Dolar ve euro hareketli başladı

Dolar/TL, ABD ile yaşanan S-400 gerilimi ve seçim sonrası endişeler nedeniyle TL'deki satış baskısı kaynaklı yükselişle dün 5.47 üzerine çıktı. Avrupa Merkez Bankası'nın gelişen ülkelere doping etkisi yapan TLTRO ve faiz kararıyla TL bir ara toparlasa da 97 üzerine çıkan dolar endeksiyle, kur kapanışı 5.47 üzerinden yaptı. 8 Mart sabahı ise dolar kuru 5.4640 seviyelerinde. Bugün ABD tarım dışı istihdam verisi ve jepolitik riskler izleniyor

Dolar ve euro hareketli başladı
Dolar ve euro hareketli başladı
GİRİŞ 08.03.2019 08:28 GÜNCELLEME 08.03.2019 08:28
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Dolar/TL, Rus yapımı S-400 füze sistemi alımıyla gerilen ABD Türkiye ilişkilerinin etkisi ve dolar endeksinin yükselişinden kaynaklı TL'de yaşanan satış baskısı nedeniyle yüksekdli.

Dün itibarıyla 5.4772 seviyesine kadar yükselen dolar/TL, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz kararı sonrası gelişmekte olan ülkelere etkisinin pozitif olacağı nedeniyle yönünü aşağı çevirdi. TL kayıplarının bir kısmını geri alırken, dolar 5.42'li seviyelere dek indi fakat kalıcı olamadı ve kapanış 5.4713 liradan gerçekleşti.

ECB, faizleri 2019 yılı sonuna kadar artırmayacağını belirtirken piyasalara eylül ayında üçüncü kez başlatılacak TLTRO programıyla bankalara likidite sağlayacağını da duyurdu.

Karar sonrası dolar endeksi 97.70 puana kadar çıkarken, TL de değer kaybetti. 8 Mart dolar kuru 5.4640 ile baladı. Euro/dolar paritesi 1.13 üzerindeyken 1.11'li seviyelere indi. Dün 6.15 üzerine çıkan euro/TL ise 6.10 civarında dalgalanıyor.

Analistler hem faizlerin uzun bir süre daha mevcut düşük seviyelerde tutulacağı söylemi hem de piyasaya verilen likiditenin artacak olması açısından ECB kararını olumlu buluyor. 

TL, cephesinde ise "S-400 yeni Brunson mı olacak?" sorusunun yanıtını aranıyor. Analistler, TCMB'nin sıkı duruşu korumasına rağmen başta S400-Patriot tercihi olmak üzere ABD-Türkiye ilişkileri, küresel ticaret savaşları, yavaşlayan ekonomiyi desteklemek adına muhtemel genişlemeci politikaların piyasalar üzerinde baskı unsuru yaratabildiğini belirtiyor.

Hatırlanacağı üzere Türkiye, Rusya'dan S-400 füze sistemleri satın alınmasına ilişkin anlaşma imzalamış ve teslimat sürecinin Temmuz ayından  itibaren başlayacağı açıklanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, S-500 için de Rusya ile ortak çalışma yürütülebileceğini belirtti. 

ABD ise Türkiye'nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemini satın alma planlarından vazgeçmemesi halinde çeşitli yaptırımlar uygulayacağını ve Türkiye'nin ortağı olduğu F-35 savaş uçaklarını Türkiye'ye satmayacağı söyleminde bulunuyor.  

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • hmd 8 ay önce Şikayet Et
  Şer cephesi yine sahnede
  Cevapla
 • turgay 8 ay önce Şikayet Et
  ne s-400 müş be. Seçim öncesi hem hükümet hemde abd ortalığı kızıştırıyor. S-400 alırsak abd mahveder bizi.
  Cevapla
 • KAKTÜS 8 ay önce Şikayet Et
  Sorun yok kendimiz üretiriz. dolar isterse 100,000 tl olsun. sıkıntı yok. çok yakında dolar tedavülden kalkacak abd önce onu düşünsün
  Cevapla