeker ölçüm cihazları cok önemli bu sensorlerin milli olarak gelistirilmesi acil bir ihtiyac lutfen sesimi duyurun yetkili insanlara
  Cevapla
 • erc 8 ay önce Şikayet Et
  laboratuvar tetkikleri de %100 ithal ve aşıya verilen paranın 100 katı kadar para veriliyor.
  Cevapla
 • adil 8 ay önce Şikayet Et
  tamam ama açmanıza birşey demiyoruz ankarada büyük hizmetler veren hastanelerin kapanmasına karşıyız tüm önemli hastaneler kapanacak millet bahçesi olacakmış biz buna karşıyız orta halli şekilde hastahaneler kalsın ama zaman alan yatan hastalar bu hastahaneye yönelsin tam teşekküllü acili olan acil hastaya göre yataklı olan düzgün hastahane olsun 5 milyon ANKARALI 2 hastahaneye mahkum olmamalı trafiği ve çevre güvenlik ve sorunları olan yerdeler 4 bulvarı kapat veya ölümcül kaza olduğunda tüm yollar kilitleniyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle